SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Legalizované a ilegálne drogy

Pod legalizovanými drogami rozumieme tie, ktoré pripúšťa zákon. Sú to teda oficiálne povolené drogy. K nim patria predovšetkým cigarety, teda presnejšie nikotín, potom kofeín a samozrejme alkohol. Všetky ostatné návykové látky je zakázané vlastniť a šíriť

Upozornenie: účelom tohto článku je informovať o rizikách spojených s užívaním drog a omamných látok a prostredníctvom informovanosti vystríhať a odradiť - predovšetkým mladých ľudí - od ich užívania. Je vyslovene zakázané používať akúkoľvek časť textov alebo celé články z tejto sekcie na akúkoľvek propagáciu alebo podporu k užívaniu drog. V tejto súvislosti si prosím dôkladne prečítajte sekciu " Dôležité právne upozornenie".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pod legalizovanými drogami rozumieme tie, ktoré pripúšťa zákon. Sú to teda oficiálne povolené drogy. K nim patria predovšetkým cigarety, teda presnejšie nikotín, potom kofeín a samozrejme alkohol. Všetky ostatné návykové látky je zakázané vlastniť a šíriť. Prechovávanie akéhokoľvek množstva drog, tvrdých i mäkkých je na Slovensku protizákonné. K úplne zakázaným drogám patrí LSD, extáza, heroín a rôzne lieky. K prístupným drogám patria prchavé látky, halucinogény (magic mushrooms) a omamné rastliny.

SkryťVypnúť reklamu

Zakázať či zmierniť?

V poslednom čase sa vedú na verejnosti búrlivé a sčasti aj rozhorčené debaty, či by bolo alebo nebolo účelné úplné zakázanie drog. Zástancovia zákazu sa domnievajú, že zmiernenie zákonov mládež ohrozí ešte viac a voľný prístup k drogám otvorí brány k ich konzumácii a k dílerstvu. Tí, ktorí sú za zmiernenie zákonov, si zase myslia, že legalizovaním stratia drogy čaro zakázaného a navyše štát získa väčšiu kontrolu nad obchodovaním.

Na oboch postojoch je niečo pravdy.

Prísnejšie zákony by dozaista viedli k tomu, že by sa ich konzumenti rýchlejšie dostali do ilegalitity. Kým však nepríde k zhode názorov, dostane sa do konfliktu so zákonom každý, kto si začne s drogami. A táto skutočnosť sa týka každoročne tisícov mladistvých. Počet odsúdených pre drogé trestné činy na Slovensku významne z roka na rok narastá.

SkryťVypnúť reklamu

Iný kraj – iný mrav

V súčasnosti je výroba a distrubúcia alkoholu, tabaku a kofeínu legalizovaná, ostatné drogy sú ilegálne. Medzi zákonmi, ktoré platia v jednotlivých európskych krajinách, sú isté rozdiely. Podľa prístupu k tomuto problému možno štáty rozdeliť do dvoch skupín. Sú to štáty, ktoré zaujali tvrdý, nekompromisný postoj k drogám. Sem patrí napr. Taliansko, Švédsko a Nemecko.

Medzi štáty, ktoré majú tolerantnejšie právne normy patrí Švajčiarsko, Francúzko a Španielsko. Výnimočný prístup k drogám má Holandsko. Tu sa v niektorých pohostinských zariadeniach predáva marihuana a hašiš. Tvrdé drogy sú zakázané.

Ako je to u nás?

Na Slovensku nadobudol od 1. 10. 1994 platnosť zmenený paragrag 187 Trestného zákona (Trestný čin nedovolenej výroby a držania omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov). Podľa neho je trestným činom nedovolená výroba a prechovávanie psychotraopných látok (aj pre vlastnú potrebu) a šírenie toxikománie. Prijatím tohto nového zákona sa Slovensko zaradilo medzi štáty s tvrdým prístupom k problematike drogových závislostí.

SkryťVypnúť reklamu

Ak u niekoho nájdu drogu vo vrecku nohavíc, v kabelke alebo v školskej taške, môžu ho okamžite zatknúť. Trestné je aj darovanie alebo rozdávanie piluliek extázy alebo hašišovej cigarety. Zákonom zakázané je aj pestovanie konope, z ktorého sa získavajú kanabinoidy (hašiš). Zatknúť môžu aj rodičov alebo spolubývajúcich.

U nás je teda zakázane - pestovať drogy, ponúkať ich na predaj a dovážať ich z cudziny. To isté platí aj pre pre pomôcky používané pri konzumácii drog!

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
  4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  5. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  6. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  7. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  1. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
  2. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
  3. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
  4. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
  5. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
  6. Východ mieša karty v súboji pamiatok, hlasuje sa online
  7. Obnovené historické skvosty už bojujú o priazeň verejnosti
  8. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 394
  2. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 747
  3. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 182
  4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 9 126
  5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 805
  6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 490
  7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 914
  8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 1 552
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu