SME

Homeopatia

Toto slovo je odvodené od gréckeho výrazu znamenajúceho „podobne trpiaci“. Liečba je založená na princípe „podobné sa lieči podobným“. Homeopati predpokladajú, že keď určitá látka môže vo veľkom množstve vyvolať u človeka príznaky choroby, ak sa

užíva v takmer nekonečne malej dávake, má schopnosť túto chorobu vyliečiť. Pritom nemá nijaké škodlivé účinky.

Myšlienka “podobné liečiť podobným“ existuje tisíce rokov, ale homeopatia ako liečebný odbor sa začala rozvíjať iba nedávno, keď svoju prácu uverejnil nemecký lekár, chemik a lingvista Samuel Hahnemann (1775 – 1843).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V homeopatii vytvoril systém predstavujúci prírodné metódy liečby, ktoré liečia celú osobnosť, nie iba príznaky jednotlivých ochorení. Vyskúšal a viackrát testoval asi stovku rozličných prostriedkov, ktoré sa takmer všetky pravidelne používajú dodnes. Odvtedy však bolo objavených oveľa viac účinných látok. Pripravujú sa rôznych zdrojov – rastlín, minerálov, jedov, orgánov zvierat..., ale podávajú sa v takých malých dávkach, že pôsobia mierne a sú celkom bezpečné.

SkryťVypnúť reklamu

Plný názov homeopatických liekov tvorí zvyčajne latinský názov rastliny alebo anorganickej látky. Mnohí lekári – homeopati však používajú buď prvé slovo latinského názvu alebo skratky oboch slov.

 

Návšteva u odborníka Pri návšteve u lekára – homeopata sa spisuje rodinná a osobná anamnéza, spôsob života, stravovacie návyky, zisťuje sa, aké máte problémy, aký ste na tom fyzicky a emocionálne. Fyzické vyšetrenie zväčša nebýva potrebné, kľúčom k úspechu je načúvanie a porozumenie.

Účelom homeopatickej liečby je povzbudiť schopnosť organizmu uzdraviť sa. Lekár predpisujel také lieky, ktoré by vo veľkej dávke mohli podobné príznaky dokonca vyvolávať.

Takže sa hľadá taký liek, ktorý je vhodný pre individuálnu osobnosť pacienta, skôr ako taký liek, ktorý by pôsobil iba na príznaky ochorenia Zvyčajne sa predpisuje na určitý čas iba jeden liek.

SkryťVypnúť reklamu

 

Liečime sa doma Prv ako sa začnete pokúšať o domácu liečbu, je vždy nevyhnutné, aby lekár určil správnu diagnózu. Veľa homeopatických liekov sa dá kúpiť v lekárni, najčastešie v podobe piluliek alebo toboliek.

 

Užívanie homeopatických piluliek Pilulky sú sladké, pretože obsahujú mliečny cukor (laktózu). Pri ich užívaní je nutné presne dodržiavať určité pravidlá:

Jednotlivé dávky sa užívajú v rozličných intervaloch, môže to byť raz za hodinu i raz denne – podľa stavu. Homeopatické pilulky si položte na čistlý jazyk, najlepšie asi 15 minúť po jedle alebo po vyčistení zubov. Odporúča sa vynechať kofeín, preotže môže znižovať účinok homeopatických liekov. Prv ako pilulky prehltnete, nechajte ich asi pol minúty rozplývať v ústach. Keď začnú vaše ťažkosti ustupovať, prestaňte liek užívať. Ak sa vrátia, začnite ho užívať znovu. Ak sa váš stav do 24 hodcín nezmení, zvoľte iný liek. Ak sa váš stav zhorší, vyhľadajte lekára a zoberte so sebou aj homeopatický liek, ktorý ste užili.  

SkryťVypnúť reklamu

Menej je viac Premena látky na homeopatický liek je proces, ktorý sa nazýva potenciácia. Je to striedavé riedenie a premiešavanie substancie, až nezostanú prakticky nijaké molekuly pôvodnej látky. Homeopati sa nazdávajú, že čím viac sa tento proces opakuje, tým je liek účinnejší – inými slovami, čím väčšie zriedenie, tým silenjší účinok. Lieky sa zvyčajne označujú číslom a písmenom, napr. 30c. To znamená, že proces riedenie a premiešavania sa uskutočnil tridsaťkrát, každé riedenie je v pomere 1:100.

Pre domáce liečenie je najlepšia potencia 12c.

 

Čoho sa vystríhať? Keďže sa homeopatické lieky užívajú vo veľmi zriedenom stave, možnosť poškodenia z ich predávakovania je prakticky vylúčená. Môžu však spôsobiť prechodné zhoršenie pred tým, ako začnú príznaky ustupovať. Lieky od potencie 12c do potenice 30c sú bezpečné pre pacientov každého veku, vrátane tehotných žien.

SkryťVypnúť reklamu

Deťom a batoľatám rozdrvte pilulky na jemný prášok. Pred podaním liekov deťom sa však vždy poraďte s lekárom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 449
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 204
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 143
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 822
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 460
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 158
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 921
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 165
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu