Pre PRIMAR.sk: Sabina Zavarská, redaktorka
Redakčne upravené/aktualizované
Dátum uverejnenia článku: 8. júla 2008
Nestíhate? Kopí sa vám práca a doma nemáte čas ani upratať? Neviete, kde vám hlava stojí? Cítite sa vyčerpaní a nemáte si kedy oddýchnuť? Ste čoraz nervóznejší a vstávate s pocitom, že zase to všetko nestihnete?
Pred tým ako začnete nadávať na celý svet, zamyslite sa nad tým ako a či vôbec máte zorganizovaný svoj pracovný a oddychový čas. Možno si poviete – dobre sa to hovorí, ale ako to mám spraviť? Veď lepšie sa to už nedá.
Čudujete sa ako môže niekto stíhať tri roboty a ešte navyše má doma poupratované, navarené a je oddýchnutý? Jednoducho – vie si lepšie zorganizovať čas.
Poviete si – keby mal deň 48 hodín, všetko by som hravo zvládol. Verte, či nie, ak si neviete dobre zorganizovať čas, dopadlo by to rovnako dokonca ešte horšie ako teraz.
V práci Aj keď sa vám to spočiatku bude možno zdať bolestivé, veľa dosiahnete tým, že najnáročnejšie úlohy spravíte čo najskôr. V prvom rade by sme sa, samozrejme, mali pustiť do aktuálnych povinností, ktoré treba vyriešiť ešte v ten deň, potom by sme mali pokračovať náročnejšími, hoci ich riešenie nie je potrebné ihneď. Ráno po dôkladnom spánku náš mozog pracuje najrýchlejšie a kvalitne, preto nie je dobré zabíjať čas „kávičkovaním“ s kolegami alebo inými planými aktivitami. Pustite sa s plnou vervou do toho a uvidíte, že namiesto stúpajúcej nervozity získate rastúcu spokojnosť. Väčšina z nás postupuje tak, že náročné úlohy si odkladá, čo možno najdlhšie. Tak si okrem sústavného stresu, ktorý sa s približujúcim sa termínom zvýrazňuje, vybudujeme „strašiaka v hlave“, ktorý nám ľahko môže zasiahnuť do pokojného spánku alebo súkromného života.
Tiež nie je dobré robiť „do zblbnutia“. Okrem pravidelných prestávok, ktoré by sme si mali dopriať každú hodinu aspoň na desať minút, doprajme si pauzu aj v myslení – venujme sa chvíľu inej činnosti. Ideálna je krátka prechádzka alebo ľahké relaxačné cvičenie, ktoré môžete robiť priamo na pracovisku.
Aj keď sa vám to možno zdá zbytočné, používajte diár alebo záznamník, do ktorého si značte každú maličkosť s presným časom, kedy ju chcete alebo musíte urobiť. Nič nenechávajte na poslednú chvíľu, lebo si prácu odkladáte na posledný termín, môže sa vám ľahko stať, že vám do toho príde niečo iné, neodkladné. Ideálny je prehľadný diár, ktorý keď otvoríte, uvidíte všetky povinnosti na najbližší deň – dva. Z tohto hľadiska nie sú dobré organizéry v mobilných telefónoch, pretože vás upozornia len na najbližšiu úlohy. Keď uvidíte všetky dôležité povinnosti naraz, ľahšie sa na ne psychicky pripravíte a práca vám pôjde rýchlejšie.
Dôležitá je aj psychika. Tešte sa z každej ukončenej veci. Nie je nič lepšie ako pred odchodom z práce siahnuť do diára a vyškrtať všetky úlohy, pretože ste ich v pokoji stihni a všetko potrebné ste vybavili.
V domácnosti Väčšina pracujúcich žien prežíva mimoriadny stres z toho, že po práci, keď sa cíti dosť vyčerpaná, ju čaká ešte starostlivosť o domácnosť – navariť, oprať, ožehliť, poupratovať. Niektoré si nechávajú túto prácu na víkend. To je zrejme to najhoršie riešenie, pretože po týždni bez oddychu ju namiesto relaxu čakajú ďalšie „bojové“ dni. Tak sa neraz stáva, že v pondelok do práce chodíme vyčerpanejší ako v piatok z nej. Iste, o domácnosť sa treba postarať, ale čo s tým urobiť? Riešenie sa opäť skrýva v správnom načasovaní. Po príchode z práce si doprajte aspoň hodinový oddych a potom sa venujte domácim povinnostiam. Stresovým víkendom sa môžete vyhnúť tak, že každý deň čo-to spravíte. Práca rozmenená na drobné vám nezoberie ani veľa síl a v byte budete mať sporadicky čisto a poupratované.
Okrem toho dôležitá je aj deľba práce. Povysávať a spraviť nákupy predsa môže aj váš manžel alebo partner, prach dokáže utrieť aj malé dieťa, keď mu ukážeme ako. Nie je ojedinelým javom, že vidíme ženy, ktoré sa zničené /a to viditeľne/ z práce teperia s ťažkými nákupnými taškami a môžeme si predstaviť, čo ich čaká doma. Žena takto stráca nielen svoj šarm ale aj svoju vitalitu, ktorú váš partner iste ocení viac ako plnú tašku. Môžete si spraviť aj domáci rozvrh prác, kde zahrniete od nákupov až po pranie bielizne všetko. Vystriedajte celú rodinu a hneď sa budete cítiť lepšie. Mnohé sme si partnerov vychovali tak, aby tvorili len inventár bytu v papučiach a s novinami alebo pri telke. Ešte stále sa to dá zmeniť, i keď niekedy je potrebné tvrdšie slovo. Ale nenechajte sa vyčerpávať, ničíte si tým svoje zdravie a trpí celé vaše okolie. Žena nie je upratovačka, ale poklad každej domácnosti – zdroj pozitívnej energie, krásy a pohodlia. Preto sa nebojte požiadať partnera o pár drobností vo forme pripravenej večere /aj keď nevie variť – predsa večera môže byť aj studená alebo z polotovarov/, nákupu a podobne. Skôr či neskôr vám bude za to vďačný, lebo bude cítiť, že ho potrebujete aj v tejto forme.
Presnosť Presnosť, stará výsada kráľov, aj keď si to možno neuvedomujeme, patrí k zdravému spôsobu života. Sami dobre viete, ako dokáže znervózniť, keď márne čakáte na známeho, či obchodného partnera. Naučiť sa presnosti si vyžaduje sebadisciplínu a časové plánovanie. Preto, ak máme s presnosťou problémy, nedohovárajme si stretnutie na presne stanovenú hodinu, ale na istý dlhší časový interval /maximálne 30 minút/. Zoberte si so sebou niečo na čítanie alebo pracovné materiály, aby ste nemali pocit, že zabíjate čas.
Ten, kto príde presne, načas, je v „psychologickej výhode“ voči meškajúcemu. Je dokázané napríklad, že presného čakajúceho nevedomky napadá celý rad záporných vlastností osoby, ktorá mešká a výhrady proti projektu alebo problematike, ktorú plánujú prediskutovať. Ak budeme presní, vyhneme sa stresu a zároveň naše rokovanie bude mať viac šancí na úspech.