Príznaky Bolesť hornej časti hrudníka, často vyžarujúca do krku, brady a paží Bolestivé a sťažené prehĺtanie Pocit uviaznutia stravy v pažeráku Chronický kašeľ, najmä v noci
Rizikové skupiny Toto ochorenie sa vyskytuje v každom veku. Najčastejšie sa objavuje medzi 20. až 40. rokom života, pričom obe pohlavia bývajú postihnuté rovnako často. Riziko výskytu ochorenia sa zvyšuje u ľudí s dlhodobým pálením záhy a poruchami trávenia. Stav sa zhoršuje v strese a pri pití priveľmi horúcich a studených nápojov.
Priebeh Príčina svalového kŕča nie je známa. Bolesť na hrudníku, ktorá sa často mylne pokladá za príznak infarktu myokardu, vzniká pri trvalom kŕčovitom stiahnutí pažerákového zvierača (ezofagálny sfinkter). U zdravých ľudí sa zvierač uzatvára v pravidelných vlnách pohybu hladkého svalstva, čomu sa hovorí peristaltika. Kŕče sa objavujú pri jedle či pití a zabraňujú tak prirodzenému postupu potravy do žalúdka. Výsledkom je sťažené prehĺtanie a viaznutie potravy v „krku“.
Ďalším typom ochorenia pažeráka je achalázia, ktorú spôsobuje chybná komunikácia medzi svalmi zvierača a nervovým zásobením. Pažerák sa rozširuje v hornej časti a zužuje sa v oblasti nad zvieračom. V ťažkých prípadoch môže pažerák prasknúť v dôsledku roztiahnutia.
Čo robiť Ak vám diagnostikovali kŕč pažerákového zvierača alebo achaláziu, jedzte pomaly a stravu dôkladne požujte. Niekedy pomôže tekutá a mixovaná potrava. Lieky na zníženie kyslosti žalúdka (antacidá) môžu zmierniť ťažkosti, ak je ochorenie spojené s refluxom a poruchami trávenia.
Liečba Vyšetrenia
Vyšetrenia musia vylúčiť rakovinu pažeráka a lokalizovať miesto, odkiaľ kŕče pochádzajú:
Kontrastné rontgenové vyšetrenie pomocou bária – pacient prehĺta kriedovitú substanciu. Pri ochorení vidieť rozšírený pažerák buď na krátkom úseku, alebo v celej dĺžke, s výnimkou zúženia nad dolným zvieračom, ktorý uzatvára vstup do žalúdka. Vyšetrenie svalovej aktivity zvierača zmeria silu svalových sťahov a pokojový tlak zvierača. Ezofagoskopia – optické vyšetrenie pažeráka zistí oblasť postihnutú kŕčom. Vylúčia sa ním aj iné ochorenia, napr. rakovina alebo zúženie pažeráka v dôsledku zápalu, vredov a polypov.
Lieky
V jednoduchých prípadoch dobre zaberajú blokátory vápnikového kanála, ktoré uvoľňujú sťahy svalov. Okrem toho sa používa nitroglycerín a anticholinergiká. Ťažké bolesti sa dajú stlmiť kodeínom alebo účinnejšími opioidnými preparátmi, ktoré sa však môžu užívať len krátkodobo.
Operácia
Ak je príčinou ťažkostí zúženie (stenóza) dolného zvierača pažeráka, môže sa odstrániť mechanickým alebo pneumatickým roztiahnutím. Cez pažerák sa zavedie do oblasti zúženia špeciálny prístroj a potom sa miesto roztiahne.
Ak sú uvedené spôsoby liečby neúčinné, pacient musí podstúpiť operačný zákrok, tzv. Hellerovu myotómiu, pri ktorej sa pretnú svalové vlákna zvierača.
Prevencia Jednoznačná prevencia tohto ochorenia neexistuje. Ťažkosti zmierňuje vyhýbanie sa stresovým situáciám.