Príznaky V ranom štádiu toto ochorenie nespôsobuje nijaké ťažkosti. S jeho postupnom sazačínajú objavovať rôzne príznaky:
Nevýrazná, ale trvalá bolesť v oblasti malej panvy, ktorá sa zhoršuje pri tlaku na postihnuté miesto, niekedy bolesti chrbta a pliec Zlé trávenie, nadúvanie, nevoľnosť, vracanie, zápcha, hnačka a nepríjemné pocity plnosti Nevysvetliteľné nechutenstvo, ktoré niekedy sprevádza zväčšenie brucha, bolesti a chudnutie Časté močenie, krvácanie mimo termínu menštruácie, bolestivý pohlavný styk Hmatateľná zdurenina na boku
Rizikové skupiny Zhubné nádory vaječníkov predstavujú druhý najčastejší druh nádorov ženských pohlavných orgánov. Objavujú sa v každom veku, no najčastejšie sú na začiatku menopauzy (perimenopauza) a počas nej. Na rozvoji ochorenia sa významne podieľa dedičný faktor. Žena, ktorej matka, či sestra mali nádor vaječníka, je ohrozená vyšším rizikom.
Väčšina pravdepodobnosť vzniku tohto nádoru je aj u žien, ktoré nemali deti alebo boli po prvý raz tehotné po 35. roku života, ako aj u žien s anamnézou nádorov prsníka, čriev a maternice. K ďalším rizikovým faktorom patrí dlhodobé používanie dezodorantov na genitálie a iných výrobkov obsahujúcich talkum (mastenec, kremičitan horečnatý).
Priebeh Rakovina vaječníkov, najzhubnejší nádor ženských pohlavnýchorgánov, sa začína rastom zhubných buniek v jednom alebo oboch vaječníkov, kde nevyvoláva nijaké príznaky. Ak sa nezačne s liečbou, rozšiuje sa do ostatných orgánov malej panvy, na pobrušnicu (peritoneum), do lymfatických uzlín a pečene.
Čo robiť Ak po odstránení vaječníkov vzniknú náhle príznaky menopauzy a nemôžete užívať estrogén, treba očakávať nepríjemné návaly horúčavy a nočné potenie.
Nastavte si v byte nižšiu teplotu, používajte ľahké prikrývky, nepite večer alkohol a pred spaním sa osprchujte vlažnou vodou. Noste ľahké pohodlné oblešenie, ktoré pri návaloch môžete odložiť.
Všetky ženy po 40. roku by mali absolvovať pravidelné gynekologické prehliadky vrátane palpačného vyšetrenia vaječníkov. Ženy so zvýšeným rizikom ochorenia by mali otehotnieť čo najskôr a potom užívať antikoncepciu, ktorá znižuje výskyt nádorov. Ženy s veľkými maternicovými myómami, ktoré síce nie sú zhubné, no zabraňujú dokonalému vyšetreniu vaječníkov, by sa každý rok mali dať vyšetriť sonograficky. Skontroluje sa tým zmena veľkosti myómov a zároveň vaječníkov.
Liečba Pri podozrení na rakovinu vaječníkov sa najskôr musia vylúčiť iné ochorenia s podobnými príznakmi, napr. cysty a endometrióza. Prostredníctvom ultrazvuku sa dá nádor podrobne vyšetriť. Pri nejasnostiach sa s odstupom času vyšetrenie zopakuje alebo sa urobí biopsia. Tento odber tkaniva sa niekedy vykonáva laparoskopicky. Hneď po odbere tkaniva, ešte kým je pacientka v celkovej anestézii, sa vzorka odošle na mikroskopické vyšetrenie. Ak sa zhubné bujnenie potvrdí, ihneď sa odoberú vzorky aj z priľahlých orgánov a operatér odstráni vaječníky, vajíčkovody, maternicu, závesy a priľahlé uzliny. Ak rakovina zasiahla iba jeden vaječník a žena ešte chce mať deti, odstráni sa iba postihnutý a ostatné orgány sa ponechajú.
Pri rozsiahlych nálezoch na operáciu nadväzuje chemoterapia a ožiarenie. Niekedy je nutná aj ďalšia operácia, pretože chemoterapia účinkuje obmedzený čas a nemusí zabrániť šíreniu choroby. Pri zväčšovaní nádoru sa objavujú aj bolesti, ktoré sa tlmia silnými analgetikami alebo morfínovou pumpou.
Po odstránení oboch vaječníkov sa u žien, ktoré sú ešte v reprodukčnom veku, objavia všetky príznaky menopauzy, najmä návaly horúčavy. Ťažkosti zmierni hormonálna substitučná terapia, ktorá však v niektoých prípadoch môže znovu vyvolať rast nádoru, preto jej nasadenie treba zvážiť. V tejto situácii sa používajú nové syntetické estrogény, ktoré síce nezmiernia návaly, ale zabraňujú rednutiu kostí a chorobám srdca, čo sú najčastejšie problémy žien v menopauze.
Rakovina vaječníkov často recidivuje. V takých prípadoch sa experimentuje aj s transplantáciou kostnej drene.
Prevencia Ženy, ktoré užívali antikoncepciu, majú o niečo nižšie riziko vzniku rakoviny vaječníkov. Ak však patria do skupiny s mimoriadne zvýšeným rizkom vzniku tohto ochorenia – zistil sa u nich napr. gén BRCA1, zhubné ochorenie iných orgánov alebo nádorové ochorenia v rodine, môžu žiadať preventívne odstránenie vaječníkov a ostatných reprodukčných orgánov (ak už nechcú mať deti).
Strava s nízkym obsahom tukov zohráva pozitívnu úlohu v prevencii všetkých typov zhubných nádorov. Nepoužívajte pošvové deodoranty ani prípravky obsahujúce talkum!
UPOZORNENIE
Nevysvetliteľné chudnutie, zväčšenie brucha a neurčité bolesti v oblasti panvy sú všeobecné varovné signály rakoviny vaječníkov. V takom prípade treba ísť ihneď k lekárovi! Včasná liečba významne zvyšuje šancu na prežitie.