Prehľad Pod kolikou dojčiat rozumieme záchvaty kriku dojčiat v prvých mesiacoch života, ktoré sa vzťahujú na bolesti brucha. Objavujú sa prevažne, ale nie výlučne, v prvých troch mesiacoch života. Cca. pol hodinu po jedle a aj neskoro popoludní začínajú dojčatá kričať a takmer sa nedajú ani utíšiť. Brucho býva často napuchnuté a napnuté. Príčiny koliky dojčiat sú rôznorodé a môžu byť podmienené tak organicky ako aj výživou. Niekedy sú za ťažkosti zodpovedné napätia medzi matkou a dieťaťom. Príslušne k tomu je pre diagnózu smerodatný presný „výsluch“ matky spolu s telesným vyšetrením dojčaťa. Terapia sa orientuje podľa existujúcej príčiny.
Definícia/všeobecné informácie Pod kolikou dojčiat rozumieme záchvaty kriku dojčiat v prvých mesiacoch života, ktoré sa často objavujú sa po jedle a neskoro popoludní a vzťahujú sa na bolesti brucha. Nemecké označenie „Drei-Monats-Kolik“ (trojmesačná kolika) sa vzťahuje na výskyt prevažne v prvých troch mesiacoch života.
Príčiny Príčiny koliky dojčiat môžu byť rôznorodé a v jednotlivých prípadoch sa často nedajú objasniť. Do úvahy prichádzajú príčiny podmienené tak stravou, organické ochorenia, ako aj psychické napätie medzi matkou a dieťaťom.
Psychosomatické príčiny Napätie medzi matkou a dieťaťom ale aj v rodine môžu už u dojčiat viesť ku kŕčovitým bolestiam brucha. V princípe je možná aj konkurenčná situácia medzi súrodencami resp. reakcia na zaťaženia na oddelení s celodennou starostlivosťou.
Príčiny podmienené výživou Vychádza sa z toho, že cca. tretina kolík dojčiat je vyvolávaná neznášanlivosťou bielkovín kravského mlieka. Tieto bielkoviny kravského mlieka sa nevyskytujú len vo „fľaškovej“ strave. V malých množstvách môžu byť obsiahnuté aj v materskom mlieku. Ďalšou príčinou môže byť nadmerný prísun laktózy, čiže mliečneho cukru, v strave, čo môže viesť k zvýšenému nadýmaniu v čreve.
Zvýšený obsah vzduchu v čreve môže byť podmienený aj zvýšeným prehĺtaním vzduchu pri prijímaní potravy. U detí, ktoré pijú z fľašky, môže byť toho dôvodom aj príliš veľká dierka v cumli.
Organické ochorenia Pri napadnutí parazitmi, najmä helmintami, ako napr. askarida, sa môže vyvolať zápal čreva, ktorý môže viesť ku kŕčovitým bolestiam brucha. Význam chronickej apendicitídy ako spúšťača koliky dojčiat je otázny. Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže byť príčinou kŕčovitých bolestí brucha invaginácia tenkého čreva. Pod invagináciou rozumieme vsunutie úseku čreva do nasledovného úseku. Diagnóza sa môže stanoviť prostredníctvom vyšetrenia ultrazvukom. Jemnou masážou sa dá často dosiahnuť uvoľnenie slučiek čreva, a tak zabrániť operácii.
Častosť Koliky dojčiat sa vyskytujú u cca. každého 10. dojčaťa v prvých troch mesiacoch života, a nie len v prvých troch mesiacoch. Stále sa vracajúce bolesti brucha sú častým problémom aj v predškolskom a školskom veku.
Symptómy Deti sú nápadné prudkým krikom, ktorý môže trvať viacero hodín. Často sa objaví napäté brucho citlivé na tlak a deti si kŕčovito priťahujú nohy. Tieto symptómy sú pozorované prevažne cca. pol hodinu po jedle ako aj neskoro popoludní. U spiacich detí sa tieto zmeny neprejavujú. Tieto deti mávajú nezvyčajnú stolicu len zriedkavo a nevykazujú žiadne iné poruchy.
Diagnóza Najdôležitejším opatrením na objavenie príčin koliky dojčiat je dôkladný a starostlivý „výsluch“ rodičov a hlavne matky týkajúci sa obrazu ťažkostí dojčaťa. Okrem toho sa robí telesné vyšetrenie dojčaťa. Menej zaťažujúce a pre dieťa bezpečné vyšetrenie môže nastať prostredníctvom ultrazvuku. Ďalšie dôležité údaje môžu vyplynúť z vyšetrenia vzorky stolice.
Terapia Liečba by sa mala orientovať, pokiaľ je to možné, podľa existujúcej príčiny koliky dojčiat. Ak je za ťažkosti zodpovedné napätie v rodine alebo konfliktné situácie, mali by sa odstrániť. Nato môže byť potrebná psychoterapeutická liečba rodičov.
Pri ťažkostiach podmienených výživou, sa musí zmeniť strava, napr. na takzvanú hypoalergénnu výživu, čiže výživu, ktorá vyvoláva málo alergií. U dojčiacej matky sa zmena stravy samozrejme týka aj potravín matky, ako napr. strava neobsajujúca kravské mlieko. Zmiernenie ťažkostí môže byť často dosiahnuté aj podávaním feniklového čaju. Ten by sa však nemal sladiť medom, pretože v prvých mesiacoch života existuje nebezpečenstvo prijatia spór baktérie clostridium botulini, čo by mohlo u dojčaťa viesť k botulizmu a dokonca končiť smrteľne.
Ak existujú organické ochorenia, musia sa cielene liečiť. Pri ochoreniach spôsobených helmintami musí nastať liečba na odstránenie črevných parazitov. Invaginácia čreva sa môže, ako už bolo spomínané, často uvoľniť jemnou masážou. Ak toto neprinesie žiadny úspech, je v zriedkavých prípadoch potrebná operácia.
Predpoveď Po troch až šiestich mesiacoch ťažkosti u väčšiny detí zmiznú.
Profylaxia Prevencia proti kolike dojčiat sa orientuje na hore uvedené príčiny. Vyrovnaný vzťah medzi matkou a dieťaťom predstavuje, odhliadnuc od organicky resp. stravou podmienených príčin, najlepšiu prevenciu.
Predchádzajúca téma
Zápal prsníkovej žľazy, mastitída Nasledujúca téma
Spontánne pomočovanie, inkontinencia moču