SME

Pôrody dvojčiat a pôrody pri viacplodovej gravidite

Všeobecné informácie. Častosť výskytu dvojčiat resp. trojčiat atď. nasleduje Hellinovo pravidlo: na asi 85 pôrodov pripadá jeden pôrod dvojčiat a na asi 852 (= 7 225) pôrodov jeden pôrod trojčiat a na asi 853 (= 61 4125) pôrodov

Všeobecné informácie Častosť výskytu dvojčiat resp. trojčiat atď. nasleduje Hellinovo pravidlo:

na asi 85 pôrodov pripadá jeden pôrod dvojčiat a na asi 852 (= 7 225) pôrodov jeden pôrod trojčiat a na asi 853 (= 61 4125) pôrodov jeden pôrod štvorčiat.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viacplodové tehotnosti sú pri starších matkách a pri viacnásobných rodičkách pozorované častejšie. V rodinách, v ktorých sa už dvojčatá vyskytli, je pravdepodobnosť ďalšieho výskytu dvoj-, trojčiat a pod. rovnako zvýšená. Pri pároch, pri ktorých kvôli poruchám fertility nastalo umelé oplodnenie alebo bola prevedená hormonálna liečba, treba často počítať s viacplodovými graviditami. Na základe tejto skutočnosti sa častosť pôrodov pri viacplodovej gravidite v posledných rokoch značne zvýšila. Napríklad v Berlíne bolo v roku 1990 spolu deväť pôrodov trojčiat, v roku 2002 to bolo už 17.

SkryťVypnúť reklamu

 

Definícia Pod dvojčatami rozumieme súčasný vývin dvoch detí v priebehu jedného tehotenstva. O troj-/štvorčatách atď. hovoríme pri troch/štyroch a viac súčasne sa vyvíjajúcich deťoch.

 

Vznik Podľa svojho vzniku sa dvojčatá môžu rozlišovať na jednovaječné (monozygotné) a dvojvaječné (dizygotné). Dvojvaječné dvojčatá sa vyskytujú asi 3-krát tak často ako jednovaječné.

 

Jednovaječné dvojčatá

Jednovaječné dvojčatá vznikajú oplodnením jedného vajíčka, ktoré sa vo svojom vývoje veľmi skoro rozdelí na dve samostatné vývinu schopné časti. Delenie len niekoľko hodín po oplodnení vedie k navzájom nezávislým prechodom vajíčkovodmi a k navzájom nezávislému uhniezdeniu v maternici. Obidve dvojčatá majú svoju vlastnú plodovú dutinu a vlastnú placentu (dichoriata-diamniota). Skôr zriedkavé delenie v maternici po vytvorení plodovej dutiny podmieňuje vývin oboch dvojčiat v spoločnej plodovej dutine jednou placentou (monochoriata-monoamniota). Ak sa obe deti delia o jednu placentu, môžu byť ich krvné obehy navzájom spojené. V nepriaznivých prípadoch môže týmto spojením dôjsť k poruche zásobovania jedného dieťaťa, čo môže viesť k nedostatočnému vývinu až k smrti tohto dieťaťa. Jednovaječné dvojčatá majú vždy rovnaké pohlavie a sú vo svojich dedičných vlohách úplne identické. Kvôli tomu sa spolu veľmi zhodujú, tak telesne ako aj charakterovo. Skúmania dvojčenských párov, ktoré boli z najrozličnejších dôvodov od seba hneď po narodení oddelené, to dokázali.

SkryťVypnúť reklamu

 

Dvojvaječné dvojčatá Vznikajú oplodnením dvoch vajíčok, ktoré môžu pochádzať tak z jedného alebo aj z oboch vaječníkov. Dvojvaječné dvojčatá majú preto vždy vlastnú plodovú dutinu a vlastnú placentu, sú vždy dichoriata-diamniota. Dvojvaječné dvojčatá môžu mať rovnaké alebo rôzne pohlavia. Odlišujú sa vo svojich dedičných vlohách a telesne aj duševne sa správajú ako obyčajný súrodenci.

 

Diagnóza Náznak viacplodového tehotenstva sa ukáže vždy vtedy, keď tehotná žena udáva nezvyčajne veľa pohybov plodu, ak maternica leží vyššie než to zodpovedá dobe gravidity a objem brucha je nápadne veľký.

Diagnóza sa potvrdí, keď sa prostredníctvom ultrazvukového vyšetrenia dajú dokázať dva zárodky plodu resp. oddelené akcie srdca. Ďalšia možnosť dôkazu pozostáva v odvodení dvoch srdcových akcií plodov pri nepriamom fetálnom EKG.

SkryťVypnúť reklamu

 

Priebeh pôrodu Každé viacplodové tehotenstvo si vyžaduje časté kontroly, aby sa včas zistili a odstránili nebezpečenstvá pre matku, napr. gestózy a dieťa, napr. nedostatočný vývin. Tehotná žena by sa mala telesne šetriť. Od 28. týždňa tehotenstva by tehotná žena mala byť často ambulantne sledovaná a pri komplikáciách prijatá do nemocnice. Navodenie pôrodu by sa malo kvôli možnému preťaženiu placenty previesť po 38. týždni tehotenstva.

Pôrod prvého dvojčaťa sa neodlišuje od normálneho pôrodu. Kvôli nadmernému roztiahnutiu svalstva maternice sa často vyskytuje nedostatočnosť kontrakcií, čo si vyžaduje podanie liekov, napr. infúzií s oxytocínom, na zlepšenie činnosti kontrakcií. Pôrod druhého dvojčaťa musí prebehnúť čo najrýchlejšie, v priebehu 15 až 20 minút, pretože toto dieťa je kvôli zmenšeniu maternice a kvôli nebezpečenstvu predčasného uvoľnenia placenty silne ohrozené. Ak sa dieťa nenarodí do 20 minút, je nutné použiť metódy operatívnej pomoci pri pôrode, napr. vákuovú extrakciu. Ak deti majú nesprávnu polohu, ak sú mimoriadne malé alebo nedostatočne vyvinuté alebo sú extrémne rôzne veľké, je nutné ihneď previesť cisársky rez. U starších žien, ktoré prežívajú svoj prvý pôrod, sa pri viacplodovej gravidite odporúča cisársky rez už od začiatku. Ak tehotenstvo prebieha bez komplikácii, môže sa za priaznivých podmienok rodiť aj normálnym spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu

 

Komplikácie Viacplodové gravidity sú vždy rizikové gravidity. Predstavujú u človeka nadmernú záťaž materského organizmu. Mnoho žien sa aj v rannom tehotenstve veľmi sťažuje na nevoľnosť (hyperemesis gravidarum). V neskorom tehotenstve sa u tehotných žien vo zvýšenej miere objavujú gestózy. Deti vykazujú vo viac ako polovici prípadov spomalenie svojho vývinu. Miera predčasných pôrodov a potratov je značne zvýšená.

 

Osobitosti Ako bolo spomínané, častosť narodenia dvojčiat sa na celom svete pohybuje pri cca. 1,2 % (1:85). Existuje však niekoľko zaujímavých výnimiek. Na juhu Brazílie, v spolkovej krajine Rio Grande do Sul, sa nachádza dedina menom Linha Sao Pedro, v ktorej žijú potomkovia nemeckých vysťahovalcov z 19. storočia. Tu sa častosť pôrodov dvojčiat pohybuje pri cca. 16 %. V istých oblastiach Nigérie je častosť cca. 4 %.

SkryťVypnúť reklamu

 

Prognóza Ženy s viacplodovou graviditou vykazujú trojnásobne zvýšenú úmrtnosť než ženy s jednoplodovým tehotenstvom. Úmrtnosť detí je s 10 až 20 % tiež značne zvýšená. Za to je prevažne zodpovedný podiel na predčasných pôrodoch. Pri „zrelých“ dvoj-/trojčatách a pod. činí úmrtnosť ešte vždy 3 % až 5 %, tu je obzvlášť ohrozené druhé dvojča.

 

 Predchádzajúca téma

Tehotenský diabetes  Nasledujúca téma

Predčasné pôrody

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  8. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 20 478
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 196
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 041
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 912
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 150
  6. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 421
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 3 333
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 185
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu