Je už miliónkrát overenou pravdou, že keď sa smejeme opadávajú z nás problémy a po veselom dni sa cítime omnoho lepšie aj po fyzickej stránke. Možno si povieme, že nemáme často dôvod na smiech. Nemusíme sa však bezuzdne rehotať, na zlepšenie nálady
Keď prekonáme vnútorné odmietanie úsmevu pre také či onaké dôvody aspoň niekoľkokrát za deň, bude sa nám lepšie pracovať, komunikovať a viac vecí sa nám aj podarí. Ak ste zarytý negativista, bude vám to spočiatku robiť problémy a vaše úsmevy budú násilné, je vždy šanca, že sa usmievať naučíte a úsmev vás bude sprevádzať každý deň. Okolie veľmi citlivo vníma naše vyžarovanie - náladu a pocity, aj keď si to neuvedomujeme alebo vôbec na to nemyslíme. Preto optimisti majú o dôvod viac byť optimistami.
Keď sa usmejeme na kolegov alebo obchodných partnerov, bude sa nám lepšie spolupracovať, úsmev v preplnenom nákupnom centre uvoľní nielen naše napätie, ale do istej miery aj stres ostatných nakupujúcich a predavačov. Takto sa z ľudí, ktorí sa nám zdali neznesiteľní, môžu ľahko stať príjemní spoločníci a my môžeme ľahšie uspieť vo všetkých oblastiach nášho života. Ak sa naučíme úsmev používať zistíme, že všetko má krajšie farby, je teplejšie a príjemnejšie.
Určite si radšej kúpime tovar od predavačky, ktorá sa príjemne usmieva ako od "klasickej" večne namosúrenej a odvrkujúcej /toto správanie vnímame podvedome ako odmietavý postoj voči nám/. Podobné merítka platia aj v politike. Politik, ktorý na verejnosti vystupuje neustále namosúrený a zamračený, výrazne stráca na úspechu. Úsmevom dávame najavo okoliu, že mu neublížime a ponúkame mu svoje ľudské porozumenie.
Úsmev má však aj iný význam. Približne rovnakou mierou akou pozitívne pôsobí na toho, na koho sa usmievame, kladne ovplyvňuje aj náš zdravotný stav. Nie síce priamo, ale cesta k zdraviu je s úsmevom jednoduchšia.
Keď sa usmievame, mení sa náš výraz, pomáha nám zlepšiť si náladu a vytvoriť kladný vzťah k ľuďom a svetu. Aby sme si dokázali jeho účinok, stačí urobiť jednoduchý pokus: prekonajme sa a vo chvíli hnevu alebo podráždenosti sa pre seba - nemusí nás nikto vidieť, usmejme. Nepríjemný pocit sa po krátkej chvíli zmierni a problém sa nám nebude zdať taký dôležitý, resp. uvidíme ho z iného pohľadu. Ak sa nám podarí aj nahlas zasmiať, dosiahneme ešte výraznejšie oslobodenie sa od nepríjemných pocitov a stavov.
Americkí vedci už približne pred dvadsiatimi rokmi podľa výsledkov prieskumu zistili, že ľudia, ktorí sa často mračia, sú podráždení a nepriateľsky naladení voči okoliu, bývajú až o 46% častejšie chorí ako usmievaví, prívetiví ľudia. Úsmev má teda zároveň silu aj liečiť a je tým najlacnejším a najjednoduchším liekom na mnohé trápenia a problémy. Dokáže v našej psychike negovať nepríjemné a negatívne vnemy, ktoré bývajú často dôvodom mnohých vážnych, najmä chronických ochorení.
Už starovekí lekári vedeli, že smiech patrí medzi najzázračnejších liečiteľov. Nakoniec na tom, čo v nás vyvoláva smiech, je postavených mnoho televíznych a rozhlasových relácií, kabaretov, vystúpení alebo filmov a kníh. Práve pre liečivý prínos úsmevu a smiechu patria medzi čoraz obľúbenejšie. Ich sledovanosť stúpa rokmi, ale mení sa aj podľa lokality. Vo veľkých mestách, kde je stres našim každodenným pomocníkom, sa častejšie obraciame na takéto možnosti odreagovania sa ako v prírodnom prostredí na dedinách.
Samozrejme, nie je úsmev ako úsmev a nie každý má rovnaký efekt. Ak sa niekto na nás usmeje "cez zuby", teda nasilu a neúprimne, náladu nám to skôr zhorší ako zlepší. Napriek tomu, snažme sa prirodzene usmievať aj v takýchto prípadoch - určite nám to neublíži, skôr naopak. Najúprimnejším je vraj úsmev, pri ktorom sami cítime úprimnú snahu pomôcť alebo zdieľať radosť s našim spoločníkom. Ale ako som už spomínala, úsmev má veľkú silu zlepšiť náladu aj nám samým, takže smejme sa vždy, keď je to možné - vymažme zo svojej mysle frekventované názory, že sa nemáme prečo smiať, alebo, že nič veselé sme neprežili - napríklad aj keď sme sami.