Príznaky Náhle vzniknutá silná bolesť okolo pupka, ktorá neskôr vystreľuje do pravého podbrušia Nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie, zápcha alebo hnačka Horúčka (38 – 38,5°C), teplota sa zvýši pri prasknutí apendixu
Rizikové skupiny Apendicitída, čiže zápal červovitého prívesku slepého čreva, postihuje všetky vekové skupiny, no predsa len najčastejšie sa vyskytuje vo veku od 10 do 30 rokov.
Priebeh Červovitý výbežok (apendix) mal pravedpodobne kedysi v rannom období vývoja ľudstva celkom kontrétny význam. Dnes funkcia apendixu nie je jasná, no uvažuje sa o jeho podiele na imunite. Príčina vzniku ochorenia nie je známa, ale predpokladá sa, že na vzniku infekcie a zápalu sa podieľa upchatie tohto útvaru. Prvým príznakom býva náhla nevoľnosť, po ktorej nasleduje bolesť brucha. Neoperovaný apendix môže prasknúť a jeho infekčný obsah sa vyleje do brušnej dutiny, kde môže vyvolať životunebezpečný zápal pobrušnice (peritonitídu). Niekedy sa zápal hľuzovito ohraničí. U žien sa môže infekcia rozšíriť na vaječníky a vajíčkovody, čo neraz vedie k vzniku zápalového ochorenia malej panvy, často spôsobujúceho neplodnosť.
Čo robiť Pri podozrení na zápal apendixu čo najskôr choďte k lekárovi. Bolesť ustupuje v pokoji. Neužívajte preháňadlá, pretože hrozí nebezpečenstvo prasknutia zapáleného apendixu.
Pooperačné bolesti v oblasti jazvy stlmí prikladanie ľadu. Po odstránení stehov premasťujte jazvu olejom alebo krémom s obsahom vitamínu E, ktorý urýchľuje hojenie. Nezdvíhajte ťažké predmety a nezvyšujte brušný tlak, najmä pri stolici, kým sa rana celkom nezahojí. Trvá to asi 6 týždňov.
Liečba Jedinou liečbou apendicitídy je apendektómia, čiže vyoperovanie zapáleného výbežku slepého čreva. Väčšinu pacientov možno prepustiť z nemocnice už po dvoch až troch dňoch od operácie, no celková rekonvalescencia trvá týždeň, niekedy aj dlhšie.
Pri prasknutom apendixe sa už počas operácie vnútorožilovo podávajú antibiotiká. Je to prevencia alebo liečba zápalu pobrušnice; pobrušnica je tenká blana, ktorá vystiela dutinu a kryje vnútorné orgány.
Prevencia Riziko vzniku apendicitídy môže znížiť strava s vysokým obsahom vlákniny. Táto hypotéza síce nie je vedecky potvrdená, ale ľudia, ktorý konzumujú stravu s nízkym obsahom tukov a mäsa, bohatú na vitamíny a obilniny, zeleninu a ovocie, majú nižší výskyt tohto ochorenia.
UPOZORNENIE
Zapálený apendix môže prasknúť v priebehu 24 hodín. Pri podozrení na apendicitídu neodkladajte návštevu u lekára!