Definícia Plochá noha je označenie pre chybné postavenie chodidla. Chodidlo a obzvlášť pozdĺžna klenba sú najviac postihnuté, takže takáto noha sa otlačí úplne naplocho (viď obr.)
Na rozdiel od vbočenej plochej nohy, pri ktorej je podobný otlačok chodidla, je deformita fixovaná a nenapraví sa ani v nezaťaženom stave.
Príčiny Plochá noha je výsledok preťažovania klenby chodidla. Kosti na nohe nie sú schopné odolávať veľkému nákladu tela a postupne sa poddávajú.
Existuje veľa príčin, ktoré môžu viesť k takémuto obrazu ťažkostí:
Novorodenecká plochá noha (zriedkavo) Narušená statika (väzivová a svalová slabosť) Mäkkosť a spastickosť (detská obrna) Rôzne zápaly (artritída) Vplyv úrazu (zlomeniny nohy, predovšetkým zlomenina pätovej kosti) Artróza v chodidlovom kĺbe
Symptómy Vo väčšine prípadov nespôsobuje plochá noha žiadne alebo len veľmi malé problémy. Na mieste, na ktorom sa kosti nohy dotýkajú zeme (výnimočne z dôvodu porušenia klenby), môžu vzniknúť bolesti. Obyčajnie nie je postihnutá výkonnosť nohy. Rozhodujúci význam má skutočnosť, že ťažkosti v žiadnom prípade nesúvisia s ťažkosťami pri chybnom postavení.
Diagnóza Charakteristické chybné postavenie poukazuje na straty v oblasti pozdĺžnej klenbovej oblasti, čoho je výsledkom práve plochá noha.
Na posúdenie a terapiu sú potrebné nielen lekárske nálezy, ale aj skutočné ťažkosti a eventuálne významné vedľajšie nálezy.
Terapia V zásade nie je terapia nutná, pokiaľ nie sú vnímané žiadne ťažkosti. Ak prídu bolesti, je potrebné sústrediť terapiu hlavne na zlepšenie rozdelenia zaťaženia a podopretia klenby nohy.
To je možné dosiahnuť vložkami do topánok a v ťažších prípadoch pomocou špeciálnych topánok na mieru.
V ťažkých prípadoch, keď ide o artrotické zmeny na kĺboch nohy, je nutná operácia. Cieľom takejto operácie je vystuženie členkového kĺbu.