a prekrvenie; uvoľňuje celkové napätie a povzbudzuje telesné orgány k správnej činnosti.
Reflexná terapia sa tisícročia používa v západnej Ázii, Japonsku a Číne.
Na západe sa však využíva len od začiatku 20. storočia. Americký lekár William Fitzgerald opísal desať komunikačných zón alebo kanálov, ktorými, ako tvrdil, prúdi životná energia z rúk a nôh do mozgu. Zistil aj, že pôsobením tlaku prstov je možné dosiahnuť znecitlivenie častí tváre, či krku. Jeho nástupkyňa, Eunice Ingham, pokračovala v jeho šľapajách a na základe reflexnej terapie vykonávanej na tisícke pacientov zistila, ktoré miesta zodpovedajú jednotlivých telesných orgánov.
Dnes je reflexná terapia nôh jednou z najpopulárnejších foriem alternatívnej medicíny, hoci jej účinnosť nebola dostatočne vedecky dokázaná.
Reflexné body na chodidlách Reflexné body na ľavom a pravom chodidle sú podobné. Hlavné body pre väčšinu častí tela sa nachádzajú na oboch chodidlách. Niekotré orgány však majú svoje špecifické miesto iba na jednom chodidle a zvyšajne na tej strane tela, kde sa aj nachádzajú.
Liečime sa u odborníka Reflexológ pracuje s každou nohou osobitne a mimoriadnu pozorosť venuje miestam, ktoré sú citlivé a bolestivé – predpokladá sa, že to svedčí o zablokovanej energii v zodpovedajúcej časti tela. Potom stláča príslušné reflexné body, aby toto zablokovanie uvoľnil a podporil tak hojivé procesy.
Liečime sa doma Prv ako vyskúšate reflexnú terapiu, dajte sa vyšetriť lekárom. Liečiť sa môžete aj sami, ale výsledok je oveľa lepší, ak tlak na reflexné body vyvíja druhá osoba. Pokiaľ sa choroba liečbou nezlepšuje, poraďte sa s lekárom.
Liečebný postup Ošetrovaná osoba by mala sedieť na pohodlnej stoličke. Noha, na ktorú sa bude aplikovať reflexná terapia, by mala byť podložená stolčekom alebo by mala ležať na vankúši.
Pri vykonávaní terapie si kľaknite na zem, alebo si sadnite na nízku stoličku. Postupujte naprieč chodidlom, cez priehlavok a boky nohy, pričom vyvájate tlak palcom alebo ukazovákom. Keďže reflexné body sú veľmi malé, pohybujte prstami veľmi pomaly, avšak s hlbokým kontrolovaným tlakom. Pohyb dopredu napodobňovať pohyb húsenice.
Palcová technika
Palec používajte na pätu a boky chodidla. Jednou rukou chyťte prsty a prednú časť chodidla pacienta a vnútorným okrajom palca druhej ruky vyvíjajte intezívny, kontrolovaný tlak na reflexné body. Zľahka ohnite palcový kĺb a pomocou jeho ohýbania a naťahovania posúvajte palec pomaly dopredu.
Ukazováková technika
Na horné partie nohy a na jej bočné časti je lepšie používať ukazovák. Tlačte ním do hĺbky a posúvajte ho pomaly dopredu, znova húsenicovým pohybom, teda ohýbaním a naťahovaním prvého článku prsta. Palec a ostatné tri prsty používajte ako oporu.
Čoho sa vystríhať
Reflexná terapia je zvyčajne bezpečná pre všetky vekové skupiny, nepoužívajte ju však, ak máte na nohách otvorené rany, vyrážky, pleseň alebo iné príznaky infekcie či zápalu. Nie je vhodná pri cukrovke, kŕčových žilách ani počas tehotenstva.