SME
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Ako pôsobia drogy?

Dnes poznáme mäkké a tvrdé drogy. K mäkkým patrí predovšetkým hašiš a extáza, k tvrdým najmä heroín, ale aj kokaín. Jedno je však isté – čím je droga tvrdšia, tým horšie sú jej následky, k fyzickej a duševnej závislosti však vedú aj mäkké drogy a aj ony m

Upozornenie: účelom tohto článku je informovať o rizikách spojených s užívaním drog a omamných látok a prostredníctvom informovanosti vystríhať a odradiť - predovšetkým mladých ľudí - od ich užívania. Je vyslovene zakázané používať akúkoľvek časť textov alebo celé články z tejto sekcie na akúkoľvek propagáciu alebo podporu k užívaniu drog. V tejto súvislosti si prosím dôkladne prečítajte sekciu " Dôležité právne upozornenie".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Ak si dáš drogu, svet sa okolo teba zrazu zmení na veľkolepú párty. Občas mávam priam neuveriteľné halucinácie o jedle a jedení. V ústach mi vybuchovali jahody a minerálka sa menila na Niagarské vodopády.

SkryťVypnúť reklamu

Spočiatku vyzerá všetko úplne neškodne. Teraz ju beriem pravidelne. Ženiem sa z jednej párty na druhú a pritom sa snažím skončiť školu. Po zábave – keď doznievajú účinky drogy, mávam panické stavy, pocity úzkosti a väčšinu času presedím na vécku neschopný akéhokoľvek pohybu. Takto som si pokazil nejednu a párty a to ma naozaj štve.

Kedysi som si vynikajúco rozumel aj s rodičmi. Dnes sa im vyhýbam oblúkom. Ani s bývalými kamarátmi si už nemám čo povedať.

Raz by som sa zas chcel stať normálnym a tešiť sa z každej maličkosti.“

Ľuboš, 19 rokov

História a súčasnosť

Pojem droga sa používa dnes synonymne s pojmom omamný jed. Často to vyvoláva dojem, akoby tu išlo o objav šesťdesiatych rokov a dnešnej mládeže. V skutočnosti sa omamné drogy užívajú už tisícročia a poznali ch všetky kultúry. Väčšina surovín, z ktorých sa drogy pripravujú, sú rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Išlo najmä o zmiernenie stavov bolesti, strachu, ale aj uvoľnenie napätia, zaháňania nudy, či rozvoju sily a vytrvalosti. Na tento účel sa používali len niektoré druhy látok, ktorých účinok poznali celé generácie. Ich výroba a užívanie podliehali takmer vždy prísne stanoveným medicínskym, náboženským alebo kultovým rituálom.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti to vyzerá v mnohom úplne inak – skoro všetky na svete rozšírené drogy sú prístupné všetkým a takmer všade. Účinné látky z omamných rastlín a iných prírodných zdrojov sa izolujú v laboratóriách, a tak sa môžu chemicky vyrábať „v čistej forme“.

Takto sa teda môžu vyrábať aj látky, ktoré dokážu znásobiť účinok prírodných látok, v priebehu rokov sa našli aj nové prostriedky, ktorými možno podávať drogy – napr. injekčné striekačky. Tým sa dá podstatne zvýšiť množstvo podávaného omamného prostriedku – teda zvýšiť jeho účinok – a tak skrátiť čakaciu dobu, za ktorú začne droga účinkovať.

Rozdelenie drog

Dnes poznáme mäkké a tvrdé drogy. K mäkkým patrí predovšetkým hašiš a extáza, k tvrdým najmä heroín, ale aj kokaín. Jedno je však isté – čím je droga tvrdšia, tým horšie sú jej následky, k fyzickej a duševnej závislosti však vedú aj mäkké drogy a aj ony môžu mať závažné následky.

SkryťVypnúť reklamu

Vo všeobecnosti možno zadeliť drogy podľa formy ich účinku do kategórie drog stimulujúcich, upokojujúcich, utlmujúcich, halucinačných, psychedelických a omamných. V závislosti od ich čistoty a pomeru miešania dokáže vyvolať väčšina drog kombináciu všetkých príznakov.

Pôsobenie v mozgu, v tele

Takmer všetky drogy vyvolávajú v mozgu komplikovanú „prestavbu, ktorú si opíšeme na príklade kokaínu: táto droga posilňuje pozitívne pocity tým, že pôsobí na mozgové jadro, považované za takzvané centrum odmeny. Toto hodnotí zvonka prichádzajúce podnety, ktoré oslovujú naše ľudské potreby ako pozitívne a príjemné. Môžu sa spájať napr. s pôžitkom, ktorý pociťujeme pri jedení torty, maznaní sa s domácim zvieratkom, dobrou školskou známkou alebo sexuálno–erotickým zážitkom.

Kokaín znásobuje tieto účinky tým, že podporuje vzostup koncentrácie dopamínu v mozgu, ktorý vyvoláva v človeku priam euforické stavy. A práve tým sa vystupňuje intenzita pôžitku – príjemné sa zdá ešte príjemnejším a problémy sa rozplynú ako dym.

Droga dokáže vybičovať okrem iného mozog aj k tomu, že je schopný spracovať viac podnetov bez toho, aby sa hneď dostal do stresu. Tým pôsobí ako urýchľovať myšlienkových pochodov. Za normálnych okolností zabránia zabudované brzdy tomu, aby sa náš mozog príliš nepreťažoval. A to budí dojem, akoby človek po užití kokaínu priam sršal nápadmi. Aj preto sa o kokaíne hovorí, že efektívne ovplyvňuje tých, od ktorých sa čaká mimoriadna kreativita. Zázračným spôsobom dodáva pocit, že sme výkonnejší a vtipnejšía ako všetci ostatní. Človek opojený drogou je uvoľnenejší, dobre naladený, nemá zábrany, je sexuálne aktívnejší.

Následky

Toto všetko sa síce dobre počúva, ale každému musí byť už od začiatku jasné, že takýto trvalý zásah do mozgu nemôže ostať bez následkov. Konzumenti kokaínu už totiž nedokážu prežiť bez povzbudivej drogy normálny pocit šťastia. Bez ďalšieho užívania drogy by si bol už len nešťastný. Mozog je totiž dlhodobo preťažený, na stres reaguje bludnými predstavami. Je celkom prirodzené, že sa k tejto biochemickej prestavbe pripojí aj telo. Užívateľom drog hrozia poruchy srdcového rytmu, infarkt myokardu, mozgové porážky alebo epileptické záchvaty.

Závislosť

Čím silnejšie zasiahne droga tento telu vlastný „posilňovací systém príjemných pocitov“, o to vyšší je jej potenciál zneužívania; teda o to rýchlejšia a pravdepodobnejšie sa staneme od tejto látky závislí.

Ako pozitívne povzbudzujúce prostriedky sa osvedčil kofeín, nikotín a alkohol – prirodzene, ani zďaleka nie v takej miere ako vyššie spomenuté drogy.

Všetky návykové látky zmenia život od základov natrvalo. Keď raz droga zaujala v živote človeka pevné miesto, nedokáže už celý deň myslieť na nič iné len na drogu a na to, aby sa ostatní nedozvedeli nič o jeho/jej závislosti. Navyše potrebuje čoraz viac peňazí, pretože užívanie drog vôbec nie je lacný špás.

Cesta, ktorá vedie ku kriminalite, sa nebezpečne skracuje. Nejeden drogovo závislý začne sám s dílerstvom. Skutočný život už takmer vôbec nevníma; mnohí narkomani strácajú úplne kontakt s realitou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
 1. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
 2. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
 3. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 4. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 7. Verve services - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
 8. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 452
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 697
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 871
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 884
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 700
 6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 517
 7. Získajte peniaze pre zelený projekt. K dispozícii je 250-tisíc 2 435
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu