Príznaky Bolesti a kŕče v podbruší, v boku, v dolnej časti chrbta a stehien počas menštruácie Nevoľnosť, vracanie a bolesti hlavy Zápcha a hnačka, prípadne oboje počas menštruácie V ťažších prípadoch vracanie, závraty a straty vedomia na začiatku krvácania
Rizikové skupiny Ťažkosti môžu mať všetky ženy, ktoré majú menštruáciu. Všeobecne sa vyskytujú pri ovulácii, takže často sa začínajú až jeden alebo dva roky po menarché (prvá menštruácia) a ustupujú pred menopauzou, keď už ovulácia nie je taká častá.
Vo väčšine prípadov sa príčina kŕčov nedá zistiť – vtedy sa ťažkosti označujú ako primárna dysmenorea. Ak sa veľmi silné bolesti objavujú pravidelne, treba vylúčiť iné ochorenia, napr. maternicový myóm (nezhubný nádor) alebo endometriózu, pri ktorej sa sliznica maternice nachádza mimo dutiny maternice.
Priebeh Asi do roku 1980 sa väčšina problémov vysvetľovala skôr psychosomatickými ako organickými poruchami; dnes vieme, že príčinou väčšiny menštruačných kŕčov sú prostaglandíny, hormónom podobné látky, ktoré sa vyskytujú v celom organizme. Tie, ktoré sa tvoria v maternici, majú pomáhať pri odstraňovaní odlupujúcej sa sliznice počas menštruácie. (Prostaglandíny sa podieľajú aj na sťahoch maternice počas tehotenstva, na stimulácii čriev a priebehu zápalu.)
Kŕče sa zvyčajne začínajú pred menštruáciou a najsilnejšie sú v prvých dňoch krvácania. Zároveň sa objavujú bolesti hlavy, nevoľnosť, zápcha, hnačka, časté močenie a niekedy i vracanie. Vyvolávajúcou príčinou všetkých týchto zmien je prostaglandín. K zhoršujúcim faktorom patrí chybné uloženie maternice, nedostatok fyzickej aktivity a strach z menštruácie. Kŕče bývajú najsilnejšie v období dospievania a v mladosti. Ustupujú po pôrode a vo vyššom veku, ale niektoré ženy majú ťažkosti počas celého obdobia svojej plodnosti.
Čo robiť Acypyrín, ibuprofén alebo naproxen odstránia kŕče u 85 až 90 percent žien s primárnou dysmenoreou. Pôsobia proti prostaglandínu, čím zmierňujú sťahy maternice a bolesti hlavy. Môžu však spôsobiť žalúdočné vredy a krvácanie, preto ich teba užívať opatrne. Niektorým ženám pomáha paracetamol (Paralen), najmä ak dominujú bolesti hlavy. Hoci paracetamol neúčinkuje proti prostaglandínu, výborne tlmí bolesť.
K zmierneniu bolestí a iných ťažkostí prispeje zmena životného štýlu. Dostatočne oddychujte, obmedzte stres, pravidelne vykonávajte aerobické cvičenia, napr. rýchlu chôdzu, behanie, cyklistiku a iné aktivity. Cvičenie zvšuje produkciu endorfínov, ktoré majú analgetický účinok a zlepšujú náladu. Niekedy prinesie úľavu aj horúci kúpeľ alebo teplý obklad bolestivého miesta. Sexuálna aktivita, ktorá vedie k orgazmu, takisto znižuje bolesti. Bolestivý chrbát uvoľnia masáže. Rozptýlenie – počúvanie hudby, sledovanie filmov, televízia, či dobrá knižka – sú overenými spôsobmi eliminácie bolesti. Ak vám žiadny z týchto postupov neprinesie úľavu, choďte k lekárovi. Príčina problémov môže byť v inom ochorení, napr. v maternicovom myóme, zápaloch, nádoroch alebo endometrióze.
Liečba Ak voľne dostupné analgetiká neprinesú dostatočnú úľavu, lekár predpíše niektoré zo silnejších nesteroidných protizápalových preparátov; majú veľmi podobný antiprostaglandínový efekt, ale niekedy treba vyskúšať niekoľko liekov, kým sa nájde optimálny preparát. Ženám, ktoré nesmú užívať takéto lieky, sa ordinuje kodeín alebo kombinácia kodeínu a paracetamolu. K nežiadúcim účinkom kodeínu patrí zápcha a ospalosť.
Prevencia Účinnú prevenciu proti kŕčom nepoznáme. Nepríjemné sprievodné príznaky – nadúvanie, zápcha a bolesti prsníkv – zmierňuje pravidelné cvičenie, obmedzenie solenia, väčší príjem vlákniny a dostatočné množstvo tekutín. Odstránením spomínaných ťažkostí sa znížia aj menštruačné bolesti.
UPOZORNENIE
Ženy, ktoré úžívajú lieky na riedenie krvi (napr. Warfarin či Pelentan) alebo majú žalúdočné vredy, alergiu na acypyrín či astmu, by nemali užívať nesteroidné protizápalové lieky. Kto ich užíva, je ohrozený ľahkou tvorbou podliatin, krvácaním z ďasien a tráviaceho traktu, ktoré sa prejaví čiernou mazľavou stolicou.