Príznaky Mnoho obličkových kamienkov bezbolestne prejde cez močové cesty, alebo zostane v obličkách. Prítomnosť kamienkov vyvoláva rôzličné príznaky:
Obličkovú koliku, čiže silnú pulzujúcu bolesť, ktorá vychádza z oblasti obličky alebo boku, vyžaruje do slabiny, podbrušia a niekedy do stehna Inak nevysvetliteľné bolesti jednej polovice chrbta Nutkanie na močenie, krv v moči, nevoľnosť, vracanie, teploty, triaška a nadúvanie
Rizikové skupiny Muži sú obličkovými kameňmi postihnutí trikrát častejšie ako ženy. Príčina vzniku väčšiny obličkových kamienkov nie je známa. Približne 80% sa skladá z vápenatých solí (šťaveľov), preto sa predpokladá vplyv chybného metabolizmu vápnika. Poruchy metabolizmu a strava sa pravdepodobne podieľajú na vzniku iných, menej častých typov kameňov. Ak niekto už raz mal obličkovú koliku, je veľká pravdepodobnosť, že sa bude opakovať.
Priebeh Väčšina kamiekov vzniká v obličkovej panvičke, kde sa moč zbiera pred vstupovm do močovodov. Vytvárajú sa vtedy, keď moč obsahuje vysokú koncentráciu vápnika, alebo zriedkavejšie cystínu a močovej kyseliny. Malé kamienky prejdú cez močový trakt bez príznakov. Veľké spôsobujú obličkovú koliku, ktorá so sebou prináša jedny z najkrutejších bolestí.
Čo robiť Väčšina kamienkov sa odplaví samovoľne. Kým sa to stane, bolesť môžete zmierniť užítím niektorého voľne dostupného analgetika, prípadne teplým obkladom na chrbát či brucho. Pite veľa vody, aby sa moč zriedil a kamienok odplavil. Ak ťažkosti pretrvávajú dlhšie ako niekoľko hodín, treba ísť k lekárovi.
Liečba Kamene, ktoré neprejdú cez močové cesty, sa odstraňujú jednou z nasledujúcich metód:
Litotripsia – využíva na rozdrvenie kamienkov nárazové vlny. Pacient je vo vani naplnenej vodou a prístroj (litotriptor) zameria nárazové vlny na kameň. Vlna kameň roztdví a jeho čiastočky prejdú cez močovod. Zákrok nie je bolestivý, ale hrozí riziko poškodenia obličky. Zvyšky kamienkov môžu viesť k tvorbe nových. Laserová chirurgia – rozbíja kamienky intenzívnym lúčom svetla. Do močových ciest sa zavedie optický prístroj (cystoskop) s laserovou jednotkou, ktorá kamienok rozdrví. Lokálne znecitlivenie zmierňuje bolesti pri zavádzaní cystoskopu. Jeden alebo dva dni po výkone sa podávajú slabé analgetiká. Obmenou je metóda, pri ktorej sa namiesto lasera využíva elektromagnetické žiarenie. Perkutánna extrakcia – sa vykonáva tak, že cez malý otvorček sa do obličky zavedie optická trubica (endoskop), ktorá malé kamienky zachytí a odstráni, väčšie rozdrví.
Prevencia Ak vymočíte kamienok, odneste ho lekárovi, aby urobil jeho analýzu. Podľa zloženia kamienka sa stanoví liečba, ktorá zníži riziko tvorby ďalších kamienkov. Thiazidové diuretiká ako hydrochlorothiazid (Hydrochlorothiazid a ďalšie) znižujú hladinu vápnika v moči. Allopurinol (Milurit) zmierňuje pravdepodobnosť tvorby kamienkov z kyseliny močovej.
Výskumy potvrdili, že diétne opatrenia pôsobia proti vzniku nových kameňov. Prite aspoň 8 – 10 pohárov vody denne, aby sa moč dostatočne zriedil. Obmedzte čaj a kávu, nepite tekutiny sýtené oxidom uhličitým, pretože sa tým zvyšuje riziko vzniku fosfátových kameňov. Znížte príjem potravín s vysokým obsahom šťaveľanových solí, ktoré spolu s vápnikom vytvárajú kamene. Ide najmä o čokoládu, špenát, rebarboru, orechy a čaj. Ohrození jedinci by mali jesť menej živočíšnych bielkovín a menej soliť. Vysoký príjem vápnika nezvyšuje tvorbu kameňov, ale naopak, znižuje riziko ich vzniku. Zvýšte príjem ovocia, zeleniny a potravín bohatých na draslík.
UPOZORNENIE
Veľké kamene blokujú močové cesty a spôsobjú hromadenie moču nad prekážkou, zvyšujte sa tak riziko infekcie a poškodenia obličiek. Ak ťažkosti do niekoľkých hodín neustúpia, choďte k lekárovi!