SME

Primerané teplo – vyššia kvalita života

Aj vy patríte medzi tú väčšinu ľudí, ktorí s príchodom prvých chladnejších dní trpia prechladnutím? Nie je to nič čudné, najmä ak sa zrazu ochladí o približne 5 stupňov aj v domácnostiach. Poznáte to – zákon schválnosti vraví, že kúriť sa v

panelákoch začne vtedy, keď bude aspoň jeden – dva dni svietiť slnko a byt sa vám rozohreje ako v tridsaťstupňovom lete. Ale nechcem hovoriť o problémoch s vykurovaním bytov, ale pozrime sa na to ako a prečo reaguje na okolitú teplotu naše telo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každý tvor potrebuje k životu určitý stupeň teploty okolia. Ak ho nemá, stráca činorodosť, upadá do „zimného spánku“, dokonca môže uhynúť pre podchladenie. Všetci veľmi dobre vieme, že primeraná teplota prostredia zvyšuje kvalitu nášho života, zlepšuje výkonnosť a dokonca aj náladu. Dôležité je však, aby sme teplotu nepreháňali, ale ani nepodceňovali. Určite si spomeniete na situáciu, keď ste prišli z veľkej zimy vonku do prekúreného prostredia a pocítili ste strašnú únavu a malátnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa chceme udržať aktívni, či už v práci alebo doma, teplota prostredia je jedným z veľmi dôležitých atribútov, ktoré našu výkonnosť ovplyvňujú. Napríklad, ak pracujete v slabo vykúrenej alebo nevykúrenej miestnosti už len samotný fakt, že musíte mať na sebe niekoľko vrstiev oblečenia, dokonca niekedy aj kabáty, vyvoláva nepohodlie, ktoré výrazne znižuje výkonnosť, aj schopnosť sústrediť sa. Verme, že podobné situácie už budú patriť viac – menej do histórie, aj keď situácia v mnohých školách v minulom roku vyzerala skôr naopak a nevyzerá to, že by sa v najbližšom období veľmi zlepšila. Nepohodlie okrem statického chladného vzduchu, vyvoláva aj prievan. Okrem toho, že výrazne sťažuje sústredenie, môže vyvolať mnohé ochorenia – bolesti zubov, hlavy, prechladnutie a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Liečivé účinky tepla poznáme už odpradávna. Pri bolestiach zubov si ich prehrievame teplým šálom, na bolestivé kĺby, obličky alebo hrdlo si prikladáme alebo priväzujeme šatky a iné teplé materiály. Tieto reakcie sú v nás už takmer zabudované a robíme ich automaticky. Nie vždy však môže pomôcť. Pri niektorých ochoreniach alebo problémoch – napríklad pri vysokej horúčke a niektorých prudkých zápaloch pomáhajú nie teplé ale studené obklady.

Ako teda účinkuje teplo na naše telo? Zvyšuje prekrvenie orgánov a miest, na ktoré necháme teplo pôsobiť a urýchľuje v nich biochemické pochody odbúravania škodlivých látok. Medzi už takmer zabudnuté „liečivá“ bolesti žalúdka, spôsobenej zlým trávením patrí napríklad ohriatie žalúdka obyčajným vankúšom alebo dekou. Veľmi dôležitý je vplyv tepla najmä na obličky, a to aj na prevenciu pred ich prechladnutím. Lokálne sprchovanie krížovej oblasti horúcou vodou po dobu 5 – 10 minút, najlepšie pred spaním, výrazne pomôže k ich bezproblémovému fungovaniu.

SkryťVypnúť reklamu

V žiadnom prípade sa však nesnažte zlepšiť svoj zdravotný stav hrdinským činom prudkého ochladzovania organizmu – neprimeraným otužovaním. Otužovanie je dlhodobá záležitosť a treba naň organizmus postupne pripravovať. Ak ste s ním nezačali od detstva alebo v mladom veku, vyžaduje si ešte väčšiu opatrnosť. A najmä si musíte uvedomiť, či vám namiesto zlepšenia zdravia, neprinesie opačný výsledok, teda prehodnotiť si svoj zdravotný stav, pretože ochladzovanie organizmu je v prípadoch viacerých najmä chronických ochorení nepriaznivé.

Na druhej strane v mnohých rodinách, najmä v mestách, je považovaná za optimálnu teplotu, teplota 25 a viac stupňov. Ak takéto prehrievanie trvá dlhší čas, náš organizmus môže zareagovať opačne, ako by sme očakávali, a to znížením imunity. Už pri miernom ochladení vonkajšieho prostredia môžeme podľahnúť prechladnutiu, ľahšie „chytíme“ virózy a iné ochorenia. Nie nadarmo sa hovorí, že v byte by malo byť 18 – 20 stupňov. Navyše prehriaty vzduch v byte často znamená aj suchý vzduch, ktorý nám rovnako môže spôsobiť nemalé problémy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 232
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 927
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 989
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 495
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 753
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 540
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 188
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 748
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu