Príznaky Bolesti a niekedy vyklenutie pravého podrebria Celková bolesť svalov a kĺbov, nechutenstvo, nevoľnosť a vracanie, horúčka a príznaky chrípkového ochorenia Žltačka (žlté sfarbenie kože a očných bielkov), silné svrbenie, tmavý moč a svetlá, ílovitá stolica
Rizikové skupiny Riziká sú rozličné, a to podľa typu hepatitídy, čo je spoločný názov pre všetky druhy zápalov pečene. Vyvolávajúcou príčinou môže byť jeden zo šiestich vírusov, nadmerná konzumácia alkoholu alebo pôsobenie niektorých chemických látok a jedov. Najčastejším pôvodcom vírusovej hepatitídy sú kontaminované potraviny a voda, krvná transfúzia, ihly používané narkomanmi a pohlavný styk s nakazenou osobou. Riziko nakazenia zvyšuje pobyt v oblastich s výskytom hepatitídy, akými sú napr. oblasti Afriky, Ázie a niektoré stredomorské krajiny.
Priebeh Väčšina vírusových hapatitíd prebieha v troch štádiách:
Štádium včasných príznakov – nechutenstvo a známky chrípkového ochorenia, trvá 3-6 dní Štádium žltačky – objaví sa zažltnutie, svrbenie kože a tmavý moč. Príčinou je zvýšenie hladiny žlčového farbiva v krvi, ktoré nastáva o 1-2 týždne Štádium hojenia – žltačka aj ostatné príznaky ustupujú. U väčšiny ľudí toto štádium trvá 2-4 týždne, ale bolesti a pocity napätia pod pravým rebrovým oblúkom môžu trvať týždne i mesiace. Väčšina vírusových hepatitíd ustúpi bez komplikácií. V niektorých prípadoch ochorenie prejde do chronického štádia a môže spôsobiť vážne poškodenie pečene. Hepatitída vyvolaná vírusom typu C má mierne počiatočné príznaky, ale býva aktívna celé roky. Niekedy vedie dokonca k cirhóze pečene alebo rakovine. Podobné riziko, ale nižšie, je pri chronickej hepatitíde typu B.
Čo robiť Pri miernych ťažkostiach nie je nutný pokoj na lôžku, no radšej treba zostať doma a čo najčastejšie oddychovať. Nepite alkohol a konzultujte s lekárom užívanie všetkých liekov. Neodporúča sa paracetamol (paralen), kotrý najmä v spojení s alkoholom môže poškodiť pečeň. Na zníženie teploty a zmiernenie bolestí je vhodný acylpyrín. Ženy s hepatitídou by mali vysadiť hormonálnu antikoncepciu a estrogénovú substitučnú liečbu.
Dočasnú úľavu pri úpornom svrbení môže poskytnúť stiedanie horúcej a studenej sprchy. Začnite tri minúty s takou horúcou vodou, ako najviac vydržíte, ďalšie tri minúty sa sprchujte studenou, potom znovu horúcou. Táto procedúra je vhodná najmä večer, pretože uľahčí zaspávanie.
Veľkú pozornosť venujte osobnej hygiene, aby ste zabránili nakazeniu ďalších členov domácnosti. Často si umývajte ruky, nesiahajte na jedlo pre ostatných a používajte osobitný riad, pohár i príbor.
Liečba Okrem pokojového režimu nejestvuje nijaká špeciálna terapia. Liečba príčinného ochorenia zostáva vyhradená pre isté typy, napr. zápaly vyvolané baktériami, kvasinkami alebo parazitmi.
Prevencia Najlepšou prevenciou vírusových hepatitíd typu A a B je očkovanie. Riziko zníži zachovávanie základných hygienických pravidiel. Nepite vodu a nejedzte jedlo, ktoré môže byť kontaminované. Vyhýbajte sa tepelne neupraveným potravinám ako je zmzlina, či šaláty. Hepatitída C a niektoré ďalšie typy sa prenášajú krvou, preto sa všetky transfúzie testujú. Vyhýbajte sa kontaktu s potenciálne nakazenou krvou.
Ľuďom, ktorí prišli do kontaktu s niektorým typom žltačky, sa niekedy podáva imunoglobulín gama – látka s vysokým obsahom protilátok proti hepatitíde. Môže sa aplikovať spolu s očkovaním.
UPOZORNENIE
Hepatitída je častým ochorením v Stredozemí, najmä v Grécku a v mnohých rozvojových oblastich Afriky a Ázie. Pred cestou do týchto krajín sa s lekárom poraďte o možnostiach očkovania a ďalších preventívnych opatreniach.