Motto „daruj krv, zachrániš život“ platí len symbolicky. V skutočnosti sa na záchrane jedného ľudského života podieľajú desiatky až stovky darcov krvi.
Darcom krvi sa môže stať každý človek vo veku 18 – 65 rokov, spĺňajúci presne stanového predpoklady a kritéria. Podľa štatistických údajov môže darovať krv asi 25% ľudí z celej populácie, muži 4-krát a ženy 3-krát počas roka. Ideálne by bolo, keby všetci títo ľudia poznali svoju krvnú skupinu a boli evidovaní ako darcovia krvi. Na darcovstve sa podieľa 2 - 7% obyvateľstva, pričom existujú veľké rozdiely medzi mestami a krajmi.
Zaistenie dostatočného množstva krvi a krvných produktov podstatne znižuje životné riziká všetkých občanov, lebo platí: ráno som darca - večer môžem byť príjemca. Človek nikdy nevie...
Darca krvi pravidelne získa laboratórnym vyšetrením časť informácii o svojom zdravotnom stave a navyše, mnohí darcovia uvádzajú, že po odbere sa cítia oveľa lepšie. Prečo asi?...
Okrem darovania krvi ako celku, existujú v darcovstve aj iné možnosti
- celá krv
- červené krvinky - erytrocyty
- krvné doštičky - trombocyty
- plazma ( v súčasnosti len výnimočne)
- autotransfúzia (darovanie celej krvi sebe)
- kostná dreň
- krv z pupočnej šnúry
Krv ako celok
Tento druh odberu je u nás najbežnejší. Darcovi sa odoberie "celá krv" (všetky jej zložky) a v procese spracovania sa rozdelí na jednotlivé komponenty – koncentrát červených krviniek, krvné doštičky a plazmu, ktoré budú využité pre pacientov. Pri tomto odbere sa môže odobrať najviac 13% cirkulujúcej krvi, čo je asi 400 – 450 ml.
Organizmus darcu potrebuje čas, aby odobraté množstvo krvi znovu vytvoril. Preto je ďalší odber možný najskôr o 2 mesiace. Všeobecne sa doporučuje ženám absolvovať 3 odbery ročne a mužom 4 odbery ročne.
Koncentrát červených krviniek – erytrocytov
Tento druh krvného prípravku sa v našich podmienkach získava najčastejšie spracovaním celej odobratej krvi. Druhou možnosťou je separácia červených krviniek pomocou separátora (erytrocytaferéza - u nás zatiaľ pomerne zriedkavý postup, ale veľmi perspektívny).
Predovšetkým obete nehôd alebo pacienti so silným krvácaním, potrebujú okamžite veľké množstvo koncentrátov červených krviniek. Niekedy sú to naozaj veľké množstvá (desiatky takýchto koncentrátov), takže pri vzácnej krvnej skupine ich nemusí byť dostatok.
Koncentrát červených krviniek má trvanlivosť 35 - 42 dní a musí byť skladovaný pri teplote +2 až +6 °C.
Koncentrát krvných doštičiek – trombocytov
Koncentrát krvných doštičiek je možné tiež získať dvoma spôsobmi – spracovaním celej krvi a pomocou krvinkového separátora (trombocytaferéza). Pri ťažkých ochoreniach, veľkých operáciách, po dopravných nehodách, v rámci intenzívnej starostlivosti alebo liečby onkologických ochorení, sú koncentráty krvných doštičiek nenahraditeľné.
Trombocytaferéza - odber krvných doštičiek pomocou separátora (prístroja na separovanie krviniek), kedy sa darcovi odoberie len určité množstvo týchto častíc. Ostatné komponenty krvi sa vrátia späť do krvného obehu. Odber krvných doštičiek je časovo náročnejší, trvá asi 1 - 2 hodiny.
Krvné doštičky je možné darovať častejšie – odber je možné zopakovať po dvoch týždňoch. Takto získaný koncentrát sa skladuje maximálne ;5 dní, pri teplote od +20 do +24 °C a pri stálom pohybe.
Plazma
Plazma ako krvný prípravok, je opäť získavaná dvoma spôsobmi. Jednak vzniká spracovaním celej krvi na jednotlivé zložky, jednak pomocou samostatného odberu plazmy na separátore, tzv. plazmaferéza. Je to proces veľmi podobný odberu krvných doštičiek a trvá asi 1 hodinu.
Odber plazmy plazmaferézou sa môže opakovať po dvoch týždňoch (niekedy aj častejšie, ale musia byť dodržané určité zásady). Odoberá sa maximálne 650 ml plazmy naraz.
Takto získaná plazma (oboma spôsobmi) sa musí najneskôr do 6 hodín po odbere zmraziť. Optimálna skladovacia teplota je -30°C a menej.
Doba skladovania pri tejto teplote je 24 mesiacov. Použitie plazmy (tzv. čerstvej zmrazenej) na liečebné účely má veľmi prísne indikácie. Okrem toho je možné plazmu použiť na výrobu viacerých medicínskych prípravkov (jednotlivé proteíny plazmy).
Autotransfúzia
Autotransfúzia – už názov môže napovedať, o aký odber ide. Je to spôsob, ako darovať krv „sebe samému". V prípade plánovanej operácie sa odoberie, vyšetrí, skladuje a počas operácie použije vlastná krv pacienta. Aj pacient ako darca musí spĺňať určité kritériá.
Dôvodov pre použitie vlastnej krvi je hneď niekoľko - zníženie rizika alergických reakcií organizmu na krvný prípravok, ale predovšetkým eliminácia možnosti prenosu infekcií vírusového pôvodu, ktoré môžu byť obsiahnuté v cudzej krvi.
Použiteľnosť tohto prípravku je tiež 35 dní, interval medzi jednotlivými odbermi musí byť aspoň 3 dni (obyčajne sa odber opakuje 2 až 3 krát).
![]() Dedičnosť krvnej skupiny | Nasledujúca téma |