SME

Všímajme si podmienky obchodov: s mäsom bežte domov

Prieskumy ukazujú, že v letných mesiacoch spotrebujeme priemerne až o 30% mäsa a mäsových výrobkov menej ako počas iných ročných období. Máme chuť skôr na zeleninu, ovocie a ľahšie jedlá, pretože organizmus vyžaduje veľa tekutín aj v strave a vo

vysokých teplotách vzduchu nás konzumácia mäsa a ťažších jedál zaťažuje. Medzi najobľúbenejšie patrí v tomto období hydina, i keď sa svojich dlho tradovaných návykov nezbavíme len tak ľahko a raz za čas sa vyberieme nakúpiť aj nejaké iné živočíšne bielkoviny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nielen majonézové, smotanové a vaječné jedlá však môžu v lete spôsobiť nepríjemnosti. Kúpiť pokazené mlieko nie je zriedkavosťou – a to aj keď podľa dátumu spotreby by malo ešte aspoň deň byť v poriadku, ale ako sa dozvieme, či kupujeme naozaj čerstvé mäso?

SkryťVypnúť reklamu

A dotýka sa to nielen mäsa, ale aj ostatných mäsových výrobkov. Dokonca, aj suchú salámu, ktorá z tohto typu potravín vydrží najdlhšie, môžeme kúpiť pokazenú. Každé leto, no najmä tie posledné, počas ktorých sa vyskytli tropické horúčavy spôsobujú zvýšené výdavky na energiu nielen predajniam

mäsa a mäsových produktov, ale najmä ich výrobcom. Niektorým predajniam, najmä menším /ale nie je to pravidlom/ chýba potrebné vybavenie skladov. Ak kúpite mäso v takomto obchode, riziko horšej kvality mäsa je vyššie. Navyše prvé štádia rozkladu mäsa, či jeho skazenosti, nemusia byť viditeľné. „Zazelenanie“ je už pokročilejšie štádium, rovnako ako prudký zápach. Mäsiarstva zvyčajne bývajú dostatočne vybavené, aby k tomuto stavu výrobkov nedošlo, chyba však môže nastať už u výrobcu, či na výseku. Obchody s potravinami, ktoré ponúkajú aj pultový predaj mäsa na tom často bývajú horšie, pretože skladovanie čerstvého mäsa si vyžaduje prísnejšie podmienky ako skladovanie iných potravinových výrobkov. Nevyhnutnosťou sú preto chladiace zariadenia, ktoré by mali byť nielen v obchode, ale najmä v skladoch.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším dôležitým kritériom je udržiavanie správnej teploty mäsa a mäsových výrobkov aj počas prevozu. V termických vozidlách je nastaviteľná. Ďalej je potrebné, aby bol tovar v obchode hneď uskladnený do chladiacich boxov, a to aj suché salámy. Určite ste videli predávať suchú salámu, ktorá bola postavená na pulte, ktovie ako dlho.

Ale to, aby mäso bolo v požadovanej kvalite, aj keď ho ideme variť, záleží aj na nás. Ideálne je, ak ho uskladníme do chladničky alebo mrazničky do 15 minút po nákupe. Keď zoberieme do úvahy, aký proces musí mäso a mäsové výrobky absolvovať, kým sa dostane k nám, ťažko môžeme spätne preveriť, či je naozaj v poriadku, či bolo počas celej cesty vhodne uskladnené. Ochorenia, ktoré môžu vzniknúť konzumáciou pokazeného mäsa môžu byť veľmi vážne. Niektoré druhy baktérií sa dajú zlikvidovať dlhým varom, ale nie všetky. Je teda na nás, či veríme predajcovi, výrobcovi a odvážime sa mäso kúpiť. Najideálnejšie je preto kupovať hlboko zmrazené mäso. Veľkú chybu však robíme často aj my, keď napríklad po nákupe mäsových výrobkov, necháme tovar v aute dlhšie ako už spomínaných 15 minút. Mnohí majú po nákupe ďalšie plány – návšteva, iný nákup a podobne – a mäso sa zatiaľ dusí v prehriatom aute.

SkryťVypnúť reklamu

Na teploty do 30 stupňov sú dostatočne pripravení všetci výrobcovia

a predajcovia, ktorých sme oslovili. Pri vyšších teplotách však už niektorí kvalitu negarantujú, aj keď bez upozornenia spotrebiteľov. Prečo? Nevedia akú cestu tovar absolvoval, alebo ako je ďalej skladovaný. Je to síce pochopiteľné, ale, kto to má vedieť? Spotrebiteľ? Kvalitná predajňa mäsa, kde sa nemusíme báť nakupovať je plne klimatizovaná a má kvalitné‚ plne funkčné chladiace boxy. Dôležité je samozrejme správne nastavenie teploty v nich.

Akékoľvek mäso a mäsové výrobky by sa mali udržiavať pri teplote maximálne do 5 stupňov, pričom vydržia štyri dni. Pri sedem stupňovej teplote už podliehajú skaze. Špeciálnu pozornosť by sme mali nákupe mäkkých salám. Je bežné, že v obchodoch si vyberáme z už otvorených balení. Nikto nám však nezaručí, že boli otvorené v tento deň. Mäkké salámy mali byť skladované pri teplote 0 až 5 stupňov. Takto uložené v neporušenom obale vydržia až 30 dní. Po otvorení už len dvadsaťštyri hodín.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si kúpite vákuovo balené mäso, salámu alebo klobásy, všetky potrebné informácie o ich skladovaní sa dozviete na obale. Stačí ich dodržiavať. Nenechávajte otvorené balenia ani konzervy vonku z chladničky ani o minútu dlhšie ako je potrebné a na druhý deň ich už nekonzumujte. Tiež si nenoste salámové rožky na kúpalisko alebo iné miesta, kde sa môžu ľahko prehriať – dlhšie cesty. Ak takúto cestu plánujete a neviete sa bez mäsových výrobkov zaobísť, používajte autochladničky alebo špeciálne tašky, ktoré udržiavajú potrebnú teplotu.

Čo z toho vyplýva? Ak nechceme zbytočne riskovať svoje zdravie, počas letných horúčav radšej na „čerstvé“ mäso zabudnime, lebo vôbec nemusí byť čerstvé. Špeciálne pri tropických horúčavách. Počúvnime radšej hlas svojho tela a doprajme mu toľko ovocia a zeleniny, koľko si žiada. Mäso na nás počká aj do jesene...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 450
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 116
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 008
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 655
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 067
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 931
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 587
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 539
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu