Príznaky Nejpríjemné pocity a bolesť počas pohlavného styku Suchá pošva, stiahnutie, pálenie a štípanie Vyhýbanie sa pohlavnému styku Pocity strachu z intímnych situácií
Rizikové skupiny Väčšina žien niekedy zažila bolestivý pohlavný styk, dyspareunia. Bolestivý je prvý pohlavný styk, pri ktorom sa pretrhne panenská blana (hymen), tenká membrána prekrývajúca vstup do pošvy. U sexuálne aktívnych žien môže byť zdrojom problémov zápal, napr. kvasinkové infekcie vyvolávajúce bolesti a svrbenie. Hlboký prienik do pošvy niekedy spôsobuje malé, ale bolestivé trhlinky v sliznici pošvy.
Určité formy antikoncepcie, napr. kondómy, peny, gély a krémy, môžu pošvu dráždiť. Ďalším zdrojom bolesti môže byť endometrióza, cysty vaječníkov a veľké maternicové myómy. Bolesti pri sexuálnom styku mávajú ženy s psychickými či fyzickými zábranami alebo pohlavne zneužívané a znásilnené ženy. Príčinou býva aj strach z otehotnenia a pohlavný akt.
So zvyšujúcim sa vekom klesá hladina estrogénov. Dôsledkom týchto zmien je suchšia, podráždená a svrbivá pošva so stenčenou stenou.
Priebeh Faktorov spôsobujúcich bolestivý pohlavný styk je veľa. Ak ide o organické faktory (napr. infekcie, nedostatočná lubrikácia, alergické reakcie, jazvy po epiziotómii – nastrihutí hrádze pri pôrode – a iných operačných zákrokoch) a nelieči sa vyvolávajúca príčina, bolesti sa zhoršujú. Ak sú v pozadí bolesti psychické zábrany, napr. strach z otehotnenia, predchádzajúce fyzické alebo sexuálne zneužívanie, žena sa vyhýba intímnemu životu a druhotne je postihnutý jej partner.
Na vzniku ťažkostí, ktoré sa nazývajú vaginizmus (mimovoľné stiahnutie svalstva pošvy pri zavedení penisu) a vulvodýnia (chronické pálenie a štípanie pošvy) sa podieľa fyzický aj psychický faktor.
Príčinou bolestí pri súloži môžu byť bolesti kĺbov a chrbta.
Čo robiť Nehanbite sa o svojich problémoch hovoriť s partnerom. Problémy často vyrieši nová poloha, iná technika alebo používanie pošvových lubrikantov. Starším ženám so suchou pošvou môže pomôcť liečba estrogénom. Pri pretrvávaní bolestí vyhľadajte lekára.
Všetky ženy staršie ako 18 rokov (alebo mladšie, ak sú sexuálne aktívne) by mali podstupovať pravidelné gynekologické vyšetrenia raz za jeden alebo dva roky. Liečbu riadi gynekológ alebo sexuológ.
Zmeny polohy pri styku môžu prinieť úľavu pri chronických bolesticha chrbta a kĺbov. Poloha na boku je vhodná pre osoby s ochorením kolien a bedier.
Ak sú zdrojom ťažkostí psychické zábrany, obráťte sa na psychológa alebo iného odborníka. Väčšiu nádej na úspech má terapia, na ktorej sa podieľajú obaja partneri spoločne.
Liečba Infekcie sa liečia antibiotikami alebo protikvasinkovými preparátmi. Kondylómy (bradavičnaté výrastky) sa odstraňujú chemicky alebo operačne. Jazvy po epiziotómii a iných zákrokoch si niekedy vyžadujú ďalšiu operáciu, ktorá sa môže vykonať laserom (lúč svetla s vysokou intenzitou, ktorý odparí nežiadúce tkanivá). Pri endometrióze, vyvrátení maternice a maternicových myómoch sa zvyčajne robí operácia.
Suchosť pošvy ustúpi po hormonálnej liečbe estrogénmi. Podávajú sa v tabletkách alebo vo forme pošvových krémov.
Vaginizmus sa napráva pošvovými dilatátormi. Žena si do pošvy zavádza kolíkovite telieska s postupne sa zväčšujúcim priemerom, až kým po niekoľkých týždňoch otvor nedosiahne veľkosť penisu.
Psychické zábrany a strach sa liečia antidepresívami, často v kombinácii s psychoterapiou.
Prevencia Pravidelnými gynekologickými prehliadkami možno včas predchádzať problémom. Pri podozrení na pohlavnú infekciu čo najskôr navštívte lekára. Včasná liečba zabráni rozvoju ochorenia a bolestiam pri pohlavnom styku.
Ak sa problémy nezlepšia ani po rozhovore s vaším partnerom, vyhľadajte odborníka.
UPOZORNENIE
Pred začiatkom liečby si overte kvalifikovanosť vybraného terapeuta. Odporúčame vybrať si renoemované sexuologické pracovisko, ktoré spĺňa inštitucionálne požiadavky.