Prehľad Mäkký vred je pohlavná choroba vyskytujúca sa hlavne v tropických oblastiach. Pôvodcom choroby je baktéria, Haemophilus ducreyi, ktorá spôsobuje bolestivý vred na vstupnom mieste infekcie. Vzápätí často dochádza k rozšíreniu zápalu
Prehľad Mäkký vred je pohlavná choroba vyskytujúca sa hlavne v tropických oblastiach. Pôvodcom choroby je baktéria, Haemophilus ducreyi, ktorá spôsobuje bolestivý vred na vstupnom mieste infekcie. Vzápätí často dochádza k rozšíreniu zápalu lymfatickými cievami. Diagnóza nastáva mikroskopickým dôkazom pôvodcu. Na liečbu sa podávajú antibiotiká.
Výskyt a rozšírenie nákazy Tropická Afrika, Ázia, Latinská Amerika, v Európe sa objavuje skôr zriedkavo, muži pritom bývajú chorí častejšie než ženy
Inkubačná doba 4-10 dní, niekedy dlhšie
Symptómy Hnisavé pľuzgieriky na vstupnej bráne pôvodcu, po 1-2 dňoch vytvorenie nepravidelne ohraničeného, výrazného, veľmi bolestivého vredu s červenými podmínovaným okrajom a hnisavým jadrom. V 50 % prípadov súčasne prebieha bolestivá infekcia lymfatických uzlín so sklonom k rozsevu a tvorbe fistúl.
Diagnóza zafarbené tyčinky vo výteri na podložnom sklíčku. Dôkaz kultiváciou baktérii.
Terapia Možnou terapiou sú antibiotiká: azithromycin (jednorázová dávka), ceftriaxon (jednorázová dávka), erythromycin po dobu 7 dní. Baktéria môže pomocou plazmidov (=mimonukleárna DNA) vytvárať a ďalej „podávať“ rezistencie. Preto existuje rezistencia na penicilín G, sulfónamidy a tetracyklíny.