SME

Káva – nápoj plný otáznikov

Pre PRIMAR.sk: Sabina Zavarská, redaktorka
Redakčne upravené/aktualizované
Dátum uverejnenia článku: 7. júla 2008

Väčšina z nás si život bez kávy nevie predstaviť. Vydobila si pozíciu jedného z prvých ranných nápojov, osvieži popoludní, je nezameniteľnou súčasťou posedení, porád, rokovaní... Vo veľkej miere jej povzbudzujúce účinky využívajú študenti najmä v predskúškovom období. Okrem toho však patrí medzi tie súčasti našej stravy, o ktorých škodlivosti, respektíve neškodlivosti, sa diskutovalo a diskutuje s veľkou intenzitou ešte aj dnes.

 

Prečo povzbudzuje?

Turci o káve hovorili, že je „černochom, ktorý zaháňa sen“, teda, že oživuje zmysly, zbystruje pozornosť a podnecuje myslenie. Arabi si túto vlastnosť kávy vraj všimli vďaka kozám, ktoré s obľubou ohrýzali bobule kávovníka. Prejavovali sa veľmi čulo. Od kôz k pastierom nie je ďaleko, a tak vyskúšali účinok zázračným bobúľ aj na sebe – a na svete bola káva. Iste, trvalo nejaký čas, kým vznikla káva ako nápoj.

Odvar z pražených a rozomletých kávových bôbov, dosahuje tento účinok predovšetkým tým, že zvyšuje krvný tlak. Keď vypijeme šálku kávy, už o niekoľko sekúnd si môžeme všimnúť, že sa nám zostruje zrak a urýchľuje tok myšlienok. Tieto účinky možno pripísať zvýšenému prietoku krvi kapilárnymi cievami oka a mozgu. Tlak krvi sa pritom zvýši, jeho horná aj dolná hranica, asi o desať jednotiek /mm ortuťového stĺpca/. Preto pre sa pravidelné pitie kávy stáva skoro nevyhnutnosťou pre osoby, ktoré majú veľmi nízky krvný tlak. Za túto vlastnosť kávy môže kofeín. Okrem neho však obsahuje káva aj celý rad iných látok, ktoré vo väčšej alebo menšej miere ovplyvňujú ľudský organizmus.

 

Z výskumov

Káva obsahuje aj škodlivé látky /ale len vo veľmi malej miere/. Vznikajú v procese praženia, odvar z rozomletých surových kávových bôbov ich neobsahuje. Výskumom sa zistilo, že moč osôb, ktoré vyfajčili 18 cigariet, preukázal výrazné mutagénne vlastnosti, zatiaľ čo moč tých, ktorí vypili nápoj pripravený z 12 gramov instantnej kávy, takúto vlastnosť neprejavil.

Ani vzťah pričastého pitia kávy na vznik chorôb srdca a ciev sa jednoznačne nepreukázal. V krajinách, ktorých obyvatelia konzumujú skutočne veľa tohto nápoja – Brazília, Taliansko, Maďarsko – nezistili neprimerane zvýšený počet infarktov srdcového svalu.

Fínski výskumníci napríklad nedávno zistili, že keď pravidelne pijete kávu, znižujete tým šancu dostať cukrovku. Káva totiž podporuje vylučovanie peptidov v tráviacej sústave, ktoré znižujú hladinu glukózy. Rovnaký efekt má aj magnézium, ktoré tento nápoj obsahuje vo veľkej miere. Americkí odborníci zase tvrdia, že ľudia, ktorí si na kávu zvykli v mladom veku, budú mať v dospelosti vysoký krvný tlak. Ich kolegovia v Európe sú toho názoru, že káva skôr pomáha ako škodí. Množstvo kofeínu, ktoré obsahujú dve šálky kávy vraj priaznivo pôsobí na fungovanie pečene, ako prevencia pred cukrovkou a artritídou. Kde je teda pravda? Najlepším riešením je aj v tomto prípade striedmosť.

 

Hlas tela

Určite sa vám už stalo, že ste po vypití silnej kávy, alebo veľkého množstva kávy, cítili pálenie v žalúdku, ktoré neskôr prešli do bolesti žalúdočných stien. Stáva sa to najmä vtedy ak vypijeme kávu nalačno. V týchto prípadoch sami cítime, že nápoj nám škodí. Káva pôsobí agresívne na žalúdočné steny, kyseliny, ktoré obsahuje okrem toho urýchľujú trávenie, takže pravidelní ranní kávičkári zvyčajne nemávajú problém so stolicou, aj keď ho možno v minulosti mali. Na prázdny žalúdok v skorých ranných hodinách však skutočne nie je liekom. Žalúdok sa prebúdza, a aby mohol správne využiť po celý deň to, čo doň dáme, potrebuje jemné privítanie. Preto sú veľmi dôležité raňajky, ktoré by nemali byť ťažké. Káva sa svojim vplyvom na prázdny ranný žalúdok vyrovná prepraženému hamburgeru alebo hranolčekom. Ideálne je piť kávu s mliekom, ktoré čiastočne neutralizuje a zjemňuje negatívne vplyvy kávy na tráviace ústrojenstvo.

I keď posledné výskumy ukazujú, že káva nie je škodlivá, dôležitý je predovšetkým náš zdravotný stav, ktorý je u každého individuálny, preto to, čo na jedného vplýva dobre – i keď je klasifikované ako neškodné – u iného môže vyvolať problémy. Dôležitá je však aj kvalita kávy, ktorá nie vždy súhlasí s jej cenou. Na druhej strane niektoré druhy zŕn, ktoré môžu byť považované za kvalitné, môže naše telo prijímať s väčšími problémami ako iné. Preto nie je zriedkavé, že niektoré druhy káv, považované všeobecne za kvalitné nám môžu spôsobiť nepríjemnosti, kým iné nie.

A nakoniec, veľa záleží nielen od toho koľko káv za deň vypijeme, ale aj aké silné. Predávkovanie kávou vyvoláva namiesto očakávaného povzbudenia do ďalšej práce alebo zábavy nepríjemnú nervozitu, ktorá je spojená s fyzickými prejavmi – búšením srdca, zvieraním žalúdka a podobne.

Ak pijete kávu najmä kvôli chuti, prípadne chcete byť počas celého dňa príjemne povzbudení a aktívni, pripravte si do práce termosku kávy, v ktorej však budú zaliate pomleté zrná v objeme zodpovedajúcom maximálne dvom priemerne silným kávam /na liter max. 4-5 malých lyžičiek/ a doplňte ju poľa chuti mliekom.

Keď to s týmto čarovným nápojom nepreháňame – optimum pre zdravého človeka je 2 priemerne silné kávy denne - nepijeme ho nalačno, môže byť pre nás aj liekom a príjemným neškodným dopingom.

 

Káva a chudnutie

Mnohé ženy kávu využívajú na urýchlenie tráviacich procesov, aby dosiahli svoju vytúženú nižšiu hmotnosť. V žiadnom prípade však káva nie je ideálnym prostriedkom na chudnutie, a to najmä z toho dôvodu, že veľké množstvo kávy skutočne škodí mnohým našim orgánom.

Poznala som tiež ženy, ktoré sa sťažovali na to, že napriek tomu, že vynechali zo svojho jedálnička sladkosti, schudnúť nemôžu, ba naopak, naďalej priberajú. Pripisovali to vždy génom a iným záhadám ich tela. Problém spočíval v tom, že sladkosti nahradili kávou, o ktorej vedeli, že neobsahuje takmer žiadne kalórie. Ibaže si do nej dávali minimálne dve-tri, dokonca niektoré aj štyri lyžičky cukru a poriadnu dávku smotany alebo šľahačky, niekedy navyše aj s čokoládou. Na tieto kalórie už nepozerali...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 608
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 536
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 817
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 981
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 644
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 324
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu