SME

Prenatálna starostlivosť

Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk  Dnes, keď je možné si takmer v každej lekárni kúpiť tehotenský test, prichádza väčšina budúcich mamičiek k lekárovi už s takpovediac potvrdenou graviditou. Prvá návšteva v tehotenskej poradni by

Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk 

Dnes, keď je možné si takmer v každej lekárni kúpiť tehotenský test, prichádza väčšina budúcich mamičiek k lekárovi už s takpovediac potvrdenou graviditou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvá návšteva v tehotenskej poradni by sa mala uskutočniť rozhodne v prvom trimestri tehotnosti, najlepšie do jedného mesiaca od pôvodne očakávaného termínu menštruácie, teda asi v 6.-8. týždni tehotnosti.

Gravidita trvá 280 dní, teda 40 týždňov, odborne hovoríme o desiatich lunárnych mesiacoch, ktoré na rozdiel od tých kalendárnych majú každý presne po štyroch týždňoch. Tehotnosť pritom počítame už od začiatku menštruačného cyklu, v ktorom prišlo k oplodneniu vajíčka. Teda už od začiatku „života vajíčka“, ktoré zhruba dva týždne dozrieva vo folikule na vaječníku, po ovulácii – uvoľnení vajíčka z folikulu je oplodnené spermiou a cez vajíčkovod sa dostáva do maternice, kde začína svoj vývoj a rast.

SkryťVypnúť reklamu

Tehotnosť delíme na tri trimestre. Prvý trimester trvá od začiatku tehotnosti do začiatku 12. týždňa, druhý začína 12. -tym týždňom do konca 27. týždňa a tretí trvá od začiatku 28. týždňa do termínu pôrodu. Pravidelné návštevy budúcej mamičky v tehotenskej poradni sú dôležité. V prvých štyroch mesiacoch je vhodná prehliadka každé štyri týždne, v ďalších troch mesiacoch každé tri týždne, v ďalších dvoch mesiacoch každé dva týždne, v poslednom mesiaci gravidity je potrebná kontrola každý týždeň.

Na začiatku komplexnej starostlivosti je samozrejme diagnostika /potvrdenie, overenie/ gravidity. Dnes sa používa laboratórna a ultrazvuková diagnostika. Podstatou laboratórnej metódy je dôkaz prítomnosti ľudského choriogonádotropínu /hCG/ v krvi alebo v moči. Tento hormón sa už na začiatku gravidity tvorí v štruktúre, z ktorej neskôr vznikne placenta. Metódy stanovenia hCG sú rôzne, vo všeobecnosti by sme ich mohli rozdeliť na kvalitatívne a kvantitatívne. Kvalitatívny spôsob znamená určenie prítomnosti alebo neprítomnosti tohto hormónu, je využívaný v tehotenských testoch voľne dostupných v lekárňach, dokazujeme ním prítomnosť hCG v moči, je pravdepodobne najčastejšie používaným spôsobom diagnostiky tehotnosti a treba dodať, že takýto spôsob určenia prítomnosti hCG je v tejto začiatočnej fáze úplne postačujúci. Ďalšou možnosťou je kvantitatívne meranie hCG, teda presné, číselné stanovenie hladiny tohto hormónu, najčastejšie z krvi. Táto diagnostika sa väčšinou bežne nepoužíva, používa sa vtedy, ak je podozrenie na akúkoľvek odchýlku od normálneho vývoja, napr. mimomaternicová tehotnosť, zamĺknutý potrat. Ďalším spôsobom diagnostiky gravidity je ultrazvukové vyšetrenie. Pokiaľ laboratórnym stanovením hCG/alebo tehotenským testom/ sa graviditu potvrdí, ultrazvuk dáva aj ďalšie informácie. Ultrazvukové vyšetrenie potvrdí nielen prítomnosť, ale aj správny vývoj zárodku. Od prvého ultrazvukového vyšetrenia očakávame potvrdenie vnútromaternicového vývoja zárodku, určenie počtu zárodkov a zatiaľ jediný životný prejav – bijúce srdce.

SkryťVypnúť reklamu

Po potvrdení gravidity sa v poradni vystaví preukaz pre tehotné, do ktorého sa zapíšu potrebné osobné údaje, údaje o celkovom zdravotnom stave budúcej mamičky a údaje týkajúce sa predchádzajúcich gravidít. Zapíše sa termín poslednej menštruácie. Z tohto údaju sa pomocou Naegelleho vzorca vypočíta termín pôrodu: k dátumu poslednej menštruácie sa pripočíta 7 dní a odpočítajú sa tri mesiace. Hneď vedľa týchto údajov je miesto, kam sa neskôr zapíše dátum pri pocítení prvých pohybov plodu. U prvorodičky je to väčšinou okolo 20. týždňa tehotnosti, u druho- a viacrodičiek okolo 18. týždňa. Aj z týchto údajov sa kedysi odvodzoval predpokladaný termín pôrodu, dnes v ére ultrazvuku, majú tieto údaje skôr informatívny charakter. Do preukazu pre tehotné, bežnejšie označovaného ako materská knižka, sa potom v priebehu celej prenatálnej starostlivosti zaznamenávajú údaje, ktoré vyplynú z výsledkov jednotlivých vyšetrení.

SkryťVypnúť reklamu

Pri každej návšteve sa zisťujú a zapíšu prípadne subjektívne ťažkosti, zaznamená sa prípadný opuch dolných končatín, dôležité je sledovanie prírastku hmotnosti – celkový prírastok hmotnosti počas celej tehotnosti by nemal prekročiť 10 – 12 kg. V moči sa orientačnou metódou zisťuje prítomnosť bielkoviny, cukru a hnisu.

Pri prvej návšteve pri potvrdenej gravidite sa vykoná vaginálne vyšetrenie. Pohmatom sa vyšetrí veľkosť a uloženie maternice, konzistencia krčka maternice, posúdi sa stav kanála krčka maternice, resp. jeho vonkajšieho vyústenia. Odoberie sa ster na cytologické a mikrobiologické vyšetrenie. Odoberie sa krv na vyšetrenie krvného obrazu, krvnej skupiny a Rh faktoru. Ak je budúca mamička Rh negatívna, je potrebné vyšetriť aj krvnú skupinu a Rh faktor otca dieťaťa. K bežnému vyšetreniu patrí aj vyšetrenie na HIV, syfilis a hepatitídu B. Ak je to potrebné, vykonajú sa aj testy na toxoplazmózu, prípadne na protilátky proti rubeole. K ďalším laboratórnym vyšetreniam patrí základne biochemické vyšetrenie z krvi a vyšetrenie koagulačných /zrážacích/ parametrov. Medzi základné a pravdepodobne aj najstaršie pôrodnícke vyšetrenie patrí posúdenie panvy a zmeranie jej pevne stanovených štyroch rozmerov pelvimetrom.

SkryťVypnúť reklamu

V druhom trimestri sa v 16.týždni vyšetrí hladina AFP ako súčasť skríningu vrodených vývojových chýb. Taktiež je potrebné zopakovať vaginálne palpačné /pohmatové/ vyšetrenie, nakoľko sa začína tvoriť viac plodovej vody a treba posúdiť „uzáverovú“ schopnosť krčka maternice. Okolo 18. až 20. týždňa treba zaznamenať prípadné pociťovanie prvých pohybov dieťaťa. V 20. týždni je už možné pomocou stetoskopu /prípadne pomocou ultrazvukového snímača/ zachytiť ozvy srdca plodu. Ďalším vyšetrením, ktoré sa pravidelne vykonáva zhruba od 20.týždňa je gravidometria, meranie vzdialenosti od lonovej kosti po horný okraj maternice. Aj takéto jednoduché vyšetrenie môže upozorniť na prípadné zaostávanie plodu v raste. V 20.týždni je dôležité podrobné ultrazvukové vyšetrenie zamerané na overenie správnosti vývoja jednotlivých orgánových systémov, zmerajú sa jednotlivé biometrické parametre z ktorých sa posúdi dynamika rastu, vyšetrí sa množstvo plodovej vody, posúdi sa uloženie a vzhľad placenty.

SkryťVypnúť reklamu

V treťom trimestri sa vykoná niekoľko dôležitých laboratórnych vyšetrení, opakuje sa ultrazvukové vyšetrenie, nemenej dôležité je aj pôrodnícke vyšetrenie. V 28. týždni sa pri Rh negativite matky opakuje vyšetrenie na možnú prítomnosť Rh protilátok v krvi. V 30. týždni sa vykoná takzvaný orálny glukózotolerančný test (o-GTT). Je to test pri ktorom sa sleduje hladina glukózy v krvi nalačno a po podaní, resp. po vypití prípravku obsahujúceho glukózu. Cieľom tohto jednoduchého skríningového testu je vyhľadať pacientky s ochorením gestačný diabetes mellitus (tehotenská cukrovka), alebo pacientky, u ktorých je riziko takéhoto ochorenia. V 30.-32. týždni sa robí v poradí druhý ultrazvukový skríning. Určí sa pri ňom poloha plodu v maternici, skontroluje sa pravidelnosť tlkotu srdca, zhodnotí sa množstvo plodovej vody, určí sa lokalizácia placenty a jej štruktúra. Biometrickým vyšetrením sa zmerajú parametre na hlavičke, na brušku, stehennej kosti. Z týchto nameraných vzdialeností sa dá vypočítať predpokladaná hmotnosť plodu. Ďalej sa takzvanou doplerovskou sonografiou meria rýchlosť prietoku krvi v pupočníkovek cieve, prípadne aj v iných cievach plodu a matky. Pri pôrodníckom vyšetrení sa pohmatom, cez pošvu skontroluje krček maternice, jeho uloženie, konzistencia, dĺžka, stav vonkajšej bránky – ústia kanála krčka maternice smerom do pošvy. Ako exaktný záznam takéhoto vyšetrenia sa používa tzv. cervikálne skóre, kde sa bodmi 0-1-2 hodnotia jednotlivé parametre pri vyšetrovaní krčka maternice. V 34. týždni sa znovu skontroluje prítomnosť, alebo neprítomnosť Rh protilátok pri Rh negativite matky. V 36. týždni sa znovu zopakuje ultrazvukové vyšetrenie, jeho obsah a zámer je rovnaký ako pri vyšetrení v 30. týždni.

SkryťVypnúť reklamu

Od 37. týždňa by mala budúca mamička navštevovať prenatálnu poradňu v zdravotníckom zariadení, ktoré si vybrala na pôrod. Od 37. týždňa chodí na kontroly do poradne každý týždeň, sleduje sa jej stav a stav plodu, plánuje sa spôsob vedenia pôrodu.

 

 Predchádzajúca téma
Preventívne gynekologické prehliadky

 Nasledujúca téma
Oznámenie tehotenstva

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 415
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 625
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu