SME

Dôvody, ktoré nás stiahnu do osídiel drog

Deti a mladiství sa v súčasnosti dostávajú čoraz ľahšie k drogám, dokonca i k tvrdým. Ponuka drog sa rozšírila a ich pôsobnosť zasiahla aj iné oblasti ako kedysi. Príčiny, prečo sa niekto utieka k droge a tým sa od nej stáva závislým, sú také rôznorodé, a

Upozornenie: účelom tohto článku je informovať o rizikách spojených s užívaním drog a omamných látok a prostredníctvom informovanosti vystríhať a odradiť - predovšetkým mladých ľudí - od ich užívania. Je vyslovene zakázané používať akúkoľvek časť textov alebo celé články z tejto sekcie na akúkoľvek propagáciu alebo podporu k užívaniu drog. V tejto súvislosti si prosím dôkladne prečítajte sekciu " Dôležité právne upozornenie".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Kým sa budem pohybovať v hudobnej brandži, koks si ma vždy nájde. Zaručene ma neminú ani problémy s prachami. Ak sa budem vykrúcať, ostanem outsiderom. Všade, kde sa objaví kokaín, stúpa nálada. Všetci ľudia budú bratia – kamaráti utáranosti, chvastúnstva a sentimentality.“

SkryťVypnúť reklamu

Marcel, 21 rokov

Výsledky niektorých výskumov hovoria, že užívateľmi drog sú často nevyrovnaní, neistí ľudia, ktorí majú komunikačné ťažkosti a chýba im istá dávka zdravého sebavedomia. Syntetické šťastie im dodáva silu, vnútorný pokoj a spoločnosť iných ľudí. Na rozdiel od závislých od heroínu, z ktorých by mnohí chceli prestať s užívaním drog a napriek snahe to nedokážu, nechcú sa napr. stáli užívatelia extázy vzdať svojich výletov do ríše šťastia. Tak je tomu prinajmenšom v prvom období.

Čím to je?

Deti a mladiství sa v súčasnosti dostávajú čoraz ľahšie k drogám, dokonca i k tvrdým. Ponuka drog sa rozšírila a ich pôsobnosť zasiahla aj iné oblasti ako kedysi. Príčiny, prečo sa niekto utieka k droge a tým sa od nej stáva závislým, sú také rôznorodé, akí rôznorodí sú ľudia.

SkryťVypnúť reklamu

Vzťahy, problémy

Dôvodom môžu byť narušené rodinné alebo medziľudské vzťahy, zvýšené nároky na výkon a obava zo zlyhania v škole, zamestnaní, nezamestnanosť, stres, nuda, jednotvárnosť všedného dňa a rastúci pocit osamelosti, či chýbanie rodinného zázemia. U mladistvých sú spúšťacím mechanizmom aj ťažkosti so spoznávaním vlastného „ja“ a konflikty s rodičmi. K tomu sa, samozrejme pridružuje aj dobre známa vlastnosť „hrať sa na frajera“, čiže robiť to, čo robia kamoši, partia. Zneužívanie drog nepozná hraníc. Je omylom tvrdiť, že im ľahšie podľahnú deti zo sociálne slabších vrstiev.

Nuda, nedôvera

Dospievajúci nadobúda čoraz častejšie pocit prázdnoty a nudy. Nejeden z nich pochádza z tzv. konfliktných rodín, v ktorých sú hádky medzi rodičmi na dennom poriadku, kde režim dňa ovplyvňuje nezamestnanosť, kde sa udomácnilo násilie a alkohol. Mnohí žijú v predstave, že im život nič neponúka – žiadne podnety, žiadne dobrodružstvá. Deti, ktoré sa tešia zo svojich výkonov a vedia, že ich ocenia aj iní, nie sú tak silno ohrozené ako tie, kotré sa ocitli na okraji aj preto, lebo si myslia, že nedokážu držať krok s ostatnými. Čoraz väčší vplyv na dospievajúcich má aj partia, v ktorej sa pohybujú. Je to aj tým, že sa dnešné deti odpútavajú od rodičov skôr ako kedysi. Mládež reaguje veľmi citlivo aj na posolstvá, ktoré k nim vysielajú dospelí. Nezapôsobí na ňu napr. kampaň „športovci proti drogám“, keď je všeobecne známe, že sa tým tí, čo to vyhlasujú vôbec neriadia.

SkryťVypnúť reklamu

Rodičovský vzor

Zdá sa, že najúčinnejšou prevenciou proti zneužívaniu drog je vychovávať z detí sebavedomé a silné osobnosti. Je úplne jasné, že v tom zohráva podstatnú úlohu rodičovský vzor. Droga a drogová závislosť je v dnešnej dobe všadeprítomná.

Jej vplyvu podliehajú občas aj rodičia bez toho, aby si to vlastne uvedomovali. Je známa silná závislosť na rôznych redukčných diétach, televízie, či časté prepadnutie nákupným horúčkam. Týmto závislostiam konkuruje aj ľahkovážne užívanie upokojujúcich prostriedkov, alkoholu či cigariet.

Rodičia musia preto podrobiť ostrej kritike najprv vlastné správanie. Kto sám fajčí, ťažko presvedčí dieťa, aby nefajčilo. Na druhej strane však treba priznať, že v našej spoločnosti neurobia dieru do sveta ani zaprisahaní odporcovia alkoholu...

SkryťVypnúť reklamu

Nespávne závery

Mnohé deti si vyvodzujú z toho, čo vidia doma, nesprávne závery. Keď doma počujú: „Dnes som mal ťažký deň, potrebujem dúšok alkoholu,“ vnímajú to ako opatrenie prinášajúce uvoľnenie a úľavu a to určite siahnutie po poháriku nie je.

Ak sa objaví na stole alkohol zakaždým, keď príde návšteva, naučia sa, že družnosť a príjemná atmosféra sa spája s jeho konzumáciou. Keď si dajú dospelí pri každej „bolačke“ okamžite tabletku, vnímajú to tak, že ju stačí prehltnúť a ťažkosti zmiznú ako mávnutím čarovného prútika. Kto by im potom rovnaké správanie mohol zazlievať?

Povedať NIE

Dnes už vôbec nestačí povedať drogám NIE. Kedysi pomohlo už to, že sa človek vyhýbal určitým rastlinám.

V súčasnosti natrafíte na drogy v mnohých školách, na diskotékach, tanečných zábavách a vo fitnescentrách. Väčšina mládistvých si uvedomuje riziká spojené s ich užívaním, ale čím viac mladých ľudí užíva drogy v okolí, tým sa to javí ako „normálnejšie“ a to má za následok, že vzrastá pokušenie vyskúšať si to aj bez toho, aby sme museli zaháňať nejaké problémy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 886
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 781
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 446
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 438
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 229
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 114
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


3
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


5
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


1
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


11
SkryťZatvoriť reklamu