SME

Epidurálna pôrodná analgézia (PEDA)

Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk  Snaha zbaviť ženu bolestí je známa už od pradávnych dôb. V poslednom období sa do popredia vo svete dostáva epidurálna analgézia. Je jednou z najmodernejších metód tlmenia pôrodných bolestí a v

Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk 

Snaha zbaviť ženu bolestí je známa už od pradávnych dôb. V poslednom období sa do popredia vo svete dostáva epidurálna analgézia. Je jednou z najmodernejších metód tlmenia pôrodných bolestí a v poslednej dobe sa úspešne používa aj na Slovensku. Epidurálna analgézia pôsobí len miestne na prenos bolestivých podnetov a pri dodržaní podmienok je spoľahlivou a vysoko bezpečnou ako pre matku, tak aj pre dieťa. Z pohľadu tíšenia bolestí patrí k najefektívnejším a najučinnejším, preto sa hovorí aj o „bezbolestnom pôrode“. Epidurálna analgézia (tlmenie bolesti) zníži, alebo skôr odstráni reakciu tela na bolesť, preto sa neobjavujú účinky rýchleho dýchania, tŕpnutie prstov, mdloby, rodička je schopná uvoľniť ľahšie svalstvo, nedochádza k vzostupu krvného tlaku, normalizuje sa chemické zloženie krvi, je znížená záťaž srdca ako aj požiadavky tela na kyslík. Jednou z najpozitívnejších vedľajších účinkov je to, že sa ženy ihneď cítia lepšie, čo popisujú ako pocit uvoľnenia a relaxácie, spojený so schopnosťou tešiť sa z pôrodu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

PEDA sa podáva na želanie rodičky, ktoré posúdi pôrodník a na základe jeho súhlasu nasleduje vyšetrenie anesteziológom. PEDA sa môže aplikovať na základe žiadosti u zdravých rodičiek, priaznivo však ovplyvňuje aj priebeh rizikových pôrodov predčasný pôrod, pôrod koncom panvovým, pôrody u matiek s diabetom a vysokým tlakom). Treba však zdôrazniť,že sú aj prípady, kedy sa táto metóda nedoporučuje. Napr. pri alergii na lokálne anestetiká, ťažkých infekčných ochoreniach, poruchách krvného zrážania, nadmernej hmotnosti. Vhodnosť sa posudzuje anesteziológom a pôrodníkom.

Výkon PEDA spočíva v zavedení tenučkej cievky - katétera k nervom v bedrovej oblasti (do chrbta), zodpovedajúcim za prenos bolestivých podnetov (nie do miechy!). Cez túto cievku sa potom do okolia nervu podávajú buď anestetiká (znecitlivujúce látky) samotné alebo v kombinácii s opiátmi (látky tíšiace bolesť). Anestetikum zabraňuje dočasne prenosu bolestivých podnetov. V priebehu 7 - 10 minút sa bolesti strácajú a dostavuje sa pocit úľavy. Činnosť maternice však nie je anestetikom ovplyvnená. Kontrakcie prebiehajú ďalej, len už nie sú bolestivé. V súčasnosti podávaná koncentrácia anestetika je oproti minulosti znížená tak, aby prevážne ovplyvnila vnímanie bolesti, nie však schopnosť pohybu a aktívnej spolupráce pri vlastnom pôrode, ten sa prihlási nutkavým tlakom na konečník.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, ak je umiestnená epidurálna cievka a ukáže sa, že je nutné vykonanie cisárskeho rezu alebo inštrumentálneho pôrodu (vakum extraktor, pôrodnícke kliešte) je možne cez epidurálnu cievku podať lieky vo vyššej koncentrácii na miestnu anestéziu (znecitlivenie), ako alternatívu oproti celkovej anestézii, ktorá má svoje riziká. Nie je to však vždy možné, najmä, ak je cisársky rez nutné vykonať neodkladne pre ohrozenie plodu. Vtedy sa podá celková anestézia (narkóza). Taktiež sa epidurálna analgézia môže použiť na pooperačné tlmenie bolesti po cisárskom reze.

PEDA sa zavádza cez epidurálnu cievku a môže byť zavedená v ktorejkoľvek fáze pôrodu. Ak sa však pôrod uskutoční do 1/2 hod., ťažko nájsť pre ňu rozumný dôvod. Existujú určité medicínske ukazovatele, ktoré poukazujú na čas, kedy je najvhodnejšie zavedenie epidurálnej cievky a podanie prvej dávky anestetika. Proti skorému podaniu PEDA existuje viacero štúdii v odbornej literatúre, ktoré predpokladajú vyšší výskyt cisárskych rezov ako i predĺženie pôrodu. Epidurálna cievka sa môže zaviesť v kľude a s dávkou anestetika sa môže počkať. Zvyčajne sa podáva 1 dávka po dilatácii krčka maternice na 3-4 cm. V tomto čase už nedochádza k predĺženiu I. doby pôrodnej ani k vyššiemu výskytu operačného ukončenia pôrodu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa údajov z popredných pracovísk je účinnosť a zavedenie PEDA najefektívnejší a najspoľahlivejší spôsob pôrodníckej analgézie (tlmenia bolesti). Účinok je závislý najmä od dávky,tak isto ako aj nežiaduce účinky. Nízke koncentrácie anestetika sú dostačujúce na tlmenie bolesti bez rizika vedľajších účinkov. Podľa údajov z popredných pracovísk, nízke dávkovanie uspokojilo 85% rodičiek, 10% bolo čiastočne spokojných, 5% nespokojných. Nespokojnosť s epidurálnou analgéziou môže byť spôsobená nesprávnym načasovaním (niektoré ženy porodili do 20 min. po zavedení epidurálnej cievky a tak sa nemohol prejaviť účinok PEDA), niekedy ženy pociťovali bolesť počas samotného pôrodu v dôsledku slabšieho rozšírenia anestetika v okolí nervov z nižších častí, ktoré sa nepodarili ovplyvniť, niekedy je epidurálna analgézia menej účinná na jednej strane tela. Hoci väčšina žien je spokojná s epidurálnou analgéziou, zaručiť úplnú bezbolestnosť u všetkých žien nie je možné. Efektívne potlačenie bolesti musí byť vyvážené s vedľajšími účinkami.

SkryťVypnúť reklamu

Účinok PEDA na dieťa je vzhľadom na množstvo látky, ktoré prejde cez placentu, minimálne. Nezistil sa žiadny negatívny účinok na dieťa a skôr sa predpokladá, že epidurál má pozitívny vplyv na dieťa. Dôkazom toho je i to, že niekoľkokrát vyššie dávky, nutné pri cisárskom reze, nevyvolajú u dieťaťa žiadne negatívne účinky. Dokonca sa popisuje, že deti po PEDA boli živšie oproti deťom bez akejkoľvek analgézie.

 

Zhrnutie poznatkov o PEDA

  • Epidurálna analgéza je najefektívnejšou metódou pôrodnej analgézie.
  • K odstráneniu bolestivého vnímania dochádza cca po 10 min.
  • Väčšina nežiadúcich účinkov je bezvýznamná a neprítomná pri použití nízkych dávok.
  • Závažne komplikácie sú extrémne zriedkavé.
  • Nezistil sa nepriaznivý vplyv na plod.

 

SkryťVypnúť reklamu
 Predchádzajúca téma
Pôrodnice v Bratislave a starostlivosť 

 Nasledujúca téma
Epidurálna analgézia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 765
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 831
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 391
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 300
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 817
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 694
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 437
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu