Upozornenie: účelom tohto článku je informovať o rizikách spojených s užívaním drog a omamných látok a prostredníctvom informovanosti vystríhať a odradiť - predovšetkým mladých ľudí - od ich užívania. Je vyslovene zakázané používať akúkoľvek časť textov alebo celé články z tejto sekcie na akúkoľvek propagáciu alebo podporu k užívaniu drog. V tejto súvislosti si prosím dôkladne prečítajte sekciu "Dôležité právne upozornenie".
Všeobecné signály závislosti Postihnutý
potrebuje určitú dávku návykovej látky, aby sa cítil dobre a dokázal zvládnuť záťaž tvrdí, že potrebuje drogy menej, ako je v skutočnosti pravda nedokáže z vlastnej vôle vysadiť návykovú látku telesne a duševne trpí, ak sa nedostane k droge si nájde čoraz viac možností, ako sa nepozorovane dostať k droge dbá o to, aby mal v zásobe vždy určité množstvo drogy Konkrétne signály závislosti Postihnutý
nevie, kto je, kde je a prečo tam je – je dezorientovaný pociťuje horúčavu, hoci je v skutočnosti zima nereaguje, keď má niečo urobiť prípadne vracia má kŕče, problémy s dýchaním, či dokonca môže stratiť vedomie... Okrem týchto zjavných je aj niekoľko, ktoré nie sú také viditeľné. Ide o zhoršenie prospechu v škole, a to vo všetkých predmetoch, či strata záujmu o prácu; vyhýbanie sa kamarátom a známym; okruh kamarátov a známych sa často mení; uzatváranie sa do seba a izolácia; strata záujmu o koníčky; zanedbávanie zovňajšku; zvyšujúca sa potreba peňazí, či prichytenie pri krádežiach...
Strata orientácie a zmätenosť
Pri niektorých tripoch postihnutý nakoniec ani nevie, kto je a kde je. Začne tárať, chce niekam odísť, stále chce niečo dokazovať – napr. že vie lieťať, či že prejde cez skol. V tom mu treba, bezpodmienečne zabrániť!!
Pokojne mu dohovárajte a snažte sa ho nejakým spôsobom odviesť domov. Rozhodne ho nenechávajte samého dovtedy, kým sa nedostane do normálneho stavu. Keď mu príde nevoľno alebo stratí vedomie, mohlo by sa mu prihodiť niečo oveľa horšie. V celkom nezvládnuteľných situáciách zavolajte lekára!
Veľakrát pomôžu dotyky – hladkanie, masáž a rozhovor, kde sa ho snažíte jemne presvedčiť, čo je pravda, a čo nie je. Postihnutý si musí uvedomiť, že nie je sám!
Prehriatie
Sprievodným príznakom užívania extázy a niektorých ďalších drog je strata tekutín a prehriatie. Prejaví sa bolesťami havy, kŕčmi, neistou chôdzou, kolapsami, zamdletím alebo zblednutím, studeným potom na tvári, letargiou.
Postarajte sa o to, aby sa dostal takýto človek na čerstvý vzduch a vypil aspoň pohár vody (nie viac!) s ovocnou šťavou či kolu. Medzitým je dobre ovlažiť krk, hlavu a predlaktie vlhkým uterákom. Neuškodí vyloženie nôh nahor. Nikdy ho však nenechávajte samého!
Vracanie
Často sa stáva, že niekomu príde nevoľno. Podľa toho, ako vracia, to môže byť viac alebo menej nebezpečné. Môže sa totiž zadusiť vlastnými zvratkami. Ak je postihnutý pri vedomí, mal by sa posediačky predkloniť, alebo uložiť do stabilizovanej polohy na boku (kurz prvej pomoci!!!). len čo to bude možné, podať mu trochu koly (upokojí žalúdok a zaženie pachuť v ústach), zjesť pár slaných tyčiniek, až potom ho môžete odviesť domov. Nenechávajte ho nikdy bez dozoru!
Strata vedomia
Ak niekoho zmoria drogy natoľko, že mu hrozí strata vedomia, treba urobiť všetko pre to, aby nezaspal. V spánku by totiž mohol upadnúť do bezvedomia. Zavolajte lekára alebo sanitku a s postihnutým sa prechádzajte, až kým nedorazia. Známky hroziaceho bezvedomia: postihnutý zbledne až zozelenie, silno sa potí, má síce naširoko otvorené očí, ale pohľad je neprítomný.
Kŕče
Dajte pozor, aby sa postihnutý nespadol a pri páde sa nezranil. Ak tomu nemôžete zabrániť, snažte sa pád aspoň zmierniť. Uložte postihnutého do stabilizovanej polohy a uvoľnite mu oblečenie, aby mohol lepšie dýchať. Postihnutému sa prihovárajte, hladkajte ho a jemne mu masírujte šiju. Zavolajte sanitku, ale nenechávajte ho samého!
Ako poskytnúť prvú pomoc? Najlepšie by bolo, keby každý mal vedomosti z prvej pomoci. Od rýchleho zásahu totiž závisí život takéhoto človeka. Preto neváhajte a rýchlo konajte! Čo najrýchlejšie zavolajte lekára alebo sanitku. Pri telefonovaní treba zdôrazniť, že ide o postihnutého, ktorý užil drogu (dobré je vedieť akú – čo nie je vždy možné), aby bola pomoc, čo najúčinnejšia. Nič nezatajujte!!!
Stučne: kto si myslí, že je natoľko „cool“, aby mohol užívať drogy alebo tráviť more času na diskotékach, musí byť dostatočne „cool“ aj na to, aby dokázal zorganizovať v prípade potreby pomoc a pomenoval veci pravým menom.