Odovzdali ste už niekedy nepotrebné lieky po vyliečení späť do lekárne? Samozrejme, kto by to robil... - veď sa ešte môžu hodiť. A tak sa v našich domácich lekárničkách, ktoré majú častejšie podobu jednej zaplnenej poličky, škatule alebo skrinky, hromadia lieky od výmyslu sveta. Od bolesti, horúčky, proti hnačke, preháňadlá, na uvoľnenie dýchania, na žalúdok, na upokojenie, kvapky do očí, uší, nosa, rôzne mastičky a antibiotiká. A navyše, keď otvoríme lekárničku, máme dobrý pocit, že nás uchráni od všetkého.
Krok od plnej lekárničky k "samoordinovaniu" si liekov je minimálny. Keď nás bolí hlava, siahneme do lekárničky a užijeme zázračnú tabletku. Ak sa to opakuje, zopakujeme postup . Tak to môže ísť niekoľko dní dokonca - podľa skúseností praktických lekárov - až týždňov a zrazu dostaneme vysokú horúčku, nevládzeme vstať a zázračný liek nepomáha. Prečo? Bolesti hlavy môžu predznamenávať aj niektoré druhy ochorení. Telo nám bolesťou signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Ak dlhodobo tento signál tlmíme napríklad liekmi proti bolesti, neznamená to, že tlmíme aj jej pôvod. Skôr naopak. A to hovoríme iba o "obyčajnom" lieku proti bolesti. Podobné situácie sa však často stávajú s ťažšími a závažnejšími liekmi, napríklad antibiotikami.
Ivica, 36 rokov: "Po studenej noci vonku ma začalo veľmi bolieť hrdlo. Teplotu som nemala vysokú, bola tesne nad normou, ale, aby som predišla komplikáciám, začala som užívať antibiotiká, ktoré mi pri bolesti hrdla predpísala lekárka asi pred rokom. Po dvoch - troch dňoch som sa začala cítiť lepšie, ale nie nadlho. Na piaty deň sa mi výrazne zhoršil stav a musela som navštíviť lekárku."
Lekárka tejto mladej dáme na základe kultivačného vyšetrenia zistila, že "svoje" antibiotiká brala úplne zbytočne. Baktéria, ktorú mala Ivica v hrdle totiž na lieky nereagovala. Po zmene antibiotík sa dala Ivica rýchlo do poriadku, ale zbytočné užívanie ťažkých liekov z domácej lekárničky jej telu určite neprospelo.
Skôr ako siahneme po domácej liečbe antibiotikami alebo aj inými liekmi, mali by sme si uvedomiť, že obsahujú látky, ktoré naše telo zaťažujú a ich nadmerné alebo zbytočné užívanie môže vyvolať množstvo ďalších problémov.
Preplnené lekárničky v domácnostiach sú v súčasnosti aj výsledkom zvyšovania cien liekov. Najmä starší ľudia, ale aj niektorí rodičia malých detí sa snažia zásobiť na horšie obdobie. Ak aj máte odložené viaceré lieky, ktoré momentálne nepotrebujete, dbajte aspoň na to, či sú stále v záručnej dobe a neužívajte ich pri prvom kýchnutí a bez porady s lekárom. Iste, návšteva lekára zaberie veľa času, ale ak tento čas neobetujete, riskujete svoje zdravie.
Dôležité je aj umiestnenie lekárničky. Nemala by byť úplne poruke ani v tom prípade, že nemáte malé deti. Ľahký prístup k liekom skôr zláka k ich častému užívaniu.
Domáca lekárnička by však mala obsahovať, to, čo v mnohých chýba, a to sú predovšetkým potreby pre poskytnutie prvej pomoci pri nehodách, ktoré možno v prípade potreby použiť ihneď, ešte prv, ako vyhľadáme pomoc zdravotníkov - obväzy, náplasti, dezinfekčné prostriedky a masť na popáleniny. Vyvarovať by sme sa mali liekov poskytnutých dobromyseľnými susedkami, ktoré nám ich nezištne ponúkajú s tým, že "aj mne to veľmi pomohlo" - možno pri celkom inej chorobe.