Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk
Pre úspešné zvládnutie dojčenia je potrebné dodržiavať tieto zásady:
Všetci zdravotnícki pracovníci majú k dispozícii koncepciu laktačného programu, ktorý je platný v ich zdravotníckom zariadení. Pre dodržiavanie tejto koncepcie je nevyhnutné, aby boli zdravotnícki pracovníci dôkladne poučení o význame dojčenia. Všetky tehotné ženy majú byť poučené o výhodách materského mlieka a o prednostiach dojčenia. Novorodenci majú byť priložení k prsníku už v prvej polhodine po narodení. Matky musia byť inštruované o správnom spôsobe dojčenia a o tom, ako si majú udržať laktáciu, ak sú dočasne odlúčené od dieťaťa. Dojčeným novorodencom nedávať inú výživu okrem materského mlieka (s výnimkou medicínskych indikácií). Matky nemajú byť odlúčené od svojich novorodencov vo dne ani v noci (systém „matka s dieťaťom“- rooming in). Dieťa má byť dojčené podľa vlastnej potreby (vždy, keď sa „hlási“). Dojčenému dieťaťu sa nesmie dávať cumlík.
Hnutie za nemocnice priateľské k deťom (Baby Friendly Hospital Iniciative) Z hľadiska možností výskytu komplikácií, je dnes nevyhnutnosťou pôrod v zdravotníckom zariadení. V praktických postupoch starostlivosti o matky a deti by sa však mali zohľadňovať zásadné, vedecky dokázané poznatky o možnostiach podpory zdravia matky a novonarodeného dieťaťa v kľúčovom období ich života. Všetky sú formulované v desiatich krokoch Baby Friendly Hospital Iniciative (BFHI), ktorý Slovenský výbor pre UNICEF už od svojho vzniku zaraďuje medzi svoje hlavné úlohy.
Hnutie za nemocnice priateľské deťom (BFHI), je globálny program určený pre zdravotných pracovníkov, najmä pôrodníckych a novorodeneckých oddelení, ale aj lekárom prvého kontaktu, kde cieľovou skupinou sú matky a deti. Hlavným nástrojom realizácie programu je výchova a vzdelávanie. Hnutie vychádza z poznatku, že dojčenie nie je inštinktívne, ale je určitou formou materského chovania sa, ktorému sa treba naučiť. Dobrá tvorba mlieka po pôrode pokračuje len vtedy, ak je dieťa správne priložené k prsníku, teda ak sa ním stimulujú bradavky aj s dvorcom na potrebnú tvorbu daných hormónov. Pri tom najlepšiu pomoc môžu poskytnúť zdravotnícke pracovníčky, vyškolené vo všetkých zručnostiach a empatii. Dôležité je tiež priateľské nemocničné prostredie a prevádzkové postupy, ktoré napomáhajú dojčeniu. Naopak treba vylúčiť tie postupy, ktoré nezohľadňujú podmienky pre nerušený rozvoj tvorby mlieka u matky. Škodlivá je najmä separácia matky a novorodenca s neskorým prvým priložením, hospitalizáciou na dvoch oddelených úsekoch, pevný časový rozvrh dojčenia, dokrmovanie dieťaťa z fľaše.
Nemocnice priateľské deťom na Slovensku Ako vyplynulo z hodnotenia, ktoré podľa medzinárodne platných protokolov vykonal tím kvalifikovaných odborníkov po splnení požiadaviek všetkých desiatich krokov, titul Baby Friendly Hospital získalo na Slovensku osem nemocníc (Na celom svete je 15.000 nemocníc v 132 krajinách sveta s certifikátom Baby Friendly Hospital.)
NsP F.D. Roosvelta Banská Bystrica NsP Poprad NsP L. Dérera v Bratislave NsP Bratislava- Ružinov NsP Nové Zámky NsP Žilina NsP Banská Štiavnica NsP gynekologicko-pôrodnícka nemocnica, Bratislava- Partizánska 27
Pri hodnotení situácie s dojčením v okresoch s nemocnicou priateľskou deťom sa dokázal ich priaznivý vplyv na dĺžku dojčenia, napriek tomu nedosahujeme na Slovensku hodnoty doporučované WHO/UNICEF.
Nemocnice prihlásené do iniciatívy BFHI: NsP Prešov NsP Nitra NsP Košice – Šaca NsP Košice NsP Levice NsP Rimavská Sobota NsP Liptovský Mikuláš NsP Trenčín NsP Zvolen NsP Lučenec NsP Martin NsP Trebišov Nsp Rožňava NsP Ilava NsP Malacky NsP Topoľčany NsP Sv. Cyrila a Metoda,Bratislava
Kontakt na Baby Friendly Hospital Iniciative
Hnutie za nemocnice priateľské deťom
Globálny program Slovenského výboru pre UNICEF
Koordinátor: MUDr. Viera Haľamová
Kontaktná osoba: Ing. Jana Vargová
Tel.: 07/5296 5082
e-mail: jana@unicef.sk
Predchádzajúca téma
Prvé dni po pôrode Nasledujúca téma
Správny postoj pediatra k dojčeniu