SME
Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

Dopingové drogy

Doping anglicky znamená stupňovanie výkonu pomocou nefyziologických látok (drog), prípadne pomocou fyziologických látok, ktoré sú buď nefyziologicky dávkované, alebo telu nefyziologickým spôsobom aplikované.

Upozornenie: účelom tohto článku je informovať o rizikách spojených s užívaním drog a omamných látok a prostredníctvom informovanosti vystríhať a odradiť - predovšetkým mladých ľudí - od ich užívania. Je vyslovene zakázané používať akúkoľvek časť textov alebo celé články z tejto sekcie na akúkoľvek propagáciu alebo podporu k užívaniu drog. V tejto súvislosti si prosím dôkladne prečítajte sekciu " Dôležité právne upozornenie".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na OH v Sydney v roku 2000 veľa športovcov vôbec nepripustili, časť ich poslali domov a niektorí museli dokonca vrátiť medaily. Dôvod – dokázali im, že dopovali.

SkryťVypnúť reklamu

Doping anglicky znamená stupňovanie výkonu pomocou nefyziologických látok (drog), prípadne pomocou fyziologických látok, ktoré sú buď nefyziologicky dávkované, alebo telu nefyziologickým spôsobom aplikované.

Táto definícia je doplnené ešte Medzinárodným olympijskym výborom tak, že športovec je považovaný za dopovaného, keď (v prípade nutnosti) je ošetrovaný nejakou látkou, ktorá (vzhľadom na jej povahu dávkovania alebo použitie) je schopná neférovo a umelo stupňovať výkon športovca počas preteku.

Doping v športe je jav, ktorý podrýva snahu športovcov čestne súperiť s ostatnými športovcami a teda pokúsiť sa „bojovať“ len na základe vlastných fyzických a psychických možností.

Najpoužívanejšie športové drogy sú anaboliká, aminokyseliny, rastové hormóny a EPO (erytropoietín). Tieto mimoriadne nebezpečné návyky sa v súčasnosti rozšírili už aj medzi rekreačnými športovcami, najmä medzi mladými mužmi. Tí bezhlavo konzumujú pochybné dopingové mixtúry, ktoré získavajú na čiernom trhu.

SkryťVypnúť reklamu

V prieskumoch sa priznala veľká časť mužských návštevníkov fitnescentier a aj istý počet žien, že na podporu nárastu svalovej hmoty užila anaboliká.

Zakázané dopingové prostriedky

Rozdeľujeme ich podla charakteru do nasledujúcich skupín:

1. Látky farmakologického charakteru:

  • stimulácie – ide o skupinu liečiv, ktoré účinkujú na centrálny nervový systém, hlavne životne dôležité centrá ako je obehové a dychové. Je veľa liečiv ktoré stimulujú CNS, ale často je to ich vedľajší účinok. Sem patria len liečivá, pri ktorých je tento účinok prvoradý, hlavný. Ich nevýhodou je dvojfázový účinok, t.j., že po začiatočnej stimulácii prichádza k útmu, ktorý môže byť smrteľne nebezpečný. Do tejto skupiny zaraďujeme liečivá s obsahom kofeínu, strychnínu, efedrínu, fenoterolu a iných.
  • narkotické analgetiká – sú liečivá, ktoré rozličnými mechanizmami/spôsobmi znižujú vnímanie bolesti. Bolesť je nepríjemný zmyslový a emocionálny zážitok spojený so skutočným alebo potenciálnym poškodením tkaniva. Narkotické analgetiká sú liečiva používané na tlmenie najintenzívnejších bolestí. Hlavným liečivom tejto skupiny je morfín, ktorý je súčasťou ópia, získavaného z nezrelých makovíc. Ópium obsahuje zmes alkaloidov, z ktorých je najvýznamnejší morfín, kodeín, papaverín, sufentanyl.
  • anabolické látky – sú látky získané syntetickými obmenami molekuly testosterónu. Výsledkom je zvýšenie anabolického účinku, čiže podpora syntézy bielkovín a nárast svalovej hmoty a zároveň potlačenie androgénneho účinku. Medzi anabolické látky zaraďujeme testosteron, nandrolón, metyltestosterón.
  • diuretiká – sú liečivá, ktoré zvyšujú vylučovanie moču. Diuretiká účinkujú tak, že blokujú spätnú resorpciu iónov sodíka, zvyšujú jeho vylučovanie, a tým aj vylučovanie vody.Medzi diuretiká patria látky s obsahom hydrochlorotiazidu, spironolaktónu, amiloridu, furosemidu.
  • peptidové a glykoproteínové hormóny – ide o látky ovplyvňujúce žľazy s vnútorným vylučovaním. Riadia syntézu bielkovín, ovplyvňujú tvorbu hormónov nadobličiek. Zaraďujeme medzi ne látky ktoré obsahujú kortikotropín, somatotropín, gonadotropín, erytropoetín.
  • beta-blokátory – sú to priame sympatolytiká, ktoré blokujú adrenergické betareceptory. To znamená, že potláčajú pocity vzrušenia a pôsobia upokojujúco. Spomaľujú činnosť srdca a obehového systému, znižujú krvný tlak a pôsobia tlmivo na dýchacie centrum. Medzi tieto látky zaraďujeme metipranol, propranolol, celiprolol, metoprolol.

2. Dopingové metódy:

SkryťVypnúť reklamu
  • krvný doping –znamená podávanie krvi alebo určitých látok obsiahnutých v krvi ako sú napríklad červené krvinky, pre iný ako liečebný účel. Princíp krvného dopingu spočíva v tom, že sa športovcovi odoberie určité množstvo krvi ktoré sa dá zamraziť. Po niekoľkých týždňoch, keď si organizmus nahradil straty krvi vzniknuté odberom, zmrazená krv sa rozmrazí a spätne dodá do tela športovca. Tento postup býva často spojený s rôznymi komplikáciami ako je horúčka, alergická reakcia, anafylaktický šok, infekcia prípadne pri podaní krvi cudzou ihlou aj hepatitída alebo AIDS.
  • farmakologické, fyzikálne a chemické manipulácie – k týmto dopingovým metódam patrí použitie takých látok alebo metód, ktoré menia zloženie a charakter moču pri dopingových kontrolách. Príklady zakázaných metód sú katetrizácia, výmena lebo riedenie moču. Existujú aj látky ktoré dokážu maskovať iné nedovolené látky.

3. Látky podliehajúce určitým obmedzeniam:

  • alkohol – alkohol vzniká pri kvasení cukru pôsobením kvasiniek. Účinky alkoholu majú vplyv na zníženú pozornosť, predlžuje sa reakčná doba, zhoršuje sa koordinácia pohybu. Na druhej strane alkohol pôsobí ako diuretikum, čo znamená že ma močopudný charakter. Alkohol zahusťuje krv čo má vplyv na vznik kŕčov. Alkohol sám osebe nie je na zozname zakázaných látok., avšak jeho požite je v niektorých športoch obmedzený.
  • marihuana – patrí medzi tzv. halucinogény, čiže sú látky, ktoré spôsobujú prechodné zmeny psychiky bez závažnejšej poruchy vedomia. Tieto látky bývajú často zneužívané. Prostredníctvom nich chcú niektorí jedinci uniknúť realite. Tieto látky sú nebezpečné, nakoľko vedú k závislosti. Okrem marihuany sem patria aj látky ako je LSD, meskalín, psilocybín alebo hašiš.
  • lokálne anestetiká – látky, ktoré blokujú prenos vzruchu neurónmi. Pôsobia na všetky typy nervových buniek. Medzi povolené anestetiká patria všetky masti, krémy, spreje, očné a ušné kvapky. Do tejto skupiny zaraďujeme kokaín, prokaín, tetrakaín ale aj lidokaín a pentakaín.
  • kortikosteroidy –účinkujú tak, že spomaľujú uvoľňovanie mediátorov zápalu, redukujú sekréciu hlienu v dýchacích cestách, redukujú oneskorenú reakciu na alergény. Medzi predstaviteľov patrí beklomentazón, dexametazón, budezonid, flutikazón.

Úplný zoznam zakázaných látok nájdete na http://www.antidoping.sk

Hazard so zdravím

K tomuto šialenstvu sa pripájajú už čoraz častejšie aj žiaci. Chcú totiž vyzerať mužne, bez toho, aby čo len pohli prstom. Svali im majú zmohutnieť bez akejkoľvej telesnej aktivity.

Užívanie je vysoký hazard, nakoľko sa nedá určiť presné zloženie týchto „zázračných látok“. Často neobsahujú ani to, čo sa uvádza na nálepkách alebo príbalových letákoch. Niektoré z týchto napodobenín liekov sú dokonca životunebezpečné.

Ich užívateľom hrozia nepríjemné sprievodné príznaky:

 • Feminizačné účinky – patria k najčastejším príznakom pri dlhodobom užívaní androgéno-anabolických steroidov. Feminizácia predstavuje vznik ženských pohlavných znakov. Tento stav je spôsobený zmenou testosterónu na ženský pohlavný hormón – estrogén. Ženské pohlavné hormóny sú produkované vaječníkmi. Estrogény umožňujú rozvoj sekundárnych pohlavných znakov a u žien ovplyvňujú menštruačný cyklus.
  Viditeľným príznakom je hlavne gynekomastia, teda zväčšenie prsných žliaz, ďalej je to pomerne mäkká muskulatúra a taktiež zosilnený účinok ukladania tuku v oblasti bokov, zadku a stehien.
 • Varilizačné prejavy – sú spojené s neužívaním anabolicko-androgénnych steroidov ženami. Nielen muž,i ale i ženy sa snažia svoju výkonnosť vylepšovať rôznymi preparátmi a preto často siahajú po steroidoch. Vplyvom podávania testosterónu sa u žien potláča prirodzená tvorba estrogénov, čo vedie k varilizačním prejavom.
  Medzi viditeľné znaky patrí zvýšené ochlpenie, pokožka sa stáva drsnejšou, vzniká akné, steroidy spôsobujú nepravidelnú menštruáciu, až zastavenie menštruačného cyklu, hypertrofiu klitorisu a asi najpozorovanejším prejavom je zhrubnutie hlasu. Je potrebné vedieť, že vzniknuté vedľajšie účinky nevymiznú ani po vysadení steroidov!

Pri nekontrolovanom alebo nevhodnom podávaní sa môžu objaviť niektoré z nežiaducich účinkov anabolík, pretože dávkovanie v bezpečnom rozhraní je pomerne úzke a navyše u rôznych jedincov je značne rozdielna citlivosť. Uvádza sa, že pri podávaní pomerne bezpečného anaboliká methandienonu v dávke 1,5 mg vyvolalo už pozitívnu dusíkovú bilanciu a zvyšovalo telesnú váhu. 2,5 mg viedlo k ľahším varilizačným príznakom u detí. 5 mg už spôsobilo tieto príznaky aj u žien a pri 10 mg boli zaznamenané posuny v pečeňových testoch. Hodnoty okolo 15 mg blokovalo steroidogenézu v mužských reprodukčných žľazách

Nepotrvá dlho a bude sa písať „o prvom mŕtvom“ z dopingu. A tým by nikto nechcel byť!

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 3. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 4. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 6. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 7. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 31 700
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 234
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 428
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 329
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 071
 6. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 216
 7. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 4 095
 8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 3 677
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu