SME

Vademecum pre úspešné dojčenie

Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk  Prvé dni po pôrode chráni matka svoje dieťa najmä pred infekciami a v jej mliečnych žľazách sa vytvára len málo hustého prvého mlieka (mleziva), ktoré obsahuje predovšetkým protilátky. Na to, aby

Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk 

Prvé dni po pôrode chráni matka svoje dieťa najmä pred infekciami a v jej mliečnych žľazách sa vytvára len málo hustého prvého mlieka (mleziva), ktoré obsahuje predovšetkým protilátky. Na to, aby sa jej vytváralo dostatočné množstvo zrelého mlieka, ktoré novorodené dieťa potrebuje pre svoj rýchly rast v prvom polroku života by mala:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

  • prikladať dieťa k prsníku a dojčiť čo najskôr po pôrode,
  • dojčiť často, podľa potrieb dieťaťa, aj v noci, 8-12 x za 24 h,
  • nedokrmovať, najmä nie z fľaše!
  • osvojiť si zásady správnej polohy, priloženia dieťaťa a odstriekavania prebytočného mlieka.

 

SkryťVypnúť reklamu

Predpokladom úspešného dojčenia je správne a časté prikladanie dieťaťa k prsníku. Jednak preto, aby sa zasýtilo, ale aj preto, aby saním podnecovalo tvorbu hormónov, potrebných pre tvorbu mlieka v mliečnych žľazách. Každé dieťa je jedinečné. Pije podľa svojich fyziologických potrieb , ktoré sú regulované na základe vrodených dispozícií, ale najmä pocitom hladu. Z toho vyplýva, že chuť do jedla má individuálny rytmu, počet dojčení na ukojenie hladu je rôzny, stúpa na 8 – 12x za 24 hodín. Akonáhle je dieťa nasýtené dokrmovaním z fľaše odmieta piť z prsníka. Tým sa znižujú hormonálne podnety pre tvorbu mlieka, ktorého je málo, čoskoro úplne zaniká. K predčasnému odstaveniu prispieva i to, že spôsob sania z fľaše je iný, oveľa ľahší, ako z prsníka. Dieťa je zmätené a odmieta prsník matky. Aj preto je nutné, aby bola matka aj po pôrode spolu s dieťaťom v jednej izbe a mohla ho dojčiť podľa potreby. Zdravé dieťa samo najlepšie určí podľa svojich potrieb nielen čas, ale aj dĺžku dojčenia, ktorá sa pohybuje od 10 do 30 minút, ba i viac.

SkryťVypnúť reklamu

Veľká väčšina žien, až na malé výnimky, je schopná svoje dieťa dojčiť tak, aby splnila svoju materskú úlohu pre ktorú ju uspôsobila príroda. Najčastejšou príčinou zlyhania a prechodu na umelú výživu je ich domnienka, že majú málo mlieka. Avšak len zriedkavo ide naozaj o nedostatočnú tvorbu mlieka a aj tá sa spravidla zlepší po častom prikladaní dieťatka k prsníku a správnom dojčení. Naopak, prikrmovanie dieťaťa z fľaše naruší jeho fyziologické potreby tak, že začne odmietať sať z prsníka. V dôsledku toho sa tvorba mlieka znižuje, až zaniká. Príčinou nedostatočnej tvorby mlieka je najčastejšie nedostatok vedomostí matky o zásadách prirodzenej výživy dojčaťa, prípadne poznatkov, ako správne riešiť problémy, ktoré sa pri dojčení môžu vyskytnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Doporučujeme predovšetkým odstriekávanie mlieka rukou, ktoré má niekoľko výhod (je vždy dostupné, netreba kupovať odsávačku): Pred odstrekovaním, podobne ako pred dojčením, si matka dôkladne umyje ruky mydlom, pripraví si vhodnú, čistú nádobku. Pohodlne si sadne a chytí rukou prsník – palcom zhora a ukazovákom z dolnej strany prsníka – v oblasti dvorca. Stláča a uvoľňuje jeden prsník najmenej 3 minúty. Odsávačka je vhodná pri veľmi naliatych prsníkoch. Vtedy pomôže uvolniť mlieko aj jemná masáž prsníka, teplé obklady, teplá sprcha.

Vzhľad mlieka i jeho množstvo po pôrode sa mení podľa potrieb dieťaťa. Po prvých dňoch husté žlté mledzivo prejde v zrelé mlieko, ktoré je redšie, namodralé najmä na začiatku dojčenia. Je to „predné mlieko“ , ktoré obsahuje najmä bielkoviny a dostatok vody. Preto nie je vhodné pridávať dieťaťu čaj, alebo iné tekutiny. Po prvých minútach dojčenia alebo odstiekavania z prsníka sa uvoľňuje tzv. „zadné mlieko“, ktoré je belšieho vzhľadu, hustejšie s vyšším obsahom tuku a dieťa dobre zasýti. Teda materské mlieko nikdy nie je slabé. Je tak dokonale prispôsobené potrebám dieťaťa, že sa to odráža aj na jeho vzhľade. Pri správnom dojčení dostáva dieťa všetko čo potrebuje: Spočiatku len malé množstvo mledziva, ale s obrovskou schopnosťou chrániť novorodenca pred infekciami a prestupu cudzorodých látok cez tráviaci systém. Po prvom týždni, po prechode mledziva v dostatočné množstvo zrelého mlieka sa doporučuje dojčiť z jedného prsníka (15-20 min.), aby dieťa dostalo predné i zadné mlieko a v ňom všetko čo potrebuje. Len výnimočne – najväčší jedáci – potrebujú ešte dokŕmenie z druhého prsníka.

SkryťVypnúť reklamu

 

Príznaky nedostatku mlieka:

  • Nedostatočný váhový prírastok (menej ako 500 g za mesiac),
  • malé množstvo hustého moču (menej ako 6x denne)

 

Častejší plač, nepokoj, dožadovanie sa častého kŕmenia nie sú spoľahlivé príznaky. Väčšinou ich vyvolávajú iné príčiny, ale aj vtedy sa po priložení k prsníku dieťa utíši, prsník väčšinou zakrátko samo pustí. Dosť časté bývajú v prvých 3. mesiacoch kolikové bolesti bruška – neobjasnenej príčiny, ktoré sa vyskytujú rovnako u dojčených ako umelo živených detí. Prikrmovaním z fľaše sa stav ešte zhorší. Treba vyskúšať rôzne iné spôsoby utíšenia plaču dieťaťa. Napríklad, že si otec alebo matka vezme dieťa do náručia tak, že spočíva bruškom na jeho ramene, alebo vzpriamene s hlavičkou na pleci. Inokedy pomôžu ľahké masáže bruška a iné.

SkryťVypnúť reklamu

 

Najlepšiu výživu má dieťa vtedy, ak je:

  • úplne dojčené do konca šiesteho mesiaca,
  • dojčené a vhodne prikrmované do jedného až dvoch rokov, dokedy to matke a dieťaťu vyhovuje.

 

 Predchádzajúca téma
Správny postoj pediatra k dojčeniu

 Nasledujúca téma
Príprava na dojčenie

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 388
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 074
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 066
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 824
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 102
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 918
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 610
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu