Príznaky Bakteriálne infekcie močových ciest patria k bežným infekčným ochoreniam. Najčastejšie býva postihnutý močový mechúr a močová rúra.
Zápal močového mechúra (cystitída) – pálivá bolesť pri nutkaní na močenie, po vyprázdnení sa ešte zhorší. Častejšie močenie a v menších dávkach (vo dne i v noci), niekedy s prímesou krvi, bežné sú bolesti v podbruší a v dolnej časti chrbta. Zápal močovej rúry (uretritída) – nepríjemné pocity v oblasti močového mechúra, častejšie močenie a zakalený moč, niekdy s trochou hnisu.
Rizikové skupiny Infekcia dolných močových ciest je typické ochorenie určitého veku. Najčastejšie sa vyskytuje u sexuálne aktívnych žien od 20 do 50 rokov. Ženy bývajú postihnuté dvakrát častejšie ako muži a infekcia sa u nich môže zopakovať niekoľko ráz do roka. Frekvencia tohto ochorenia u mužov sa zvyšuje po 50. roku života v dôsledku zväčšovania prostaty. K ďalším rizikovým faktorom patria cukrovka, ochrnutie pri poranení chrbtice, nervové ochorenia (napr. roztrúsená skleróza), dlhodobé zavedenie močovej cievky a vrodené deformácie močového ústrojenstva.
Priebeh Zápal močového mechúra má zvyčajne rýchly začiatok, pre ktorý sú typické bolesti pri nutkaní na močenie, sťažené vyprázdňovanie a malé množstvo vylúčeného moču, niekedy s prímesou krvi. Cystitúdu zvyčajne vyvolávajú baktérie – najčastejšie Escherichia coli, ktoré bežne žijú v tráviacej sústave, odtiaľ preniknú do močových ciest a v močovom mechúre sa ďalej množia. Ženy sú postihnuté oveľa častejšie, pretože ženská močová rúra je dlhá najviac 5 cm, čo je oveľa menej v porovnaní s mužskou, ktorá má až 20 cm. K prenosu baktérií z oblasti konečníka k vonkajšiemu vyústeniu močovej rúry najčastejšie dochádza pri pohlavnom styku alebo pri utieraní po stolici. Príčinou cystitídy môžu byť aj mikroorganizmy prenostné pohlavným stykom, napr. chlamýdia.
Zápal močovej rýry má pomalší priebeh a miernejšie príznaky. U mužov sa väčšinou prejavuje nepríjemnými pocitmi v oblasti penisu a výtokom hlienu alebo hnisu, čo je sprievodným znakom chlamýdiovej infekcie, kvapavky a iných pohlavných chorôb. U žien je uretritída zvyčajne súčasťou infekcie pošvy. K svrbeniu a ďalším sprievodným znakom zápalu pošvy sa pridružuje časté a bolestivé močenie.
Čo robiť Pri ťažkostiach čo najskôr navštívte lekára. Bolesť a pálenie môže zmierniť teplý sedací kúpeľ. Pite aspoň 8 – 10 pohárov vody denne, aby sa moč dostatočne zriedil. Alkohol a káva dráždia sliznicu mechúra, preto sú nevhodné.
Liečba Infekcia močových ciest sa bežno lieči antibiotikami. Kultivačné vyšetrenie zistí vyvolávajúcu baktériu, ale v praxi sa zvyčajne ihneď podávajú širokospektrálne antibiotiká ako sulfometoxazol s trimetroprimom (Biseptol, Nopil) alebo nitrofurantoin (Furantoin). Pri pretrvávaúcich bolestiach sa podávajú analgetiká.
Prevencia Ženám, ktoré prekonajú viac ako tri zápaly močového mechúra ročne, sa zvyčajne odporúča dlhodobé užívanie nízkych dávok antibiotík. Ďalšie preventívne opatrenie, najmä u žien, možno zhrnúť do niekoľkých rád:
Pite aspoň 8 – 10 pohárov vody denne, aby sa zvýšil prietok cez močové cesty a lepšie sa odplavovali baktérie. Pred pohlavným stykom sa vymočte a vypite pohár vody. Ak sa vymočíte do jednej hodiny po styku, z močových ciest sa odplavia aj prípadné baktérie. Starostlivo dodržiavajte hygienu. Po stolici sa utierajte spredu do zadu, aby sa baktérie neprenášali smerom k močovej rúre. Oblasť ústia močovej rúry vždy osušte. Noste bavlnenú spodnú bielizeň, nenoste tesné a priliehavé nohavice ani iné tesné oblečenie. Nezostávajte v mokrých plavkách. Nepoužívajte dezodoranty na pošvu ani peny do kúpeľa, parfumované mydlá a iné dráždivé toaletné prostriedky. Pred chlamýdiovou infekciou a inými pohlavnými chorobami, ktoré sú často príčinou infekcií močových ciest, chráni bezpečný sex.
UPOZORNENIE
S liečbou treba začať včas. Neliečená infekcia močových ciest sa môsže rozšíriť na obličky a spôsobiť vážnejší stav.
NOVÉ METÓDY LIEČBY INTERSTICIÁLNEJ CYSTITÍDY
Intersticiálna cystitída je chronické, bolestivé, zriedkavé ochorenie, ktoré postihuje prakticky výlučne ženy. V minulosti sa liečba obmedzovala iba na podávanie analgetík, acylpyrínu a ibuprofénu. Nové experimentálne postupy prinášajú novú nádej (niektoré z nasledujúcich liekov u nás nie sú však zatiaľ dostupné):
Nátrimpentózapolysulfát je nový liek, ktorý obnovuje poškodenú sliznicu močového mechúra. Výsledky liečby sa dostavia po 4 – 6 mesiacoch, liek sa užíva orálne. DMSO patrí k liečivám s protizápalovým a analgetickým účinkom. Aplikuje sa do močového mechúra. Aplikáciu treba opakovať 4 – 8 krát v jedno- alebo dvojdňovom intervale, kým nezmiznú bolesti a iné príznaky. Heparín sa bežno používa proti zrážaniu krvi. Pri liečbe cystitídy sa využíva jeho protizápalový účinok a ochranné pôsobenie na sliznicu. Cievkou zavedenou do močového mechúra sa napúšťa na 20 – 30 minút. Prvé tri mesiace je vhodné vykonávať liečbu denne, ďalšie tri mesiace raz za dva dni. Zlepšenie nastane po polroku až roku. Hyalurónová kyselina má podobné účinky ako heparín. Jej účinok býva rýchlejší a zlepšenie sa prejaví už po piatich či šiestich aplikáciách, ktoré sa vykonávajú raz za týždeň počas 4 tyždňov. Potom sa pokračuje v mesačných intervaloch.