SME

Klimatizácia – osvieženie alebo hrozba?

Pre PRIMAR.sk: Sabina Zavarská, redaktorka
Redakčne upravené/aktualizované
Zdroj foto: stockexpert.com
Dátum uverejnenia článku: 26. júna 2008

„V takomto teple sa nedá pracovať.“ Výrok, ktorý za posledné dni povedal asi každý. Slnko dobiedza do okien, vzduch sa nepohybuje, ak otvoríte okno vôbec sa nevyvetrá, ale naopak teplota v miestnosti stúpne ešte o pár stupňov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Klimatizačné zariadenia sa stali v mnohých kanceláriách, a už aj v niektorých bytoch, samozrejmosťou. Patríte aj vy medzi šťastlivcov s touto vymoženosťou? Ak áno, iste vám mnohí v týchto horúčavách závidia. Klimatizácia však nemusí byť vždy príjemná. Najmä, ak ju používate na rýchle schladenie, prevetranie miestnosti a dlhodobé udržanie chladnejšieho prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Nič nie je príjemnejšie ako nadstaviť teplomer klimatizácie na 20 stupňov, pustiť režim „fén“ – intenzívne prúdenie vzduchu a pozerať sa z okna ako sa iní umárajú na ohnivom slnku. Iste, kto by to neprivítal. Ale nie vždy je čo závidieť. Málokto si uvedomuje dosah takéhoto nárazového procesu schladzovania na náš organizmus.

Keď Marekovi v kancelárii namontovali klimatizáciu a vonku začali horúčavy nad 30 stupňov, s nadšením sa pustil do jej používania. Ráno, po príchode do práce zariadenie nadstavil na 18 stupňov, k tomu pridal intenzívne prúdenie vzduchu a pustil sa do práce. Klimatizáciu vypínal až pri odchode z práce, čo bolo niekedy aj po desiatich hodinách. Po niekoľkých týždňoch intenzívneho používania „klímy“ sa pri vychádzaní von z práce začal cítiť veľmi zle. Točila sa mu hlava, naskakovala mu „husia koža“, napriek tomu, že vonku boli tropické teploty, oblieval ho studený pot. O niekoľko mesiacov, keď sa ochladilo sa začali prejavovať prvé vážnejšie príznaky. Z ničoho nič – predtým zdravý mladý muž – začal chorľavieť. Takmer každý mesiac trpel bolesťami hrdla, zápalom dutín, kašľom, zväčšením uzlím. Po ďalšom období sa tieto problémy stali chronickými a k tomu sa pridali intenzívne bolesti chrbtice. Jeho kolega zase začal trpieť častými zápalmi močových ciest. Diagnóza jednoznačná – výsledok pôsobenia prudkého ochladzovania organizmu po prechodoch z horúceho prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí si nevieme predstaviť, aký neuveriteľný šok pre naše telo môžu takéto teplotné prechody spôsobiť. Na to, aby si telo zvyklo na vysokú teplotu ovzdušia je potrebný istý čas. Prispôsobí sa, nastaví, spustí potrebnú termoreguláciu. V momente prudkého prechodu zostáva v šoku – všetko, čo si nakonfigurovalo je zrazu zbytočné a snaží sa prestaviť znovu. Nejde to však bez námahy, ktorá ovplyvňuje imunitný systém. Prudké zmeny teploty náš organizmus vysilujú.

Čo robiť, aby nám klimatizácia neškodila?

Dôležité je, aby teplotný rozdiel medzi vonkajším prostredím a klimatizovanou miestnosťou nebol vyšší ako 5 maximálne 7 stupňov, pričom by sme nemali klimatizáciu používať viac ako 4 hodiny denne. Mnohé samozrejme závisí aj od imunity nášho organizmu. Ak trpíme nejakými chronickými ochoreniami, je lepšie sa pôsobeniu klimatizácie vyhnúť, alebo ju používať len krátkodobo a nie veľmi agresívne. Najzákernejšie je, že negatívne výsledky používania klimatizácie necítite hneď, ale často až po dlhom období, niekedy až po rokoch. Ideálne je používať „klímu“ na hodinu, dve. Za tento čas dokáže teplotu v kancelárii ochladiť do takej miery, aby sa nám dobre pracovalo. Pred odchodom z klimatizovaného prostredia je potrebné telo postupne pripravovať na prechod do horúčavy. To isté platí aj naopak. Dôležitú úlohu hrá aj umiestnenie klimatizácie, najmä ak používame režim „fén“. Nikdy by nemal smerovať priamo na nás, i keď sa nám zdá, že práve to najviac potrebujeme. Okrem nastavenia teploty je dôležitá aj vlhkosť vzduchu v miestnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné zdravotné problémy môže spôsobiť aj používanie klimatizácie v autách, najmä pri dlhších cestách. Veľmi negatívny vplyv má najmä na alergikov. Prúdením vzduchu z ventilácie sa rozhýbu čiastočky prachu, ktoré obsahujú rôzne druhy baktérií. Ak sa chceme vyhnúť prípadným problémom, mali by sme dodržiavať podobné zásady ako pri používaní klimatizácie v uzatvorených priestranstvách. Vhodné je používať klimatizáciu na krátky čas 10-15 minút za hodinu. Vzduch sa príjemné ochladí a môžeme pokojne šoférovať ďalej. Okrem ochorení dýchacích ciest, bolestí hlavy, prechladnutia chrbtice a podobne, môžeme ľahko získať aj zápal stredného ucha, spojiviek a iných ochorení očí a uší, ktoré pri ceste klimatizovaným automobilom najviac trpia.

Dlhodobejšie používanie klimatizácie v autách alebo v kanceláriách, či bytoch vyvoláva únavu a malátnosť, cítime sa podobne, ako keď na nás ide choroba. Je to reakcia na neprirodzené zmeny teploty prostredia. Nasledujúci útok už nemusíme zvládnuť bez ochorenia. Veľkým rizikom je vystavovať deti klimatizovaným priestorom. Deťom sa totiž imunitný systém ešte len dotvára a mohlo by to znamenať jeho vážne ohrozenie. Klimatizačné zariadenia sa však stále rýchlo vyvíjajú, preto je veľmi dôležitý jeho výber. Najviac ochorení bolo doposiaľ zistených pri používaní zariadení, ktoré fungujú na vodnom princípe. Najdôležitejšie je však poznať vlastný zdravotný stav, reakcie svojho tela a neprekračovať hranice jeho možností. Žiaľ, mnohí to zistíme až vtedy, keď už niečo nie je v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 039
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 394
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 469
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 105
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 974
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 574
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 318
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 399
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu