SME
Streda, 29. marec, 2023 | Meniny má Miroslav

DILÉMA: KÚPANIE. Bazén, jazero alebo more?

Nikto si nevie predstaviť leto bez plávania. Pozitívny vplyv tohto športu, aj keď plávame len rekreačne, môžeme cítiť hneď ako vstúpime do vody. Odľahčenie tela od každodennej fyzickej záťaže, uvoľnenie, ktoré prináša voda, je neopakovateľné. Pri

plávaní si oddýchne najmä chrbtica, ktorá je našim životným štýlom, a najmä dlhodobým sedením pri počítači, čoraz viac postihnutá. Samozrejme, musíme myslieť na to, aby sme sa hneď pri prvých „ťahoch“ úplne nevysilili. Dnes je známe, že voda, ktorá je pôvodným prirodzeným prostredím pre nás – plod predsa pláva v plodovej vode, pozitívne ovplyvňuje celé pohybové ústrojenstvo a výrazne pomáha pri jeho regenerácii.

 

Plavárne a bazény

Plavárne patria k životnému štýlu moderného človeka, najmä v zimnom období. Šport je potrebný i v zime a medzi najvhodnejšie na celkovú fyzickú kondíciu patrí práve plávanie. Kúpaliská využívajú najmä ľudia v mestách a medzi najobľúbenejšie výletné miesta patria termálne. Plávanie v plavárňach a v bazénoch kúpalísk však predstavuje aj riziko. A to najmä pre tých, ktorí majú oslabený imunitný systém alebo sú náchylní na rôzne infekcie. Najmä zohrievaná a termálna voda je totiž vhodným prostredím pre rozmnožovanie mnohých druhov baktérií a vírusov, aj keď môže mať liečivú funkciu na niektoré iné zdravotné problémy. Medzi ľahko prenosné patria najmä kožné ochorenia ako sú plesne, ale frekventovanými sú aj ochorenia močových ciest vyvolané infekciou. Závažné ochorenie môže vzniknúť, i keď máme malé poranenie kože a dostane sa do rany vírus od iného „plavca“ tiež poraneného, ktorý ešte chorobu sám nemusí cítiť, môže byť v takzvanej inkubačnej dobe, alebo môže byť voči nej imúnny. Keď si uvedomíme koľko ľudí sa v bazéne vystrieda, kým v ňom vymenia vodu, riziko je naozaj veľké a ani chlór, ktorý je do vody pridávaný, nedokáže zlikvidovať všetkých škodcov ľudského zdravia.

Soňa, 27 rokov: „V detstve som trpela častými zápalmi ľadvín a močových ciest, no od dvanástich rokov až doteraz sa mi tieto problémy vytratili. Nedávala som si takmer žiaden pozor, ani som neužívala liečbu. Minulý rok v lete som bola s priateľom na jednom z bratislavských kúpalísk. Hlava na hlave, plávať sa veľmi nedalo - ak ste nechceli prísť o nervy alebo v horšom prípade ocitnúť sa pod hladinou, keď na vás niekto skočí. Bláznivé deti, na ktoré nikto nedával pozor, sa neobťažovali ani s návštevou WC, močili priamo do vody. Keď som si to uvedomila, bolo však už neskoro. O niekoľko dní som ležala so 40-stupňovou horúčkou, triaškou a neuveriteľnými kŕčmi v močových cestách v posteli. Po dvojmesačnej liečbe niekoľkými antibiotikami sa ukázalo, že nezabrali tak, ako mali a skončila som v nemocnici, kde ma liečili antibiotikami, ktoré som dostávala v infúziách.“

 

Prírodne kúpaliská

Nič nenahradí pobyt pri mori a kúpanie v ňom. More pôsobí pozitívne /alebo aspoň nie negatívne/ aj na väčšinu chronických ochorení močových ciest. Okrem toho, že soľ, ktorú morská voda obsahuje, pôsobí dezinfekčne, veľkú úlohu zohráva pohyb vody. V stojatých, alebo málo sa pohybujúcich, vodách je teda riziko infekcií oveľa vyššie.

Prírodné jazerá majú samočistiacu schopnosť, ale nie vždy musia intenzitu využívania rekreantmi zvládať. V žiadnom prípade nechoďte plávať do jazier, v ktorých je plávanie zakázané, aj keď sú lákavé – najmä väčším súkromím a nízkym počtom návštevníkov. Tieto zákazy boli vydané zväčša práve na základe rozboru kvality vody a pravdepodobne obsahujú látky alebo mikroorganizmy, ktoré nám môžu uškodiť. Ďalším nebezpečenstvom je fakt, že takéto jazerá nemajú upravené dno a hoci ste pri brehu, môžete sa zrazu ocitnúť bez istoty pod nohami, v horšom prípade zamotať sa do chalúh, z ktorých sa dá len ťažko dostať.

Čoraz viac sa na rekreačné účely využívajú bagroviská. Keďže nemajú prirodzenú samočistiacu schopnosť, je potrebné starať sa o ne. Prieskumy vody v takýchto jazerách sa robia oveľa častejšie ako v prírodných, a tiež ich výsledky bývajú nezriedka negatívne.

 

Ako sa prejavujú infekcie močových ciest?

Aj keď nemáte podobné skúsenosti ako Soňa, po plávaní v bazénoch, jazerách či mori by ste sa mali vždy dobre osprchovať, nezabúdajte na tekutiny, ktoré majú okrem mnohých známych funkcií aj funkciu prečisťovaciu. Ak pocítite nepríjemnosti pri močení – pálenie, rezanie alebo bude vás často nútiť močiť, pričom sa vám nepodarí vypustiť ani kvapku, neodďaľujte návštevu lekára. Neliečené alebo zle liečené uroinfekty môžu veľmi rýchlo skĺznuť do chronických. Pri ochorení, prípadne náchylnosti, sa nekúpte ani vo vani, vhodné je len sprchovanie. Najlepšou prevenciou sú močopudné potraviny – melóny a podobne, veľa tekutiny, najmä bylinkové čaje, ktoré pôsobia tiež močopudne a dezinfekčne.

Nech si vyberieme akúkoľvek z možností kúpania sa a plávania, všade isté riziko predstavujú ľudia okolo nás. Žiaľ, mnohí si neuvedomujú svoje správanie a možnosť ohrozenia zdravia ostatných. Bola som svedkom ako napríklad mladý otecko kázal svojej asi 3-ročnej dcérke, aby sa vycikala do vody. Takto vedené deti potom považujú jazero za prírodný záchod a stane sa, že ho použijú aj na „veľkú“ potrebu, čím sa do vody uvoľní veľké množstvo škodlivín, znamenajúcich ohrozenie pre každého, kto do vody vstúpi /a koľkokrát sa nám pri plávaní podarí aj napiť sa.../. A to nehovorím o dospievajúcej mládeži, ktorá má často radosť z toho, keď sa môžu v tejto disciplíne predbiehať. Šokoval ma pohľad na dospelých mladých mužov, ktorý plávali a zabávali sa vo vode s pohármi piva. Slnko pražilo a popíjanie piva, či akéhokoľvek alkoholického nápoja, v takomto počasí môže byť síce krátkodobo príjemné, ale v našom organizme spôsobuje odstraňovanie potrebnej vody, namáha, už tak namáhané, srdce a cievy, neraz môže viesť aj k odpadnutiu /nielen u starších ľudí/. Nič nie je nebezpečnejšie, ako keď stratíte kontrolu nad sebou vo vode, čo sa v takýchto prípadoch často stáva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
  4. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
  5. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  7. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  8. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  1. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  2. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  3. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
  4. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
  5. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
  6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  7. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
  8. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 655
  2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 7 216
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 722
  4. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 3 832
  5. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 663
  6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 579
  7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 567
  8. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 1 872
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu