Prehľad
Mäkký vred je pohlavná choroba vyskytujúca sa hlavne v tropických oblastiach. Pôvodcom choroby je baktéria, Haemophilus ducreyi, ktorá spôsobuje bolestivý vred na vstupnom mieste infekcie. Vzápätí často dochádza k rozšíreniu zápalu lymfatickými cievami. Diagnóza nastáva mikroskopickým dôkazom pôvodcu. Na liečbu sa podávajú antibiotiká.
Pôvodca
Baktéria Haemophilus ducreyi je krátka, gramnegatívna tyčinkovitá baktéria.
Cesty šírenia infekcie
Pôvodca je málo infekčný, do tkaniva vniká cez poranenú pokožku alebo sliznicu.
Výskyt a rozšírenie nákazy
Tropická Afrika, Ázia, Latinská Amerika, v Európe sa objavuje skôr zriedkavo, muži pritom bývajú chorí častejšie než ženy
Inkubačná doba
4-10 dní, niekedy dlhšie
Symptómy
Hnisavé pľuzgieriky na vstupnej bráne pôvodcu, po 1-2 dňoch vytvorenie nepravidelne ohraničeného, výrazného, veľmi bolestivého vredu s červenými podmínovaným okrajom a hnisavým jadrom. V 50 % prípadov súčasne prebieha bolestivá infekcia lymfatických uzlín so sklonom k rozsevu a tvorbe fistúl.
Diagnóza
zafarbené tyčinky vo výteri na podložnom sklíčku. Dôkaz kultiváciou baktérii.
Terapia
Možnou terapiou sú antibiotiká: azithromycin (jednorázová dávka), ceftriaxon (jednorázová dávka), erythromycin po dobu 7 dní. Baktéria môže pomocou plazmidov (=mimonukleárna DNA) vytvárať a ďalej „podávať“ rezistencie. Preto existuje rezistencia na penicilín G, sulfónamidy a tetracyklíny.
Prognóza
Pri konzekventnej liečbe je prognóza veľmi dobrá.