SME

Zubné implantáty: "Za a proti"

Pre primar.sk:  MUDr. Juraj Babčan zo súkromnej stomatologického centra TOBA Zuby na celý život? Život prináša mnohé zmeny. Jednou z dosť významných je aj strata jedného či viacerých zubov. Niektorí ľudia si na to zvyknú, no chýbajúce zuby

Pre primar.sk:  MUDr. Juraj Babčan zo súkromnej stomatologického centra TOBA

Zuby na celý život? Život prináša mnohé zmeny. Jednou z dosť významných je aj strata jedného či viacerých zubov. Niektorí ľudia si na to zvyknú, no chýbajúce zuby nie sú len estetickým problémom. Ide aj o obmedzenie dôležitých funkcii a to predovšetkým hryzenia a žuvania. Tým je narušené fungovanie tráviacej sústavy, ktorá ťažko spracováva nedostatočne rozomletú potravu. Okrem toho zuby ovplyvňujú výslovnosť a samozrejme aj výraz tváre a estetiku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

 

Príčiny a riešenia straty zubov Príčiny straty zubov môžu byť rôzne, najčastejšie ide o zubný kaz, úraz alebo ochorenia ďasien. Riešenia straty zubov zahŕňajú od klasických možností známych ako mostík alebo protéza /snímateľná náhrada/ až po najnovšie riešenia pomocou dentálnych implantátov.

Tento koncept bol vytvorený pred 35 rokmi švédskym profesorom Per-Ingvarom Branemarkom. Ide o titánové valce najčastejšie tvaru skrutky zavedené do dolnej alebo hornej čeluste, na ktoré sa po zahojení upevňuje zubná náhrada.

 

Čo horoví „za“ implantáty I keď implantáty majú mnohých odporcov, ich prínosy sú nesporné:

Zlepšujú vzhľad - implantát je jedinou zubnou náhradou, ktorá nahradí nielen korunkovú časť, ale aj koreň zuba. Dodávajú sebaistotu – pacient sa už nemusí obávať, že mu protéza vypadne z úst. Zlepšujú komfort a reč – obmedzuje mumlanie, mľaskanie či nezreteľnú výslovnosť, na rozdiel od často nevyhovujúcich snímateľných protéz alebo medzier v chrupe. Prijímanie potravy – pacienti so snímateľnými náhradami jedia len s 15-20% efektivitou ľudí so zdravým chrupom. Nepoškodzuje susedné zuby – pri tradičnom postupe, v prípade chýbajúceho zuba sa použijú susedné zuby pre upevnenie mostíka. Tieto však musia byť obrúsené, často na úkor zdravého tkaniva. Spomalenie straty kosti – zubný implantát pri svojej záťaži stimuluje kosť a tým spomaľuje jej ubúdanie. Zubné implantáty umožňujú riešiť medzeru spôsobenú stratou jedného či viacerých zubov. Sú dokonca schopné ponúknuť riešenie aj pre bezzubú čeľusť.  

SkryťVypnúť reklamu

Postup ošetrenia Celý postup ošetrenia nie je veľmi zložitý, prebieha v niekoľkých krokoch. Najskôr treba pacienta vyšetriť a podrobne naplánovať budúcu náhradu. Nasleduje chirurgická fáza, počas ktorej je implantát umiestnený do čeluste. Ide o malý chirurgický zákrok v lokálnej anestéze, takže bolesť ani ostré podnety pacient nevníma. Pociťuje len mierne tlačenie a dotyky. Po ústupe anestézy sa môže vyskytnúť v mieste implantácie určitý diskomfort, citlivosť sa však v priebehu pár dní stratí.

Opuch býva len mierny a trvá približne 2-3 dni. Ľadové obklady ho výrazne potlačia.

Stravovanie vyžaduje určité obmedzenia, odporúča sa jesť niekoľko dní kašovitú stravu. Hojenie prebieha rôzne dlho, od okamžitého zaťaženia až do pol roka.

Počas tohto obdobia môže byť defekt zabezpečený dočasnou korunkou, mostíkom alebo snímateľnou náhradou.Po vhojovacej fáze lekár urobí odtlačky a zubný technik vytvorí náhradu verne imitujúcu chýbajúce zuby. Túto lekár upevní v ústach pacienta podobne ako klasickú korunku alebo mostík.

SkryťVypnúť reklamu

Po prvom adaptačnom období je implantát plne porovnateľný s prirodzeným zubom.

Z estetického hľadiska v kombinácii s modernou protetikou je na vzhľad nerozoznateľný od prirodzeného zuba.

Starostlivosť o implantáty musí byť kvalitná ako o prirodzené zuby, to že ide o náhradu ešte neznamená, že pacient sa o ne nemusí starať. Súvisia s tým aj pravidelné navštevy u lekára a dentálnej hygieničky /cca raz za 6 mesiacov/.

 

Otázky pacientov Pacienti majú často veľa prirodzene nedôverčivých otázok – od vhodnosti implantátov pre nich samotných až po bolestivosť celej procedúry.

Väčšina pacientov môže byť ošetrená implantátmi, obmedzenia sú predovšetkým pri niektorých ochoreniach, v hygiene pacienta. Toto sú však len dočasné obmedzenia, na ktoré existujú riešenia.

SkryťVypnúť reklamu

Úspešnosť sa podľa rôznych zdrojov a použitých implantatov pohybuje medzi 98 – 99%, a to je doložené už 35 ročnými skúsenosťami.

Pekný úsmev!

 

Máte otázky k zubným implantátom? Opýtajte sa odborníka v našej on-line zubnej poradni!

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 362
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 041
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 169
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 621
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 390
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 120
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 807
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu