obezitou viac ako 1,5 milióna ľudí, čo je takmer polovica dospelej populácie.
Väčšina z nás si pod pojmom obezita predstaví nejaké tie kilá navyše. Nejde však len o estetiku. Práve tieto kilá navyše veľmi negatívne pôsobia na celý organizmus a robia z "obyčajnej tučnoty" závažné ochorenie.
Obezita môže mať niekoľko foriem. Môže byť prejavom zlého fungovania hormonálneho systému, alebo iných porúch, predispozície k obezite môžeme zdediť, ale môžeme ju aj sami získať.
Počet obéznych mimoriadne vzrástol v 20. storočí, ktoré nám okrem mohutného vývoja a pokroku prinieslo aj viaceré "moderné" civilizačné ochorenia. Jedným z nich je nadmerná telesná hmotnosť - daň za sedavý spôsob života, nevhodné stravovanie a súčasný životný štýl.
Veľkú úlohu pri tomto ochorení zohráva psychika, ktorá je neraz príčinou obezity. Ľudia, ktorí prežili vo svojom živote šok, stratu, alebo inú vážnu negatívnu skúsenosť, opustení, nevyrovnaní a nešťastní, depresívni ľudia sa často uchyľujú k nadmernej konzumácii jedla. Ich situácia sa tak však nevyrieši, ale naopak ešte zhorší, pretože k útrapám pribudnú nové, ktoré vyvoláva vnútorná nespokojnosť s vlastným vzhľadom a takto sa dostávajú do bludného kruhu.
Obezita - vážne ochorenie? Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je obezita definovaná ako závažné chronické ochorenie, ktoré je druhou najčastejšou príčinou predčasnej smrti. Na určenie stupňa obezity sa používa tzv. index telesnej hmotnosti (BMI), pomocou ktorého zistíte, do ktorej skupiny patríte:
Vvýsledná hodnota:
18.5 - 24.9 - normálna hmotnosť 25.0 - 29.9 - nadváha 30.0 - 34.9 - obezita 1. stupňa 35.0 - 39.9 - obezita 2. stupňa 40 - morbídna obezita
Tip: výpočet BMI vám uľahčí naša kalkulačka na výpočet BMI
Málokto si však uvedomuje, že obezita so sebou prináša nielen estetickú ujmu, ale aj vážne zdravotné komplikácie - ochorenia srdca, zvýšený krvný tlak, cukrovku, ochorenia kĺbov, nádorové ochorenia. Súčasne sa vyskytujú aj problémy psychického charakteru, znížené sebavedomie, čo celkovo vedie k zníženej kvalite života.
Kde teda hľadať riešenie? Keď náhle priberieme zopár kíl, snažíme sa ich čo najskôr "zhodiť". Ak nám na zovňajšku veľmi záleží, sme ochotní podstúpiť aj drastické diéty alebo nápor na fyzickú aktivitu. Podobne sa snažia situáciu riešiť aj mnohí ľudia, trpiaci dlhodobou obezitou. Tieto spôsoby však môžu vážne narušiť naše zdravie. Čarovná tabletka na schudnutie dodnes neexistuje a ako najúčinnejší sa preukázal komplexný prístup k liečbe obezity.
Podstatou komplexného prístupu je regulácia nielen príjmu, ale aj výdaja energie. Základom je úprava výživy, zvýšenie fyzickej aktivity, celková zmena životného štýlu a podporná liečba liekom. Všetky tieto oblasti sa navzájom podporujú a zosilňujú výsledný efekt. Je však treba pripomenúť, že akýkoľvek liek je účinný najmä v spojení s úpravou životného štýlu. Lieky na chudnutie, by mal pacient užívať len pod dohľadom odborníka a ako súčasť dlhodobej liečby. Nie je dobré užívať voľnopredajové prípravky, ktoré síce v reklamách sľubujú neskutočný efekt, ale bez kontroly a spolupráce s lekárom, môžu vyvolať viac komplikácií ako pozitív.
Výživa + životný štýl Platí jednoduché pravidlo - celkový príjem energie by mal byť nižší ako jej výdaj. Program výživy by mal byť však konzultovaný s odborníkmi, rozhodne by sme si ho nemali robiť sami. Kombinácia zdravej stravy a aktívneho pohybu je z dlhodobého hľadiska omnoho účinnejším prostriedkom zníženia hmotnosti ako akákoľvek iná metóda. Mierne zvýšenie telesnej aktivity, menej sedenia a viac státia, chôdze či bicyklovania môže zvýšiť výdaj energie približne o 60-200 kj za hodinu. Fyzická aktivita by mala byť pravidelná, t.j. aspoň 3-krát do týždňa.
Pre úspech je dôležité, aby sa úpravy v stravovaní a v miere fyzickej aktivity stali súčasťou životného štýlu chorého. Veľkú podpornú úlohu môže zohrať rodina. So zmenou životného štýlu súvisí aj schopnosť vnútorného uvoľnenia sa, získanie psychickej pohody, menej stresu a žiadne fajčenie.