Pre PRIMAR.sk:
![]() | Súkromná klinika plastickej chirurgie, estetickej medicíny a laserovej medicíny Esthetic . |
Hovorí sa, že každé dieťa stojí matku jeden zub. Je to akási „stopa prírody“. Tých však môže byť na tele mamičky oveľa viac. Tehotenské fľaky, zmeny znamienok, popraskané cievky, strie... Ako nám prezdradila dermatologička, MUDr. Alexandra Novotná, PhD. tieto nepríjemné problémy sa dajú rešiť.
Pani doktorka, tehotenstvo je veľká zmena v živote ženy. Mnoho mamičiek sa v tejto súvislosti sťažuje na popraskané cievky na nohách. Čo s nimi?
Je to pravda, takéto cievky skutočne postihujú veľa žien. Sú dva účinné typy odstraňovania cievok. Laserom, prípadne intenzívnym pulzným svetlom alebo ich odstránenie pomocou sklerotizácie, čiže napichnutia roztoku, ktorý poleptá steny cievky. Tie sa zlepia a metličky zmiznú. Trošku nepohodlná môže byť pre mamičky následná bandáž nôh, ktorá je nutná. Na podobnom princípe funguje aj spomínaný laser alebo intenzívne pulzné svetlo, ktoré presvieti kožu, nepoškodí ju a zároveň pôsobí na hemoglobín, ktorý sa nachádza v cievke. Tepelná reakcia, ktorá pôsobením laseru vzniká spôsobí, že sa cievka zlepí. Veľká výhoda tejto technológie je aj v tom, že nohu netreba bandážovať. Žena môže normálne fungovať, bez problémov môže chodiť. Vyhýbať by sa však mala slnku, preto tento zákrok robíme iba v zimnom období.
Za aký čas sa môžeme cievok na nohách „zbaviť“?
Na rozdiel od tváre, kde vieme cievky odstrániť na jednom sedení, pri nohách treba postup niekoľkokrát zopakovať. Koľkokrát, to závisí aj od toho aké veľké cievky sú, ako sú hlboko a pravdaže aj od skúseností lekára, ktorý ošetrenie prevádza. I samotné hojenie trvá na nohách dlhšie. Kým na tvári je to asi týždeň, na nohách to môže byť aj šesť týždňov. Po prevedení zákroku cievky stamvnú a postupne sa resorbujú.
Je vlastne zákrok trvalý?
Zákrok ako taký trvalý je, ale, žiaľ, dispozícia pretrváva. Preventívne sa snažíme klientkám odporučiť zdravý životný štýl, dostatok pohybu, masáže dolných končatín a ich otužovanie striedaním teplej a studenej vody, užívanie vitamínu C.
Spomínali ste cievky na tvári, používajú sa tie isté postupy na cievky na tvári i na dolných končatinách?
Technika prevedenia zákroku je rovnaká, trošku iné sú len intenzity energie lasera a doba hojenia. Na tvár sa používa Nd : Yag alebo KTP laser. Pri cievkach menšieho priemeru používame aj pulzné svetlo.
Mnohým mamičkám sa počas tehotenstva objavia na tvári nepríjemné fľaky. Dajú sa nejako odstrániť?
Pigmentácie, čiže tmavé škvrny na tvári alebo na tele sú asi najčastejším problém, s ktorým sa na nás mamičky obracajú. Ich pokožka totiž v období tehotenstva zreagovala so slnečným žiarením inak, ako pred tým, čo je spôsobené vplyvom vysokej hladiny estrogénu. Momentálne najúčinejším spôsobom na odstránenie škvŕn na tvári, dekolte alebo iných častiach tela je použitie intenzívneho pulzného svetla najnovšej generácie. Je šetrnejšie voči pokožke a pôsobí presnejšie na štruktúry pigmentových buniek, ktoré likviduje. Samotný zákrok trvá niekoľko minút, žena môže cítiť akoby štipnutie gumičkou. Pigmentácia po zákroku stmavne a po troch až štyroch týždňov zmizne. Je to skutočne veľmi efektívny zákrok.
A čo znamienka, tie sa tiež často zmenia?
Ak si budúca mamička všimne, že sa niečo so znamienkom deje, mala by určite navštíviť dermatológa. V prípade, že je to potrebné, znamienko sa chirurgicky odstráni a posiela sa na histológiu. Môžeme ich však úspešne vyšetrovať a sledovať aj pomocou špeciálneho prístroja – digitálneho dermatoskopu. Ten je schopný znamienka až 70-násobne zväčšiť a nám ich 20-násobne zväčšené uchovávať v počítači, takže ich môžeme pravidelne sledovať a porovnávať, či sa niečo zmenilo.
Mnohé mamičky sa trápia pre strie, môžete im niečo poradiť?
Strie sú problém, aj keď sa objavujú „zázračné“ lieky, ktoré by ich mali odstrániť. Pravdupovediac možnosti sú veľmi obmedzené, pretože strie sú vlastne niečo obdobné ako jazva. Je to roztrhnuté a zle zhojené väzivo vnútri v koži, kam nemáme dobrý prístup. Vieme ich ovplyvniť aspoň v úvodnom štádiu, keď sú to ešte tzv. červené strie, napríklad aplikáciou vysokokoncentrovaných ovocných kyselín, ktoré pomáhajú remodelácii kolagénu. Dokážeme zlepšiť prekrvenie a hojenie pokožky mikrodermabraziou, ktorú môžu absolvovať aj budúce mamičky. Je to zákrok, kedy sa diamantom prebrúsi horná vrstva pokožky, dobre sa prekrví a môžu sa do nej aplikovať výživné látky, ktoré pomáhajú, aby nepraskala. Je to však skôr vo forme prevencie. Ja osobne sa však snažím nezavádzať svojich pacientov. Samozrejme, vždy sa im snažím ponúknuť všetko, čo je momentálne dostupné na trhu s poučením, že podľa môjho názoru sa existujúce strie odstrániť nedajú.
Vplyvom hormonálnych zmien v tehotenstve sa občas stane, že sa ženám zhorší pleť. Objaví sa nepekné akné, pleť začne nadmerne uhrovatieť. Je to nepríjemné najmä pre tie ženy, ktoré boli zvyknuté na bezproblémovú pleť.
Kozmetické ošetrenie môžu ženy počas tehotenstva bežne absolvovať, odporúčam im však aj konzultáciu s kožným lekárom, pretože práve v tehotenstve je veľa látok, ktoré sa nemôžu používať na pleť, lebo by mohli poškodiť bábätko. Veľa žien to podceňuje, povedia si, že je to predsa iba krém, ale aj ten môže obsahovať tzv. teratogénne látky, ktoré môžu vážne poškodiť plod. V prípade, že má mamička problém s jazvičkami, ktoré by jej na pleti po akné zostali, môžeme jej urobiť napríklad chemický peeling. Prostredníctvom intenzívneho pulzného svetla vieme podporiť tvorbu kolagénu alebo urobiť laserový peeling, vďaka ktorému môžeme zbrúsiť vrchnú vrstvu pokožky, čím sa stratia aj nepríjemné jazvičky po akné.
Spomenuli sme niekoľko estetických problémov, ktoré môžu v tehotenstve vzniknúť, jestvujú pravidlá, ktoré v tejto súvislosti platia?
V tehotenstve platí jedno zlaté pravidlo, pokiaľ nejde o zákrok medicínsky indikovaný, ako napríklad vybratie znamienka, o ktorom vieme, že javí znaky malignity, tak všetky zákroky odkladáme do obdobia po šestonedelí. Potom sa môžu riešiť cievky, strie alebo rôzne typy výrastkov, pigmentácií, o ktorých sme hovorili.
Ďakujeme za rozhovor.
Odporúčame: Medicentrum Tehotenstvo
![]() Nadmerné potenie | Nasledujúca téma |