existujú dohady o tom, že za upírov boli považovaní ľudia so zriedkavým ochorením, ktoré sa prejavovalo chudokrvnosťou, bledou až modrastou pokožkou a slabou telesnou konštrukciou. Keď v tom období niekto ochorel na nevysvetliteľnú zvláštnu chorobu, pripisovalo sa to kontaktu s upírmi. Nie je vylúčené, že práve vďaka pozitívnym účinkom cesnaku, ktoré pri takýchto ochoreniach a pri chudokrvnosti naši predkovia odhalili, sa z cesnaku stala zbraň proti ovplyvneniu nadprirodzenými a neznámymi silami, ktorými si vysvetľovali neznáme choroby. Vráťme sa však do prítomnosti.
Aké látky ovplyvňujúce naše zdravie cesnak obsahuje? Už desaťročia je známe, že cesnak nás chráni pred radom chorôb, a to i nádorových. Presnejšia odpoveď na otázku, ktoré látky v cesnaku tak pozitívne vplývajú na náš zdravotný stav bola odhalená až pred niekoľkými rokmi.
Mnoho rastlín vytvára bioaktívne chemické látky, ktorými sa bráni proti choroboplodným zárodkom, hmyzu a cudzopasníkom. Ide o látky, ktoré rastliny produkujú v strese, napríklad keď sú napadnuté baktériami, vírusmi alebo vystavené ultrafialovému žiareniu. Vedcom sa podarilo izolovať podobnú látku aj z cesnaku. Dostala názov alexin. Rozsiahle testy neskôr dokázali, že práve alexin má schopnosť oslabiť pôsobenie karcinogénnych látok na organizmus, a tak ho chrániť pred nádorovou chorobou, pričom neprejavuje nijaké škodlivé účinky.
Za prvý krok vzniku nádorového ochorenia sa považuje spojenie karcinogénneho aflatoxínu s DNA jadra bunky. Je vysoko pravdepodobné, že pozitívne účinky alexinu sú spôsobené práve zabránením tohto spojenia. Alexin zároveň spomaľuje premeny aflatoxínu v tele a predpokladá sa, že urýchľuje aj jeho vylučovanie z organizmu.
Ďalšou látkou, ktorú cesnak obsahuje vo veľkom množstve a ktorá priaznivo pôsobí na naše zdravie, je selén. Tento prvok spôsobuje aj vôňu charakteristickú pre cesnak. Selén patrí medzi významné prvky a je zapojený do všetkých procesov uchovania zdravia. Jeho nedostatok môže spôsobiť zhoršenie zdravotného stavu a v konečnej fáze až skrátenie nášho života.
Ako užívať cesnak? Cesnak práve vďaka svojej výraznej chuti a vôni patrí medzi najpoužívanejšie prísady do jedál. Ak chceme, aby sa účinok cesnaku prejavil v plnej sile a jeho konzumácia nám nerobí problémy, ideálne je užívať ho v surovom stave. Látky v cesnaku, pozitívne vplývajúce na naše zdravie sa uvoľňujú vo väčšom množstve, keď strúčik pre konzumáciou nakrájame alebo rozhryzieme. Ideálne je konzumovať aspoň jeden strúčik denne. Keď sa chceme vyhnúť nepríjemnému pachu, ktorý vychádza nielen z úst, ale ešte dlho po konzumácii cesnaku aj zo žalúdka, pomôže šálka čerstvého mlieka. Veľmi vhodnou kombináciou využitia pozitívnych látok cesnaku - tak aby neboli ich účinky oslabené, so stravou sú napríklad cesnakové dressingy, ktoré sa dajú použiť k najrôznejším jedlám a privíta ich každý labužník.
„Zdravý“ dressing Stačí ak nadrobno pokrájaný alebo postrúhaný cesnak (počet strukov si zvoľte podľa chuti, optimálne sú dva stredne veľké) premiešame s acidofilným mliekom alebo zakysankou (majonéza a smotana, ktorá sa zvykne používať na prípravu dressingov obsahuje veľké množstvo tuku v tomto prípade skôr kazí prirodzenú “zdravú” chuť dressingu), dochutíme vegetou alebo podobnou zeleninovou prísadou. Rôzne druhy dressingou dosiahneme dochutením koreniami – napríklad červenou paprikou, čiernym alebo bielym korením, najrôznejšími bylinkami – oregano, bazalka, petržlenová vňať a pod. Variabilita je neobmedzená, záleží len na vás a vašej chuti. Do dressingového základu môžeme nastrúhať aj iné druhy zeleniny – kaleráb, mrkvu. Od takéhoto dressingu určite nepriberiete, ale naopak, posilníte si zdravie.
Ukazuje sa, že naše prírodné bohatstvo ešte stále nie je dokonale prebádané a ukrýva lieky na mnohé, pre nás závažné a ťažko liečiteľné alebo zatiaľ neliečiteľné ochorenia. Veď aj naši predkovia sa liečili tým najprístupnejším, čo pre nich bolo – bylinkami a prírodnými látkami. A mnohé z nich naozaj fungovali, i keď to nevedeli zdôvodniť.