Upozornenie: účelom tohto článku je informovať o rizikách spojených s užívaním drog a omamných látok a prostredníctvom informovanosti vystríhať a odradiť - predovšetkým mladých ľudí - od ich užívania. Je vyslovene zakázané používať akúkoľvek časť textov alebo celé články z tejto sekcie na akúkoľvek propagáciu alebo podporu k užívaniu drog. V tejto súvislosti si prosím dôkladne prečítajte sekciu " Dôležité právne upozornenie".
Napriek tomu, že aj hašiš patrí medzi zakázané drogy, možno naň natrafiť takmer všade. Stal sa súčasťou životného štýlu určitej skupiny mládeže rovnako ako značkové oblečenie alebo pečiatka na ruku pri vstupe na diskotéku. Kanabis, hašiš, tráva, marihuana alebo shit – produkty z usušených listov a kvetov konope, patria k „hitom“ medzi ilegálnymi drogami. Vyslúžili si povesť akýchsi „ilegálnych každodenných drog“, ktorých konzumáciu sleduje štát so zažmúrenými očami. Najväčšia obava však je, že jestvuje veľmi veľa mladučkých užívateľov, ktorí sa púšťajú do jej konzumácie hneď na začiatku naplno.
Legalizácia
O legalizácii hašišu sa vedú spory už veľmi dlho. Ide v nich najmä o otázku, či je, alebo nie je joint štartovacou drogou s následným prechodom k tvrdým drogám. Mnohí totiž pokladajú hašiš za neškodným – prinajmenšom menej nebezpečný ako legalizovaná droga alkohol, ktorá si každoročne vyžiada priamo alebo nepriamo 40.000 ľudských životov. Kanabis škodí menej zdraviu, človek z neho nie je až natoľko agresívny ako z alkoholu a väčšina jeho užívateľov s ním môže bez problémov prestať, keď sa zmení ich životná situácia.
„Myslela som si, že je príjemné spoznávať život aj z inej stránky. Často som sa opájala dymom drogy. Na druhej strane musím priznať, že som videla, ako sa rútia moji kamaráti do záhuby, ako sa pretrhávajú priateľské putá, miznú šance získať vzdelanie. Praštila som s tým všetkým, keď som si uvedomila, že sa stal herák zmyslom môjho života.“ Lena, 18 rokov
Kedy vlastne začínajú mladí s hašišom a ďalšími drogami?
Väčšina z nich s ich užívaním prestáva po fáze experimentovania. Bol to teda planý poplach? Časť z nich si však dá drogu častejšie ako na začiatku. A tu vzniká nebezpečenstvo závislosti, príp. preorientovanie sa na ďalšie dorgy. Ako pri iných drogách, aj tu vzniká problém s ich kupovaním a dílerstvom. Čierny trh dnes držia v rukách zväčša organizované bandy mladistvých. A odtiaľ je už len krôčik ku kriminalite.
Závislosť = trest?
Na otázku, či vedie, alebo nevedie fajčenie drog k závisloti, nemáme zatiaľ uspokojivú odpoveď. Jedno je však isté – závislosť od návykových látok je chorobným stavom. V diskusiách o ich užívaní sa stanoviská rôznia. Jedným extrémom je dožadovanie sa tvrdých trestov pre každého, kto po nich siahne. Opačným extrémom je istá tolerancia vzhľadom na ich užívanie. Faktom však je, že chuť vyskúšať hašiš u mladistvých v porovnaní s minulosťou výrazne stúpla.