SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Colitis ulcerosa

Prehľad Colitis ulcerosa je chronické zápalové, väčšinou v exacerbáciách prebiehajúce črevné ochorenie, ktoré vychádza z konečníka a môže sa rozšíriť na celé hrubé črevo. Príčina vyvolávajúca ochorenie je neznáma, začiatok ochorenia sa väčšinou

Prehľad

Colitis ulcerosa je chronické zápalové, väčšinou v exacerbáciách prebiehajúce črevné ochorenie, ktoré vychádza z konečníka a môže sa rozšíriť na celé hrubé črevo. Príčina vyvolávajúca ochorenie je neznáma, začiatok ochorenia sa väčšinou pohybuje medzi 20. a 40. rokom života. Typickými symptómami sú hnačky s prímesou hlienu a krvi a aj bolesti brucha. Okrem toho môže dochádzať k strate telesnej hmotnosti, ku komplikáciám zo strany čreva (v 5-7 %) a k zápalom v iných orgánoch. Po dlhoročnom priebehu je zvýšené riziko vzniku rakoviny čreva. Diagnóza nastáva endoskopiou čriev, röntgénom, ultrazvukom a aj vyšetreniami krvi a stolice. Terapia pozostáva z individuálnej diéty a protizápalovo pôsobiacich liekov. Pri komplikáciách môže byť nevyhnutná operácia. Priebeh sa nedá v jednotlivých prípadoch predpovedať, priemerná dĺžka života je však nemerateľne obmedzená.

 

Definícia

Pri colitis ulcerosa ide o chronické zápalové ochorenie sliznice hrubého čreva neznámej príčiny (etiológie) a spôsobu vzniku (patogenézy). Vzniká vždy v konečníku (rektum) a u približne polovice postihnutých sa rozšíri v smere hrubého čreva (kólon).

 

Lokalizácia

Colitis ulcerosa napáda prevažne rektum a ľavostranné hrubé črevo (kólon). Môže sa však kontinuálne rozšíriť na celé hrubé črevo. Napadnutie tenkého čreva však býva veľmi zriedkavé. Kontinuitný a na hrubé črevo sa obmedzujúce vzor šírenia odlišuje colitis ulcerosa od morbus Crohn.

 

Častosť

Ročne sa vyskytne 2 až 10 nových ochorení na 100 000 obyvateľov. U žien sa colitis ulcerosa pozoruje nepatrne častejšie. Ochorenie sa môže vyskytovať u osôb v každom veku, svoj vrchol častosti však má medzi 20. a 40. rokom života. Existuje častejší výskyt v rodine a aj v etniku. Bieli ochorejú približne štyrikrát tak často ako farební. V posledných 20 rokoch vzrástol počet nových ochorení, a tak pri morbus Crohn.

 

Príčiny (etiológia)

Príčiny sú ešte stále neznáme. Predpokladá sa, že musia spolupôsobiť viaceré faktory (multifaktoriálna genéza). Tento predpoklad sa opiera o nasledovné pozorovania u pacientov s colitis ulcerosa:

 • častý výskyt v rodine (dedičná predispozícia)
 • faktory výživy a zložky potravy
 • porucha imunitného systému
 • baktérie, vírusy
 • psychosomatické príčiny

 

Symptómy

Najdôležitejšími symptómami (hlavnými príznakmi) sú krvavá stolica s prímesmi hlienu a hnačka, v ťažkých prípadoch až do 30 stolíc za deň a aj bolesti v bruchu. Tieto bolesti sú pociťované v hrubom čreve, v strede podbrušia alebo v krížovej oblasti. Pacienti často cítia bolesti pred alebo bezprostredne po stolici (tenezmy). Môžu sa vyskytovať aj úbytky krvi bez stolice. Veľa pacientov vykazuje stratu telesnej hmotnosti ako následok strát bielkovín cez črevo a zníženia príjmu potravy, cítia sa unavení a ubití. Horúčka a zvýšenie počtu bielych krviniek (leukocytóza) bývajú relatívne časté.

 

Diagnóza

Cieľom diagnostických vyšetrení je potvrdenie diagnózy a aj kontrola priebehu so zistením možných komplikácií. Prvé príznaky vyplývajú z anamnézy pacienta a z telesného vyšetrenia, napr. krv na prste rukavice pri rektálnom vyšetrení. Na potvrdenie diagnózy a na vylúčenie iných zápalových črevných ochorení, najmä morbus Crohn sú potrebné zobrazujúce a laboratórne chemické vyšetrovacie metódy. Patria k nim:

 • röntgen: zobrazenie hrubého čreva pomocou vyplnenia kontrastnou látkou (irigografia)
 • endoskopia čreva (rektoskopia resp. koloskopia ) s odobratím vzoriek sliznice (biopsia) a ich tkanivové vyšetrenie (histológia)
 • ultrazvuk (sonografia)
 • laboratórne vyšetrenia
 • bakteriologické vyšetrenie stolice na vylúčenie črevných zápalov spôsobených pôvodcami

 

Terapia

Cieľ terapie pozostáva v tom, aby sa zmiernili symptómy a aby sa zabránilo komplikáciám. Liečba colitis ulcerosa nastáva najlepšie pomocou diéty a aplikáciou zápalovo pôsobiacich liekov.

Pre výživu všeobecne platí takzvaná diéta vyhýbania sa, to znamená, že pacient má jesť to, čo mu prospieva a všetkému ostatnému sa má vyhýbať. Strava by ďalej mala byť bohatá na bielkoviny, balastné látky a nemala by spôsobovať plynatosť. Výnimkou je výživa počas akútnej exacerbácie, lebo v tomto prípade by takáto nerozpustná resp. ťažko rozpustná strava dodatočne dráždila zapálené sliznice hrubého čreva. Tým sa môže zvýšiť vážnosť exacerbácie a jej trvanie sa môže predĺžiť. Niektorí pacienti dobre reagujú aj na bezmliečnu potravu. Ako bolo spomínané, treba sa bezpodmienečne vyhýbať všetkým zle znášaným potravinám. V ťažkých prípadoch môže byť nutný prechod na úplne resorbovateľnú elementárnu stravu („kozmickú stravu“) alebo dokonca umelá výživa za obídenia tráviaceho traktu (napr. intravenózne).

Medikamentózna terapia nastáva kortikosteroidmi alebo salicylátmi. Kortikosteroidy sa nasadzujú orálne (ako tabletky), parenterálne (intravenózne) alebo ako čapíky resp. klyzmy (rektálne). Viac než 40 rokov sa úspešne aplikuje salazosulfapyridín. V súčasnosti je k dispozícii nový salicylát (mesalazin), ktorý môže byť užívaný buď ako tabletka alebo aj ako čapík.

Nutnosť operatívnej terapie vzniká, keď sa objavia komplikácie. Pretože je pri colitis ulcerosa zápal obmedzený na hrubé črevo, možno vyliečenie dosiahnuť odstránením celého hrubého čreva. Takýto radikálny zákrok sa však robieva výhradne len v obzvlášť ťažkých prípadoch.

Zvážiť by sa mala sprievodná psychoterapia.

 

Komplikácie

Komplikácie postihujú v prvom rade črevo vyskytujú sa u menej než 5 až 7 % pacientov. Najdôležitejšími komplikáciami sú:

 

Toxický megakólon

Pod toxickým megakólonom sa rozumie rozdutie čreva v dôsledku slabosti stien ako i nahromadenia plynov. Je príznačný silnými bolesťami, spočiatku hnačkou, ktorá potom náhle prestane, nadúvaním (meteorizmus), horúčkou a zimnicou ako i zrýchleným búšením srdca (tachykardia). Bez odpovedajúcej liečby môže dôjsť k perforácii čreva.

 

Perforácia čreva

Perforácia čreva je život ohrozujúca komplikácia a vyžaduje si okamžitú operáciu.

 

Ťažké črevné krvácanie

Straty krvi možno spravidla zvládnuť krvnými transfúziami, zriedkavo treba pri inak beznádejných prípadoch vziať do úvahy odstránenie (resekciu) postihnutého úseku čreva.

 

Vytváranie jaziev (striktúry)

Vytváranie jaziev na čreve môže viesť k trvalému sťahu tohto úseku, čo býva často spojené so silnými, kolikovitými ťažkosťami. V extrémnom prípade môže byť následkom črevná nepriechodnosť.

 

Fistuly a abscesy

Fistuly sú spontánne vzniknuté spojenie medzi dutým orgánom a povrchom tela (vonkajšie fistuly) alebo iným dutým orgánom (vnútorné fistuly). Bývajú relatívne bezbolestné, ale zle sa hoja.

Abscesy sú nahromadenia hnisu v nevytvarovaných telesných dutinách, ktoré sú mimoriadne bolestivé.

Oboje je však pri colitis ulcerosa v porovnaní s morbus Crohn veľmi zriedkavé.

 

Vznik rakoviny hrubého čreva

Riziko ochorenia na rakovinu hrubého čreva u pacientov s colitis ulcerosa pri dlhom chorobnom priebehu (viac než 10 rokov) v porovnaní s ostatným obyvateľstvom rastie a vtedy sa pohybuje pri cca. 10 %. Pri napadnutí celého hrubého čreva a 25 rokoch trvania choroby stúpa riziko rakoviny dokonca na cca. 40 %! Kvôli tomuto zvýšenému nebezpečenstvu by mala po 10-ročnom ochorení raz za rok nastávať endoskopia celého hrubého čreva s odobratím vzoriek tkaniva.

Komplikácie colitis ulcerosa sa môžu vyskytovať aj mimo čreva, objavujú sa však celkovo zriedkavejšie než pri morbus Crohn; sú to tieto:

 • zápaly kĺbov
 • zápaly oka
 • zápaly žlčových ciest (častejšie u mužov)
 • poškodenia pečene
 • kožné zmeny (Erythema nodosum)

 

Prognóza

Prognóza colitis ulcerosa sa dá v každom jednom prípade ťažko predpovedať. Vo väčšine prípadov sa v priebehu jedného roku objaví po odznení jednej exacerbácie ďalšia. Pri samostatnom napadnutí konečníka sú operácie kvôli rôznym príčinám zriedkavejšie než pri rozsiahlejších formách. Priemerná dĺžka života je v porovnaní k priemernému obyvateľstvu nemerateľne obmedzená.

 

Profylaxia

Na rozdiel od morbus Crohn je pri colitis ulcerosa možná profylaktická terapia. V intervale bez symptómov sa počas viacerých rokov denne užíva salicylát.

Kvôli včasnej diagnóze možného vzniku rakoviny sa, ako už bolo spomínané, po 10-ročnom priebehu ochorenia odporúča endoskopia celého hrubého čreva raz ročne.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 2. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 3. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 4. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 5. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 8. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 9. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 954
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 163
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 284
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 504
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 786
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 182
 7. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 11 037
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 810
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 172
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 974
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Pilotné testovanie prekonalo očakávania, hovorí Matovič (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 43 843. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 159 obetí.

Premiér Igor Matovič (vľavo) a minister vnútra Roman Mikulec počas sobotňajšej návštevy Tvrdošína.

Arcu žaluje už vyše 1200 veriteľov, vymáhajú milióny eur

Na súde sa množia žaloby a skupina stále nezverejnila účtovné výkazy.

Známa scéna z filmu Vlk z Wall Street, V ktorej Leonardo DiCaprio ako predstaviteľ Jordana Belforta predáva cez telefón bezcenné cenné papiere. Cez telefón predávali aj zmenky Arca Capital.
Peter Sagan na Giro d'Italia 2020.