SME

Carl Ludwig Ernst Schroeder

Gynekológ Narodil sa: 11. septembra 1838 v Neustrelitz (Mecklenburg-Vorpommern) Zomrel: 7. februára 1887 v Berlíne   Lekár a výskumník Carl Schroeder bol priekopníkom v oblasti gynekológie a pôrodníctva, kde pôsobil ako hlavný lekár na

Gynekológ Narodil sa: 11. septembra 1838 v Neustrelitz (Mecklenburg-Vorpommern)

Zomrel: 7. februára 1887 v Berlíne

Lekár a výskumník Carl Schroeder bol priekopníkom v oblasti gynekológie a pôrodníctva, kde pôsobil ako hlavný lekár na ženskej klinike. Vo svojich vedeckých prácach a pri operáciach položil základy takých metód, ktoré sú účinné a používané ešte aj v dnešnom zdravotníctve. Veľa z toho, čo sa dnes považuje za štandard v gynekologicko- pôrodnickej oblasti, zaviedol intuitívne práve Schroeder. Išlo napr. o stiktné používanie antiseptických (protizápalových) pomôcok, ktoré sa stretlo s veľkým odporom, ale nakoniec bolo ním presadené, ako bežný štandard pri starostivosti o matku a dieťa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Carl Schroeder, syn rektora dievčenskej školy v jeho rodnom meste, kde navštevoval aj gymnázium a v roku 1858 ukončil štúdium medicíny na univerzite vo Würzburgu. Neskôr pokračoval v štúdiu na univerzite v Rostocku, kde promoval v roku 1864. Téma jeho práce mala názov „Výskum vydychovaného vzduchu na obsah kyseliny uhličitej pri tuberkulóze a rozdutiach pľúc (emfyzém)“. Pôvodne chcel Schroeder pracovať ako všeobecný lekár. Avšak dopadlo to inak – stal sa asistentom gynekológa Gustava Veita (1824-1903), čo rozhodlo o jeho budúcom zameraní. Popri štúdiu správania sa teploty u šestonedielok, uverejnil aj vedeckú prácu o „Tehotenstve, pôrode a šestonedelí“, ktorá upútala ne neho pozornosť. V roku 1866 sa habilitoval a v tom istom roku sa oženil s Annou Buschovou, s ktorou mal desať detí.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1869 dosiahol profesorskú pozíciu na univerzite a stal sa vedúcou osobnosťou na ženskej klinike. Počas jeho proferskej práce vydal dve učebnice „Učebnica na pomoc pri pôrode“ (1870) a „Rukoväť chorôb ženských pohlavných orgánov“ (1874), ktoré ho preslávili v jeho oblasti pôsobnosti.

V roku 1876 bol aktívny ako profesor na berlínskej univerzite ženskej kliniky. Počas jeho pôsobnosti bol jeho vplyv mimoriadne silný v nemeckej gynekológii a pri pomoci pri pôrodoch. Ešte v roku 1876 to bol práve on, kto „spôsobil“ spojenie týchto dvoch odvetví gynekológie do jedného medicínskeho združenia. Vďaka Schroederovej iniciatíve vznikla aj „všeobecná nemecká pôrodná asistentka“. V roku 1877 inicioval založenie „Komisie puerperálnej horúčky šestonedielok“ a bol zodpovedný aj za objavenie tzv. Semmelweisovej metódy dezifekcie rúk (1818-1865). Táto metóda priniesla prísne nariadenia v oblasti hygieny personálu, pôrodných asistentiek a dezinfekcie nástorojov používaných na pôrodnej sále. Popritom mal rozhodujúcu zásluhu na celosvetovom boji s horúčkou šestonedielok vďaka zavedeniu povinosti nahlasovať toto ochorenie.

SkryťVypnúť reklamu

Počas pôsobenia Carla Schroedersa v Berlíne dochádza k jeho ďalšiemu rozvoju a objavom v oblasti pomoci pri pôrodoch, ako aj intenzívnej vedeckej činnosti s mimoriadnym odborným prínosom. Za zmienku stoja predovšetkým jeho publikácie plné obsiahlych vedomostí: O zápaloch a nádoroch endometria, O anestézii počas pôrodu, O zaobchádzaní s placentou, Zápal obličiek počas tehotenstva, O mimomaternicovom tehotenstve, O mastitíde (zápal prsníkovej žľazy) a O tretej dobe pôrodnej. Aj v gynekologických operačných metódach dosiahol Schroeder veľké uspechy práve vďaka zavedeniu antiseptickosti a zjednodušeniu súboru nástojov používaných na pôrodnej sále. V roku 1880 vykonal prvú úplnú vaginálnu exstirpáciu (odstránenie) rakovinou zasiahnutej maternice, a v roku 1883 prvú úplnú exstirpáciu karcinomatóznej vagíny. V roku 1885 informoval o použitom šití pri plastickej operácii a o rok neskôr o neinfekčnom zápale pohrudnice.

SkryťVypnúť reklamu

Meno Carl Schroeders v 1870 rokoch dosiahlo vysoké hodnotenie nielen v akademických, ale aj v lekárskych kruhoch. Ako riaditeľ univerzitnej ženskej kliniky sa angažoval pri výstavbe novej ženskej kliniky, gynekológii a pri pomoci pri pôrodoch nachádzajúcej sa v jednej budove. Tak vznikla v rokoch 1880 – 1882 Prvá univerzitná ženská klinika v Berlíne vybudovaná podľa najmodernejších aspektov. Táto klinika sa veľmi rýchlo stala najvyhľadávanejšou a stala sa „vzorom“ pre výstavbu ďalších nemocníc. Vďaka vybudovaniu patológie so sálou na výučbu v roku 1886 bolo možné sledovať, skúmať a objavovať „na mieste“ bakteriologické, anatomické a klinické rozbory.

Pre Carla Schroedera bolo prísne kontrolovanie indikácii nutným predpokladom pre lekárske operácie. Ako chirurg zlúčil – rýchly prehľad, neotrasiteľný pokoj a dokonalú obratnosť – do základných vlastností „úspešného lekára“. Pre svojich pacientov bol „empatický“ a pre svoje lekárske povolanie „úprimne nadšený človek“. Aj so svojimi žiakmi a kolegami mal veľmi dobrý vzťah: vzájomná práca a bádanie, denné výmeny názorov boli prameňom vzájomného úspešného vedeckého výskumu, samovzdelávania a ďalšieho rozvíjania. Schroederove publikácie hovoria jasnou a jednoduchou rečou, sú didakticky vynikajúco členené a zostavené. Neočakávaná a krátka choroba ukončila predčasne život a snaženie tohto výnimočného lekára a výskumníka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 14 731
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 808
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 273
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 191
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 005
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 002
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 687
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 092
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu