Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk
Hygienické potreby zubná kefka pasta mydlo šampón pleťový krém hydratačné telové mlieko (neodporúča sa experimentovať s novými značkami) loj na pery kvapky do nosa (ak máte sklon k nádche budete ich potrebovať pri predýchavaní) 3 uteráky (2 menšie, 1 osušku - tmavšej farby)
Oblečenie 2 dojčiace podprsenky s odopínaním vpredu (približne o dve čísla väčšie ako ste nosili pred otehotnením) 1 balíček tampónov pre dojčiace matky alebo 2 bavlnené plienky troje ponožky tmavšie pohodlné nohavičky nové alebo čisté nešmýkavé papuče (textilné sľapky nevhodné) nočnu košeľu župan a vložky dostanete v nemocnici – nie však v každej (informujte sa vopred).
Ostatné odsávačka na mlieko fotoaparát časopis
Doklady materská knižka občiansky preukaz karta poistenca
Čo do pôrodnice pri prepustení Doma pripravte manželovi tašku s oblečením pre vás a pre dieťa, ktorú vám prinesie pri prepustení.
Pre mamičku
tehotenské oblečenie spodné prádlo pančuchy topánky.
Pre bábätko
1 bavlnenú košieľku 1 dupačky, svetrík a čiapočku (číslo 52-58) 3 bavlnené plienky alebo 2 bavlnené a jednu jednorázovú 1 poštolky č.1 - 2 (kúpite v drogérii) zavinovačku s letnou alebo zimnou vložkou, v zime aj malú deku. Nové detské oblečenie operte, vyžehlite a nikdy neškrobte, aj za cenu toho, že naňom budú zvednuté čipky!
Užitočné rady Hemoroidy
Nakoľko vám v nemocnici vám môžu na tento problém poskytnúť sestričky len veľmi obmedzené množstvo potrebného krému, ktorý si treba ísť chodiť pýtať, pribaľte si so sebou do pôrodnice aj vlastný krém proti hemoroidom, resp. čípky. Najbežnejšie sú: Aviril H, krém Hädensa, ktorý sa dá kúpiť v najbližšej dedinke za Rakúskymi hranicami.
Plieseň na nohách
Nemocničná sprcha je v prvé dni po pôrode príjemným útočiskom a má blahodárne účinky.. Napriek tomu, že sa určite dbá na čistotu týchto priestorov, nedá sa vylúčiť, že sa tam nejaká „pliaga“ nevyskytne. Popri tých ostatných „popôrodných radovánkach“ svrbiace chodidlá určite na nálade nepridajú, preto si pribaľte okrem papúč aj gumené šľapky do sprchy. Bosou nohou sa nedotknete zeme a tak vás nič tak nepríjemné, ako pleseň na nohách neprekvapí.
Zápcha
Sestrička kladie denne intímnu otázku týkajúcu sa stolice. Keďže sa chcete v období popôrodnej „laktačnej psychózy“ vyhnúť akémukoľvek negatívnemu stretu, podnikajte v tomto smere niečo už od začiatku. Konzumujte len také veci, o ktorých z bežného života viete, že vás „nezapečú“. Dajte si doniesť celozrnné pečivo, sušené ovocie (napr. slivky). Žiaľ, neexistujú všeobecne platné rady. Dôležité je myslieť na tento problém od začiatku pobytu v pôrodnici, aby ste potom z márnych pokusov na „zdravotnej keramike“ nemali bolestnejší zážitok ako zo samotného pôrodu.
Predchádzajúca téma
Výpočet dátumu pôrodu Nasledujúca téma
Zaužívané postupy v slovenskom pôrodníctve