Príznaky Ostrá alebo pálivá bolesť v nadbruší a na hrudníku Nadúvanie, grganie a počuteľná peristaltika Zriedkavejšia je strata chuti do jedla, nevoľnosť, plynatosť, zápacha alebo hnačka Rizikové skupiny Zažívacie ťažkosti
Príznaky Ostrá alebo pálivá bolesť v nadbruší a na hrudníku Nadúvanie, grganie a počuteľná peristaltika Zriedkavejšia je strata chuti do jedla, nevoľnosť, plynatosť, zápacha alebo hnačka
Rizikové skupiny Zažívacie ťažkosti (dyspepsie) sú veľmi bežné. Príčina, ktorá ich vyvoláva, je často neidentifikovateľná. Môžu sprevádzať iné žalúdočné choroby, napr. vredy, zápaly a rakovinu, prípadne ochorenia žlčníka. Nie je však dokázané, či sú uvedené choroby skutočnou príčinou zažívacích ťažkostí. Nemalú úlohu tu zohráva aj stres, napätie a depresia. Jednou z príčin môže byť aj neúmyselné hltanie vzduchu (aerofágia). Vyskytuje sa u ľudí, ktorí často vzdychajú, žujú, hovoria pri jedle a hryzú potravu s otvorenými ústami. Častejšou príčinou však býva neurotická porucha. Ťažkosti spôsobuje aj strava s vysokým obsahom tukov. K ďalším príčinám patria potravinové alergie, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a kofeínových nápojov.
Priebeh Typickým príznakom je pálivá bolesť v nadbruší a na hrudníku, ktorá sa ponáša na pálenie záhy. Niekedy ťažkosti po jedle ustúpia, inokedy sa zhoršia. Niektorí ľudia sa sťažujú na pocity plnosti a nafúknuita, hoci zjedli iba malé množstvo stravy. K ďalším príznakom patrí nevoľnosť, nadúvanie a strata chuti do jedla.
Čo robiť Ak lekár nemôže odhaliť príčinu vašich ťažkostí, usilujte sa vypozorovať, čo u vás pôsobí ako vyvolávajúci faktor. Stres? Obavy či depresie? Hltáte vzduch pri jedle a hryziete s otvorenými ústami? Zhorušuje sa vám stav po niektorých jedlách, najmä po mastných a mlieku? Fajčíte a pijete veľa alkoholu? Keď zistíte príčinu, pokúste sa ju odstrániť a sledujete, či sa ťažkosti zmiernia.
Liečba Väčina tráviacich ťažkostí sa označuje ako funkčná dyspepsia. Nezistí sa vyvolávajúca príčina a lekár zvyčajne ubezpečuje, že to nie je nič vážne. Takéto konštatovanie môže viesť k obojstrannej nedôvere a frustrácii. V niektorých prípadoch môžu žalúdočné problémy zmierniť antacidá, inokedy sa používajú histamínové blokátory, ktoré znižujú produkciu žalúdočnej kyseliny. Upokojujúce prostriedky a antidepresíva pomáhajú pri strese a nervozite.
Prevencia Usilujte sa eliminovať stres alebo aspoň zlepšiť techniky jeho zvládnania. Vyhýbajte sa smaženým a iným mastným jedlám. Veďte si stravovací denník a pomocou neho sa snažte zistiť, ktoré jedlá vám vyvolávajú ťažkosti. Ak zistíte, že hlavným problémom je plynatosť, vylúčte zo svojho jedálneho lístka cibuľu, fazuľu, kapustu a ďalšie potraviny spôsobujúce nadúvanie.
Jedzte častejšie v malých dávkach a jedlo dôkladne požujte so zatvorenými ústami. Obmedzte fajčenie, pitie alkoholu, najmä pred jedlom a po ňom, konzumáciu kofeínových nápojov a kávu. Všetky uvedené potraviny môžu spôsobovať problémy.
UPOZORNENIE
Tráviace ťažkosti, ktoré sa objavia po príchode do exotických krajín, môžu byť spôsobené parazitickými infekciami, napr. giardiázou alebo fambliázou. Informujte lekára o nedávnych cestách, táborení v prírode alebo o možnej konzumácii kontaminovanej vody.