SME

Liečivé rastliny

Používanie rastlinných liekov na posilnenie chorého alebo oslabeného organizmu, na podporu vlastných obranných a liečivých síl je azda najstarším lekárskym odborom na svete. Bylinkári sú presvedčení, že prirodzená vyváženosť jednotlivých zložiek v

rastlinách poskytuje oveľa účinnejšie prostriedky na obnovu zdravia ako syntetické lieky klasickej medicíny obsahujúce iba jednu účinnú látku.

Nikto dnes nevie, kedy si vlastne ľudia uvedomili, že na liečenie svojich chorôb môžu využiť liečebnú silu rastlín. Fytoterapia, čiže liečba bylinkami, sa pravdepodobne vyvinula z používania rastlín ako súčasti potravy, najskôr metódou pokus-omyl, a čiastočne aj z poznatkov, ktoré si ľudia odovzdávali z generácie na generáciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vývoj vedy umožnil postupne izolovať jednotlivé rastlinné zložky a zároveň sa zistilo, ktoré z týchto látok sú najúčinnejšie. Tieto chemické látky sa obmieňali, čo sa stalo základom pre dnešné klasické lieky. Práca vedcov pomohla bylinkárom lepšie porozumieť, prečo majú rastliny na ľudský organizmu také výrazné účinky. Tieto poznatky a vedecké výsledky však nijako neovplyvnili spôsob práce prírodných liečiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

 

Návšteva odborníka Rastlinné lieky sú vhodné na liečenie mnohých bežných ochorení, rovnako ako na podporu imunity a telesnej energie. Hoci ich môžete používať sami na liečenie mnohých menej závažných ochorení, je rozhodne lepšie poradiť sa s odborníkom na rastlinnú terapiu. Aj niektorí kvalifikovaní lekári sa venujú fytoterapii. Mali by ste sa presvedčiť, že odborník, ktorého se si vybrali, má príslušnú kvalifikáciu!

Fytoterapeut predpokladá, že ak sa nevyrieši príčina, nepodarí sa vyliečiť ani základný problém, hoci je možné, že sa aspoň zmiernia alebo potlačia nepríjemné príznaky ochorenia.

Fytoterapeut vám odporučí zmenu jedálneho lístka, ktorý by vám mal pomôcť lepšie sa vyrovanať so životným stresom. Potom vám vyberie zmes rastlinných liekov vhodných pre vaše individuálne problémy.

SkryťVypnúť reklamu

 

Liečime sa doma Liečivé rastliny sú veľmi vhodné na domáce liečenie; mnohé z nich môžete navyše ľahko a s potešením pestovať vo vlastnej záhradke alebo v kvetináči na okne. Je potrebné uvedomiť si, že sú to lieky. Niektoré možno bezpečne užívať vo veľkom množstev, iné však nie.

Ak zbierate bylinky sami, musíte ich veľmi dobre poznať. Najlepšie je naučiť sa poznávať ich za účasti odborníka. Nikdy sa nepokúšajte užívať bylinu, o ktorej si nie ste istí, že je správna!

Rastlinné prípravky sa užívajú dovtedy, kým chorobné príznaky nezmiznú. Ak zlepšenie nenastane do dvoch týždňov, alebo ak sa stav dokonca zhoršuje, prestaňte prípravok používať a vyhľadajte lekára. Oznámte mu, aké liečivé rastliny ste užívali.

 

Vnútorné úžívanie Mnohé liečivé rastliny možno kúpiť v lekárni alebo v obchodoch s biopotravinami vo forme tabliet, toboliek či tinktúry (alkoholové extrakty). Dodržiavajte odporúčané dávkovanie a začínajte vždy s najnižšou dávkou.

SkryťVypnúť reklamu

Tradičným spôsobom užívania liečivých rastlín je čaj. Rozlišujeme dva druhy bylinkových čajov. Čaj z listov alebo kvetov liečivej rastliny sa nazýva zápar (nálev). Pripravuje sa zaliatím sušenej byliny vriacou vodou, aby sa uvoľnili účinné zložky. Tvrdé alebo drevnaté časti rastlín, či korene, kôra, semená a bobule, je nevyhnutné určitý čas variť vo vody, aby sa vylúhovali účinné látky. Takýto druh čaju sa nazýva odvar. Čaj môžeme piť horúci alebo studený.

Odporúčané množstvo čaju závisí do veku a zdravia pacienta, ale zvyčajné množstvo pre dospelých je trikrát denne jedna šálka. Starší ľudia by mali užívať asi polovicu tohto množstva. U mladších pacientov je potrebná konzultácia u lekára.

 

Vonkajšie užívanie V obchodoch a lekárňach si môžete kúpiť nepreberné množstvo rastlinných krémov, telových mliek a iných prostriedkov na vonkajšie použitie.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si však pripravíte svoj vlastný prostriedok, viete presne, čo ste doň dali. Niektoré bylinkové prostriedky, ktoré vám môžu pomôcť zbaviť sa vašich problémov, v obchodoch nedostať.

Bylinkové kúpele – ponúkajú ľahký a príjemný spôsob, ako využiť liečivý účinok rastlín. Pri príprave kúpeľa zaveste plátené vrecko s bylinkami pod kohútik s tečúcou horúcou vodou. Pripravte si bylinkový kúpeľ na ruky a na nohy tak, že pridáte silný zápar alebo odvar z liečivých raslín do umývadla s horúcou vodou. Kúpte sa tak dlho, kým voda nevychladne. Inhalácia nad parou – môžete použiť čerstvé alebo sušené bylinky. Pripravte z nich silný odvar do sklenej alebo keramickej nádoby, nakloňte sa nad ňu, prikryte si hlavu uterákom a vdychujte vznikajúcu paru. Obklady – bylinkové obklady pomáhajú liečiť výrony a pomliaždeniny kĺbov, zmierňujú horúčku a zápaly, utišujú bolesti hlavy. Čistú šatku alebo plátno namočte v bylinkovom zápare alebo odvare, vyžmýkajte nadbytočnú tekutinu a obkald priložte na postihnuté miesto. Opakujte podľa potreby.  

SkryťVypnúť reklamu

Nepodceňujte silu rastlín! Prv ako sa začnete liečiť bylinkami, presvedčte sa, že vaša diagnóza ako aj výber byliniek, je správny. Ak chcete užívať rastlinné prípravky správne, kúpte si radšej príručku, ktorá vám o jednotlivých rastlinách poskytne kvalitné informácie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 415
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 625
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu