SME
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Ropucha AGA

Trochu to pripomína rozprávku o žabom princovi. Ľudia hľadajúci ríšu snov si pochutnávajú na ropuche a vidia nereálne veci. Hovoríme o nie príliš častom výskyte konzumácie ropuchy za účelom dosiahnutia opojných stavov, no už častejšie sa vyskytujú prípady

Upozornenie: účelom tohto článku je informovať o rizikách spojených s užívaním drog a omamných látok a prostredníctvom informovanosti vystríhať a odradiť - predovšetkým mladých ľudí - od ich užívania. Je vyslovene zakázané používať akúkoľvek časť textov alebo celé články z tejto sekcie na akúkoľvek propagáciu alebo podporu k užívaniu drog. V tejto súvislosti si prosím dôkladne prečítajte sekciu " Dôležité právne upozornenie".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trochu to pripomína rozprávku o žabom princovi. Ľudia hľadajúci ríšu snov si pochutnávajú na ropuche a vidia nereálne veci. Hovoríme o nie príliš častom výskyte konzumácie ropuchy za účelom dosiahnutia opojných stavov, no už častejšie sa vyskytujú prípady, kedy je ropucha zabitá, a koža z nej odpovedajúco spracovaná a fajčená.

SkryťVypnúť reklamu

Vlastnosti ropuchy

Ropucha AGA, ktorej vedecký názov je Bufo marinus pochádza pôvodne z Južnej a Strednej Ameriky. Pôvodne boli dovezené z Južnej Ameriky , aby na plantážach cukrovej trstiny v severných teritóriach Austrálie ničili škodcov. Prvé ropuchy boli importované už v roku 1935. Avšak ropuchy sa v boji proti škodcom neosvedčili. V neposlednom rade, aj kôli svojej neuveriteľnej žravosti, sa stali dovezené ropuchy sami nebezpečnými škodcami, ktoré sú hrozbou pre tamojšu faunu.

Ropucha AGA dorastá až do
dĺžky 25 cm

Ropucha AGA patrí medzi najväčšie ropuchy z rodiny ropúch (Bufonidae) a k svojej obrane produkuje jedovatý sekrét, ktorý pokrýva povrch jej tela. Tento sekrét sa fajčí alebo prevarí a v niektorých kruhoch sa teší nebezpečnej obľube.

Zážitok z opojenia

Účinné látky v sekréte majú opojný účinok. No svoju úlohu zohráva pravdepodobne aj „Set and Setting“ (tým sa myslí nálada konzumenta a miesto konzumácie). Je totiž rozdiel medzi fajčením hašišovej cigarety a olizovaním živej ropuchy. Aspekt odporu a skúška odvahy značne ovplyvňujú vnímanie drogy.

SkryťVypnúť reklamu

Účinok sa dostavuje cca za 20-30 min., halucinácie sú podobné ako pri LSD, predovšetkým:

 • Vidienie rozličných farieb
 • Návaly rečí
 • Eufória
 • Preceňovanie seba samého

V priebehu účinku drogy sa symptómy menia, konzument začína byť introvertný, podobne ako je to pri konzumácií hašiša a phencyclidinu (PCP). Echoreakcie a psychotické stavy nemožno vylúčiť.

Účinné látky, účinky

V sekréte ropúch sa nachádzajú látky pochádzajúce z rôznych látkových skupín. Ide o bufotoxíny, halucinogény a katecholamíny, ako napríklad adrenalín. Účinky jednotlivých účinných látok spolupôsobia a sčasti sa navzájom posilňujú. Presné zloženie daného sekrétu je odlišné pri každej ropuche, preto je ťažko predvídať účinok pri jednotlivých konzumentoch, nehovoriac o spomínanom vplyve aktuálnej nálady konzumenta a prostredia, v ktorom sa nachádza.

SkryťVypnúť reklamu

Pri účinných látkach bufotoxínov ide o rozličné látky, ktoré majú podobné účinky na srdce ako preparáty náprstníka. Patrí sem zvýšenie údernej sily srdca a pokles srdcovej frekvencie.

Medzi halucinogény obsiahnuté v sekréte patrí bufotenín, dimethyltryptamín (DMT) a 5-metoxy DMT. Podľa existujúcich poznatkov sú dôvodom halucinogénnych účinkov AGA sekrétu v podstate látky DMT a 5-methoxy-DMT, pričom DMT je zodpovedné za rýchly príchod halucinácií a 5-metoxy DMT za intenzitu halucinácií. Bufotenín účinkuje menej halucinogénne, no zato silnejšie kardiotoxicky, tj. poškodzuje srdce.

Katecholamín má v sekréte ropuchy zastúpenie v adrenalíne a noradrenalíne, ktoré podporujú sympatický nerv, ktorý je v autonómnom nervovom systéme „protihráčom parasympatického nervu. Sprievodné znaky ako napr. zrýchlený tlkot srdca alebo rozšírené priedušky nasledujú už po cca 5-10 minútach po užití sekrétu, čiže skôr ako samotný halucinogénny účinok, ktorý prichádza po 20-30 minútach.

Ak sa nechá sekrét z ropuchy vyschnúť, dochádza k látkovej zmene zapríčinenej napríklad oxidačným procesom na vzduchu. S hemolyticky účinnou látkou phrynolysin zatiaľ nie sú k dispozícií žiadne bližšie poznatky, jej preskúmanie a posúdenie by si vyžadovalo intravenóznu aplikáciu. Pod hemolytickým účinkom rozumieme zničenie eryrtocytov, tj. červených krviniek.

Pri otrave sekrétom pozorujeme životu nebezpečné spomalenie pulzu na približne 20 úderov za minútu, vysoký krvný tlak a poruchy srdcového rytmu.

Zaujímavosťou je, že v krajine svojho pôvodu sa sekrét z ropuchy AGA nepoužíva ako droga. Správy o zneužívaní tejto látky ako halucinogéna prichádzajú skôr z Queenslandu (Austrália) a USA.

Nebezpečenstvá a sypmtómy otravy

 • Nevoľnosť
 • Vracanie
 • Zvýšenie krvného tlaku
 • Rozšírené zreničky
 • Kardiotoxické účinky
 • Namodro sfarbená koža a sliznica
 • Kŕčovité zovretia podobné epileptickým
 • Bolesti hlavy a pocit závratu
 • Poruchy srdcového rytmu

Rozsah účinkov je skutočné široký. Na jednej strane spôsobujú katecholamíny zvyšovanie srdcovej frekvencie a na druhej strane pôsobia bufotoxíny negatívne na chronotropiu, tj. znižujú frekvenciu srdca. Katecholamíny a bufotoxíny ako aj interakcia oboch môžu spôsobiť poruchy srdcového rytmu. Ešte väčšie nebezpečenstvo vychádza z psychotropných účinkov sekrétu.

Okrem zrejmého týrania zvieraťa konzument riskuje aj poškodenie svojho zdravia spočívajúceho v riziku poruchy srdcového rytmu a psychických zmien.

Terapia

Vo väčšine prípadov nie je potrebná, pretože účinok sekrétu je krátky. Keby sa predsa len ukázali príznaky vyžadujúce trapiu, je možné pomôcť len zameriavaním sa na jednotlivé symptómy vyskytujúce sa pri danej osobe, pretože antisérum proti sekrétu ropuchy AGA neexistuje.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 4. V Bratislave sa koná Globsec
 5. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 7. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 1. Kto stretne legendárneho Ronalda?
 2. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
 3. V Bratislave sa koná Globsec
 4. Vyhrajte elektrokolobežku SENCOR s tipom od Romana!
 5. Art, Terra, Duo: SodaStream prichádza s novými prístrojmi
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 8. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 072
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 869
 3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 145
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 101
 5. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 491
 6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 2 282
 7. Viete, prečo existuje hmyz? Vďačíme mu za jedlo aj čistý vzduch 2 203
 8. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 1 966
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu