SME

Žiadni anjeli strážni

Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk Detská pokožka reaguje na slnečné lúče niekoľkonásobne citlivejšie ako pokožka dospelého človeka. Preto musia byť deti zvlášť dobre chránené. Napriek tomu len tri z 25 testovaných detských prostriedkov

Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk


Detská pokožka reaguje na slnečné lúče niekoľkonásobne citlivejšie ako pokožka dospelého človeka. Preto musia byť deti zvlášť dobre chránené. Napriek tomu len tri z 25 testovaných detských prostriedkov na ochranu proti slnečným lúčom dostali známku „veľmi dobrý“ alebo „dobrý“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S titulkom Žiadni anjeli strážni na prvej stránke vyšlo júnové číslo nemeckého časopisu ÖKO-Test v roku 2004. Hoci zaváňa senzáciou, je len upútavkou na obsah článku s rovnomenným názvom. Opaľovacie prípravky určené deťom sú predsa rokmi osvedčení anjeli strážni detí v každom veku. Test tohto nemeckého spotrebiteľského časopisu ukázal čosi iné. Hoci toto leto nedáva o sebe vedieť výnimočne slnečnými dňami, určite tieto riadky zaujmú tých, ktorí sa chystajú s deťmi za slnkom k moru, za krásami egyptských pyramíd či na niektoré ostrovné pláže.

SkryťVypnúť reklamu

Nie všetci rodičia akceptujú dôrazné odporúčanie dermatológov, že dojčatá a deti do jedného roku nesmú byť vystavované slnku v žiadnom prípade (myslí sa dlhodobý pobyt na slnku alebo na poludňajšom slnku – vtedy na Zem dopadá najväčšie množstvo UV-žiarenia). Sú presvedčení, že lepší krém, mlieko či sprej to predsa zvládne, najmä ak zvolia vhodný UV-faktor. Ignorujú skutočnosť, že približne do šiesteho roku života si detská pokožka buduje ochranné mechanizmy a k tomu patrí i schopnosť pigmentácie a hrubšia ochranná vrstva pokožky. Napríklad ochranná schopnosť svetlej detskej pokožky s pehami takmer až do veku 14 rokov trvá iba od päť do desať minút, potom nastáva spálenie. Podľa výskumov si pokožka pamätá všetko, teda najmä to, že do 18.-20. roku života človek prijme takmer 80 percent celoživotnej dávky UV-žiarenia.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa začne tvoriť zdravá bronzová až hnedá farba, býva spravidla neskoro. Samoliečiteľské procesy bývajú síce úspešné, ale chyba pri opaľovaní môže vyvolať rakovinu kože aj po desiatkach rokov.

Testom časopisu prešlo 25 detských prostriedkov na ochranu proti slnečnému žiareniu s ochranným faktorom medzi 20 a 40. Vzorky pochádzali od výrobcov kozmetiky, z obchodných reťazcov s drogériou a z výpredajov. Bez obáv časopis odporúča Dreaming Sun značky Goldhand, s malými výhradami Opaľovací krém pre deti sensitiv Dr.Hauschka nemeckého výrobcu WALA a Opaľovací krém Edelweiss značky WELEDA. Iste každého napadne otázka praktickosti hodnotiacich kritérií. Na zníženie hodnotenia o jeden stupeň stačil obsah vonných látok, ktoré môžu vyvolať alergie, viac než 10mg/kg až 1000 mg/kg dietylftalátov alebo obal nechrániaci sklo. O dva stupne znižovali hodnotenie podozrivé UV-filtre, halogénorganické zlúčeniny, viac než 1000mg/kg dietylftalátov, viac než 10 mg/kg polycyklických mošúsových zlúčenín alebo PEG/PEG deriváty.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi prípravkami, ktoré časopis vyhlásil za slabé či neuspokojivé, sa ocitli aj známe mená – napríklad Bronze Kids sprej (Avon), Calypso Kids opaľovacie mlieko (Linco Care), Solar Expertise špeciálne mlieko pre deti (L´Oréal), Detské opaľovacie mlieko (Yves Rocher), Anthélios Enfants opaľovací krém pre deti (La Roche-Posay), opaľovacie spreje Eucerin a Sun (NIVEA), Penaten opaľovacie mlieko Sunblock (Johnson&Johnson) alebo detský krém Cien Beauty z obchodného reťazca Lidl. Uspokojivo skončili v teste napríklad časopisom hodnotené prípravky značiek Bübchen, Lavera, Garnier.

Len jeden produkt teste obstál ako „veľmi dobrý“, dva prípravky boli ohodnotené ako „dobré“, dva ako „priemerné“ a jedenásť ich skončilo s hodnotením „slabé“ alebo „neuspokojivé“. Prečo? Trinásť pre deti určených prípravkov na ochranu pred slnkom obsahovalo parfum, v deviatich prípadoch laboratórne testy identifikovali vonné látky, u ktorých bolo dokázané, že môžu spôsobovať alergické reakcie. Ako perličku možno uviesť produkt Anthélios Enfants opaľovací krém pre deti od firmy La Roche-Posay, ktorý ako jediný obsahoval polycyklické mošusové zlúčeniny viažúce sa na tukové tkanivo a podľa novších výskumov na zvieratách spôsobujúce aj poškodenie pečene. V deviatich prípravkoch sa nachádzal dietylftalát (DEP) ovplyvňujúci ochrannú schopnosť pokožky. Podozrivé chemické UV-filtre boli laboratórne zistené v šestnástich prípadoch. Konkrétne benzofenón-3 a octyl-metoxycinnamáty. Sú podozrivé z hormónom podobných účinkov; benzofenón-3 je navyše vysoko alergénny. Vhodnejšie sú prípravky s fyzikálnymi minerálnymi UV-filtrami ako oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý. V desiatich výrobkoch boli obsiahnuté PEG a ich deriváty zvyšujúce priepustnosť pokožky, teda umožňujúce ľahšie preniknutie škodlivých látok do organizmu detí.

SkryťVypnúť reklamu

Pozitívom testu bolo, že žiadny z testovaných výrobkov neobsahoval formaldehydy a ich odštiepené časti, u ktorých je podozrenie na rakovinotvorné pôsobenie. Päť výrobcov sa však nezaobišlo bez diskutabilných halogénorganických zlúčenín (môžu spôsobovať alergie, niektoré sa radia medzi karcinogénne).


Odporúčanie pre rodičov:

  • deti by na slnku mali nosiť prikrývky hlavy, tričká a slnečné okuliare, na pláži by sa mali zdržiavať v tieni.
  • uprednostnite pri kúpe výrobky s minerálnymi ochrannými filtrami ako je oxid zinočnatý (Zinkoxid) alebo oxid titaničitý (Titaniumoxid), pretože účinkujú ihneď a nevstrebávajú sa do pokožky
  • chemické ochranné prostriedky (vstrebávajú sa) naneste na pokožku minimálne pol hodiny pred vystavením sa slnečnému žiareniu.


Ak budete prihliadať aspoň na tieto 3 zásady, podľa súčasných poznatkov do budúcnosti výrazne zmenšíte riziká kožných ochorení svojich detí. Dobrý výber opaľovacieho krému či mlieka vašu istotu len posilní a výsledkom bude iba pekne do bronzova sfarbená pokožka celej rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 731
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 733
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 425
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 366
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 376
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 787
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 307
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 239
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu