SME

Inkontinencia

Tento článok bol uverejený so súhlasom iLekaren.sk Mierna a prechodná porucha v zadržiavaní moču nie je príčinou na obavy. Každému z nás sa môže stať, že nevie vôľou ovplyvniť nutkanie na močenie pri veľkom smiechu, pri silnom kašli, pri

Tento článok bol uverejený so súhlasom iLekaren.sk

Mierna a prechodná porucha v zadržiavaní moču nie je príčinou na obavy. Každému z nás sa môže stať, že nevie vôľou ovplyvniť nutkanie na močenie pri veľkom smiechu, pri silnom kašli, pri kýchnutí, pri zdvíhaní ťažkých predmetov, pri športe a podobne. Keď sa však spomenuté ťažkosti opakujú, je potrebné sa nimi zaoberať. V tomto prípade by pacient nemal váhať, mal by sa s dôverou obrátiť na svojho lekára. Mimovoľný únik moču je problém zdravotný aj hygienický. V izolácii sa len prehlbuje a komplikuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

 

PRÍZNAKY Inkontinenciou moču označujeme stratu schopnosti vedome udržať moč, a tak určovať okamih vyprázdnenia. Ide teda o nechcený mimovoľný únik moču. Vo všeobecnosti možno povedať, že tento jav je rozšírený viac, než si mnohí uvedomujú. Odhaduje sa, že v Slovenskej republike je inkontinenciou postihnutých 5–10% obyvateľstva. Ľudia s inkontinenciou prežívajú tento jav ako niečo, za čo sa treba hanbiť, za niečo, o čom sa ťažko hovorí, kvôli čomu sa vzdávajú aktívneho života. Svoje problémy riešia obmedzeným príjmom tekutín, čím si škodia. Prehlbujú sa tiež už existujúce problémy s udržiavaním moču. Zatajovanie týchto ťažkostí môže viesť k nesprávnym hygienickým návykom s následnými problémami ako podráždenie pokožky, infekcie a iné komplikácie.

SkryťVypnúť reklamu

Inkontinencia sa môže vyskytnúť vo všetkých vekových kategóriách, s rastúcim vekom stúpa pravdepodobnosť jej výskytu. Inkontinencia nemusí zhoršovať kvalitu života.

 

DIAGNOSTIKA Po zistení ťažkostí s únikom moču je potrebné vyhľadať svojho praktického lekára. Dôležité je zistiť príčiny inkontinencie, nakoľko táto je príznak a nie choroba. Aby mohla byť doporučená správna liečba, praktický lekár odporúča pacienta na odborné vyšetrenie u urológa, neurológa, prípadne u iných odborných lekárov.

 

PRÍČINY Dolné močové cesty (močový mechúr a močovod) vykonávajú dve protichodné činnosti: na jednej strane uskladňovanie moču a na druhej strane jeho vyprázdňovanie. Oba tieto deje sú navzájom ovplyvňované reflexnými mechanizmami. Činnosť dolných močových ciest je riadená centrálnym nervovým systémom, cestou somatických a vegetatívnych nervov. Aktívnu úlohu vo funkčnosti močových ciest ma aj svalový tonus týchto orgánov. Porucha súčinnosti funkcií na ktorejkoľvek úrovni (morfológie, fyziológie, biochémie, hydrodynamiky…) má za následok, že príčiny inkontinencie sú rôznorodé. Spomeňme len najčastejšie. Zmenená funkcia svalstva zvieračov močového mechúra a močovodu, svalstva močového mechúra, svalstva maternice, panvového dna, zmeny prostaty …

SkryťVypnúť reklamu

Zmeny nastávajú neraz po zápalových ochoreniach, po pôrode, operáciách, v menopauze, po úrazoch ale aj pri ochabnutí svalov v dôsledku sedavého zamestnania. V pozadí inkontinencie môžu stáť aj emocionálne a psychická problémy (depresia), prípadne užívanie niektorých liekov (diuretiká).

 

NAJČASTEJŠIE DRUHY INKONTINENCIE Stresová inkontinencia – dochádza k nej napríklad pri kašli, smiechu, pohybe. Bývajú ňou postihnuté prevažne ženy. Častou príčinou je ochabnutie panvových svalov a hormonálne zmeny v organizme. Urgentná inkontinencia – tlak na vyprázdnenie močového mechúra je taký silný a prebieha v takom krátkom časovom okamihu, že postihnutý nestihne toaletu. Inkontinencia zmiešaná – vykazuje príznaky stresovej, ako aj urgentnej inkontinencie. Vyskytuje sa takmer u 35– 45% všetkých osôb postihnutých inkontinenciou. Inkontinencia z pretekania – močový mechúr je plný a dochádza k nepravidelnému úniku moču bez toho, aby sa úplne vyprázdnil. Postihnutí bývajú predovšetkým muži.  

SkryťVypnúť reklamu

LIEČBA Vždy sa viaže k príčinám vzniku. Samovoľný únik moču je možné účinne zmierniť, prípadne vyliečiť. Spôsob liečby určuje lekár po stanovení diagnózy. Liečba býva kombináciou nasledovných postupov:

medikamentózna liečba pravidelné, účinné cvičenia zamerané na posilnenie panvového dna používanie špeciálnych zdravotníckych pomôcok pre inkontinenciu a hygienu operačný zásah  

POMÔCKY Inkontinencia je problém spoločenský a hygienický. Na Slovensku je dostupný široký sortiment kvalitných pomôcok špeciálne vyvinutých pre pacientov s inkontinenciou.

Absorbčné pomôcky na inkontinenciu sú diskrétne, bezpečné, účinne pohlcujú zápach. Majú špeciálnu absorbčnú vrstvu, ktorá zabraňuje spätnému presakovaniu, povrch zostáva suchý a pokožka sa nedráždi. Zdravotné pomôcky sú k dispozícii v lekárňach a vo výdajniach zdravotníckych potrieb. Možno si ich kúpiť, alebo dostať ich na poukaz predpísaný lekárom. Tento doklad musí obsahovať všetky náležitosti pre predpisovanie zdravotníckych pomôcok. Vtedy sú hradené zdravotnou poisťovňou. Indikáciou na predpis príslušnej pomôcky je inkontinencia rozdelená do dvoch stupňov:

SkryťVypnúť reklamu

I. stupeň – čiastočná inkontinencia

II. stupeň – úplná inkontinencia

 

Podľa stupňa inkontinencie sú zdravotnou poisťovňou pomôcky hradené v týchto finančných limitoch:

I. stupeň – pomôcky v súhrnnej sume 900.-SK mesačne

II. stupeň – pomôcky v súhrnnej sume 2.000.-Sk mesačne

 

Po odbornom vyšetrení pomôcky predpisuje praktický lekár pre dospelých na doporučenie odborných lekárov (urológ, neurológ, geriater, gynekológ, pediater).

Sme obklopení harmóniou a dysharmóniou sveta, harmóniou a dysharmóniou v nás. Sme tu preto, aby sme si pomohli navzájom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 453
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 232
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 126
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 832
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 463
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 160
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 924
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 156
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu