Upozornenie: účelom tohto článku je informovať o rizikách spojených s užívaním drog a omamných látok a prostredníctvom informovanosti vystríhať a odradiť - predovšetkým mladých ľudí - od ich užívania. Je vyslovene zakázané používať akúkoľvek časť textov alebo celé články z tejto sekcie na akúkoľvek propagáciu alebo podporu k užívaniu drog. V tejto súvislosti si prosím dôkladne prečítajte sekciu " Dôležité právne upozornenie".
Je to vôbec možné?
Kedysi neboli problémy s „rozumným zaobchádzaním s drogami každého druhu, pretože ich konzumácia bola súčasťou určitých rituálov, prebiehajúcich pod akousi vyššou kontrolou.
Výstižný príklad nájdeme u Indiánov: keď uvádzali mladých mužov do sveta dospelých, vystavili ich, podľa niektorých náboženských rituálov, akémusi stavu, pripomínajúcemu opojenosť. Potom ich vykázali na dlhší čas do samoty divočiny. Drogami „uvoľnené zmysly“ im mali pomôcť pri nadviazaní dialógu s prírodou a s vyššími mocnosťami. Okrem iného ich to malo naučiť bázni pred prírodnými živlami a bohmi. Zatiaľ čo sa mladí bojovníci borili s nekonečnými diaľkami, dospelí muži ich nenápadne sprevádzali a dávali pozor, aby sa im nestalo nič zlého. Bolo by dobré, keby sa znova podarilo uviesť do života tieto stáročiami overené skúsenosti s drogami. Takéto želanie je pravdepodobne utópiou.
Dnes si musia dávať mladí ľudia, ktorí začali brať drogy, pozor sami na seba. V prvom rade by si mali uvedomiť, že existujú potenciálne nebezpečné drogy a naučiť sa s nimi zaobchádzať tak, aby ich neohrozili. Čiže, keď to chceme uviesť do praxe, znamená to, že ak si vypijem, nemal by som sadať za volant...
Konzumácia alkoholu a nikotínu je na svete oveľa vyššia, ako konzumácia drog.
Ale práve na víne si môžeme ukázať, že existuje čosi, čo možno označiť za „rozumné zaobchádzanie s návykovými látkami“.
V Taliansku a vo Francúzsku patrí k jedlu aj pohárik dobrého vínka. Medzi ním sa však vypije aj množstvo vody. Po hlavnom chode nasleduje zväčša víno a potom ešte káva. A dosť! Zriedka tu stretnete človeka, ktorý má riadne pod čapicou.
Vo vinárskych oblastiach je je síce víno súčasťou každodenného života, ale rodičia učia svoje deti už od malička, ako treba pri jeho konzumácii zachovávať správnu mieru. Nezakazujú im teda, keď si chcú občas chlipnúť z pohára. Tým pre ne stratil hroznový mok „čaro zakázaného ovocia“, nemusia ho piť potajomky a potom nepoznať mieru.
Pozitíva drog
Vo všeobecnosti možno konštatovať, že väčšina drog vyvoláva spočiatku pocit blaha a povznesenej nálady. Je úplne jedno, či pochádza ľahký pocit závratu z prvého potiahnutia z cigarety, hrejivý pocit v bruchu a príjemná slabosť po prvom mocnom dúšku piva, či vína, pocit, že by človek najradšej vyobjímal celý svet po užití extázy, intenzívne farebné predstavy pri intoxikácii z drogy LSD (trip) alebo úplný pokoj, ktorý sa môže dostaviť pri fajčení hašišu či po užití určitých liekov. Nebýva to však vždy tak.
Negatíva drog
Opojenosť môže mať aj úplne iný priebeh – všetky stimulanciá (povzbudzujúce prostriedky) môžu vyvolať aj intoxikácie, prejavujúce sa úzkosťou, niekedy desivými ilúziami a halucináciami (bad trip) a tak sa premeniť na hororový zážitok, ktorého sa nik tak ľahko nezbaví. Najobávanejšie sú rekurentné (opakujúce sa) psychotické poruchy (flashbacks), ktoré sa môžu objavovať ešte celé mesiace a znova intenzívne oživovať negatívne zážitky a pocity.
Všetky drogy vyvolávajú v tele i na duši, podobne ako alkohol, akýsi druh opice (abstinenčné stavy, slangovo absťáky), ktoré označujeme aj ako „opätovný pád“. V tejto súvislosti sa najčastejšie spomína podozrievavosť, strach, nevoľnosti, depresie, zlá nálada, malátnosť, apatia a bolesti hlavy, pri pravidelnom užívaní drogy aj stihomam a panické stavy.
Čím väčšie množstvo drogy človek konzumuje, tým hlbšie klesá. Čím častejšie človek drogy užíva, tým menej času má telo na zotavenie, tým ťažšie sú príznaky pádu.
Po užití kokaínu sa môže dostaviť pocit prázdnoty, ktorý sa postupom času zvýrazňuje. Aj trvanie krízy sa postupne predlžuje, niekedy môže trvať aj niekoľko dní. Mnohým táto skúsenosť postačí na to, aby prestali s drogou, alebo aspoň výrazne znížili jej konzumáciu.
Odpoveď
Na otázku, či možno rozumne užívať drogy, doteraz ešte nik nenašiel uspokojivú odpoveď. Nik totiž ešte neodhalil v každom jednotlivom prípade spleť dôvodov, ktoré viedli k užívaniu drog. Dnes ešte nik presne nevie, ako reaguje jednotlivec na určité omamné látky – raz reaguje tak, inokedy zasa onak; nik nedokáže posúdiť, kde sa v jednotlivých prípadoch končí zábava a kde sa začína závislosť.
K nebezpečným, ba i smrteľným prípadom môže dôjsť dokonca pri „kontrolovanej konzumácii“.
Preto je jednoznačne najlepšie – RUKY PREČ OD DROG!!!