Kvapavka, Gonorea

Prehľad Kvapavka je najčastejšou pohlavnou chorobou, čiže sexuálne prenášaným ochorením, v angličtine "sexually transmitted disease" (STD) na celom svete. Je vyvolávaná baktériami. Účinné predchádzanie ochoreniu pozostáva z používania

Prehľad

Kvapavka je najčastejšou pohlavnou chorobou, čiže sexuálne prenášaným ochorením, v angličtine "sexually transmitted disease" (STD) na celom svete. Je vyvolávaná baktériami. Účinné predchádzanie ochoreniu pozostáva z používania prezervatívov.

Infikované matky môžu toto ochorenie počas tehotenstva prenášať na svoje deti, ktoré potom ochorejú na gonoblenoreu, hnisavý zápal očných spojoviek. Na prevenciu dnes novorodenci dostávajú Crédeho profylaxiu. U dospelých spôsobuje gonorea hlavne ťažkosti na pohlavných orgánoch. Ale zmenenými sexuálnymi praktikami sa s rastúcou tendenciou objavujú aj infekcie v análnej oblasti a v oblasti úst a hltana. Diagnóza sa stanovuje dôkazom pôvodcu. Terapia pozostáva z podávania antibiotík. Na rozdiel od iných infekčných chorôb, ktoré zanechávajú celoživotnú imunitu, možno na gonoreu ochorieť viackrát.

 

Definícia / všeobecné informácie

Gonorea je baktériami spôsobovaná pohlavná choroba. Okrem označenia gonorea, ktoré pochádza z gréčtiny a znamená „semenotok, polúcia“, je bežným označením kvapavka (nem. Tripper, pozn. preklad.), ktoré je odvodené z dolnonemeckého drippen = kvapkať. Obe označenia poukazujú na charakteristické symptómy.

Gonorea je známa už celé storočia, ak nie dokonca tisícročia. Pred vývojom antibiotík, čiže pred rokom 1929, predstavovala zdravotné riziko, a síce hlavne pre ženy, ktoré bolo treba brať veľmi vážne. Mnoho mužov sa infikovalo gonoreou u prostitútiek a roznášali infekciu ďalej na svoje manželky, často dosť nepozorovane. To sa stávalo mimoriadne často počas medových týždňov, odkiaľ pochádza aj označenie Honey-Moon-Disease. Pre ženy to znamenalo dvojnásobné riziko. Jednak tu existovalo nebezpečenstvo trvalej neplodnosti, jednak nebezpečenstvo, že pri pôrode prenesú infekciu na dieťa, čo potom vedie k obrazu choroby gonoblenorea, hnisavému zápalu očných spojoviek novorodenca.

Táto problematika sa v krajinách s nedostatočným medicínskym zaopatrením ani dnes podstatne nezmenila. Gonorea však opäť získava na význame aj v priemyselných krajinách, pretože sa čoraz viac objavujú rezistencie pôvodcov na určité antibiotiká.

 

Príčiny

Pôvodcom gonorey je neisseria gonorrhoeae. Označenie pochádza od nemeckého dermatológa Alberta Neissera (1855-1916), ktorý baktériu objavil v roku 1879. Avšak aj dnes sa často krátko hovorí o gonokokoch. Ide o gramnegatívne baktérie, ktoré ležia prevažne vedľa seba v pároch. Vtedy sa označujú ako diplokoky. Pod mikroskopom ponúkajú obraz v tvare kávových zŕn resp. žemle. Pôvodcovia osídľujú sliznice, hlavne urogenitálneho traktu a u novorodencov infikovaných matiek aj spojovku oka. Mimo ľudského tela nie sú pôvodcovia schopní prežiť, lebo sú mimoriadne citliví na chlad a kyslík. Preto je nakazenie sa napr. na verejných toaletách veľmi nepravdepodobné.

Prenos nastáva nechráneným pohlavným stykom a inými sexuálnymi praktikami, ako je análny alebo orálny styk, a aj počas pôrodu dieťaťa infikovanej matky.

 

Inkubačná doba

Inkubačná doba činí 2 až 5 dní.

 

Častosť

Gonorea je rozšírená na celom svete a je najčastejšou pohlavnou chorobou. Vychádza sa z až 25 miliónov nových ochorení ročne. Obe pohlavia ochorievajú s rovnakou častosťou a síce prevažne v mladom dospelom veku. Osoby, ktoré často menia sexuálnych partnerov, majú zvýšené riziko ochorenia.

 

Ťažkosti

Vzhľadom na symptómy sa musí rozlišovať medzi oboma pohlaviami. Rovnako je možné rozdelenie na akútne a chronické infekcie, chronické infekcie sa však objavujú prevažne u žien. Gonoblenorea, čiže zápal očných spojoviek novorodenca, predstavuje samostatných obraz choroby a bude rovnako krátko vysvetlená. Obidve pohlavia však majú spoločné infekcie v oblasti úst a hltana, a tiež, aj keď častejšie u mužov, v análnej oblasti. Takéto miesta sú infekciou postihované čoraz častejšie kvôli zmeneným sexuálnym praktikám. Symptómy na týchto miestach infekcie sú často veľmi nešpecifické a málo nápadné, väčšinou existuje len ľahký zápal a sčervenanie, takže sú často diagnostikované až veľmi neskoro. Preto je tu nebezpečenstvo ďalšieho šírenia relatívne vysoké.

 

Kvapavka u muža

Už 1 až 3 dni po nakazení dochádza k sčervenaniu a opuchnutiu ústia močovej rúry spojeným s pálením pri močení a spočiatku aj s vodnatým, neskôr s hlienovohnisovým výtokom. Ak sa infekcia nelieči, môže sa rozšíriť ďalej. Po 2 – 3 týždňoch pacient potom pozoruje tupé bolesti na hrádzi a aj v oblasti močového mechúra, čo je znakom účasti prostaty. Ak zápal prejde na nadsemenník, dôjde k sčervenaniu, opuchnutiu a aj k bolestivosti pri stlačení nadsemenníka resp. semenníka za všeobecného chorobného pocitu a horúčky. Existuje nebezpečenstvo neskoršej neplodnosti.

 

Kavapavka u ženy

U ženy prebieha gonorea často značne miernejšie než u muža, a preto sa často vôbec nespozoruje a teda sa ani nelieči. Následkom toho je potom chronická gonorea. Keď sa vyskytnú ťažkosti, sú to väčšinou bolesti pri močení a časté nutkanie na močenie, čo je znakom zápalu močovej rúry a močového mechúra a aj vodnatý výtok v dôsledku zápalu krčka maternice. Počas menštruácie existuje nebezpečenstvo presiahnutia infekcie na maternicu, vajíčkovody a vaječníky, čo môže viesť k trvalej sterilite.

Infekcia môže prejsť aj na sliznicu rekta, čiže konečníka, a aj na Bartholiniho žľazy s nebezpečenstvom tvorby abscesov.

U obidvoch pohlaví existuje možnosť šírenia pôvodcov krvou, ktorá je však veľmi zriedkavá. Následkami toho môžu byť:

 • zápal kĺbov s napadnutím šľachovej pošvy
 • zápal spojovky a dúhovky oka
 • zápaly endokardu a perikardu
 • zápal kože s tvorbou bolestivých pustúl.

 

Gonoblenorea

Pod gonoblenoreou rozumieme zápal očných spojoviek u novorodencov následkom infekcie dieťaťa pri jeho chorej matke počas pôrodu. Inkubačná doba činí 2 – 4 dni. Následkom zápalu očných spojoviek môže dochádzať k tvorbe vredov a k ich presiahnutiu na rohovku s nebezpečenstvom oslepnutia. Pred zavedením Crédeho profylaxie bola gonoblenorea najčastejšou príčinou oslepnutia v detskom veku. Crédeho profylaxia pochádza od nemeckého gynekológa K. Crédeho (1819-1892) a v súčasnosti je zákonne predpísaná. Pozostáva z nakvapkania 1%-ného roztoku dusičnanu strieborného do každého oka. Modifikácia tejto metódy pozostáva z použitia olejnatých roztokov penicilínu. Pri nesúhlase rodičov a pri negatívnom vaginálnom výteri matky možno profylaxiu vynechať.

 

Diagnóza

Diagnóza sa stanovuje dôkazom pôvodcu. Pod mikroskopom možno pritom hneď po farbení podľa Grama pozorovať výtery postihnutých regiónov, napr. močovej rúry alebo krčka maternice. Istota pri tomto diagnostikovaní však žiaľ leží len pri cca. 50 %. Okrem toho existujú pseudogonokoky, sú to určité myxobaktérie, ktoré sa pod mikroskopom nedajú odlíšiť od gonokokov. Najistejšou dokazovacou metódou je kultivácia pôvodcov špeciálnymi transportnými a selektívnymi médiami s dôkazom špecifických bakteriálnych enzýmov.

Na účinnú terapiu by sa kvôli narastajúcim rezistenciám pôvodcov na rôzne antibiotiká mali vždy robiť aj testy na citlivosť.

 

Terapia

Liečba gonorey nastáva antibiotikami. Kedysi bol možným liekom na liečbu penicilín. V súčasnosti existujú, hlavne v Afrike a Ázii, na penicilín rezistentné gonokoky. Možným prípravkom je jednorazové podanie tabletky 500 mg účinnej látky ciprofloxacinu, ktorú firma Bayer predáva pod obchodným názvom Ciprobay®. Inak je možná jednorazová injekcia cefalosporínov, ako napr. ceftriaxonu alebo cefotaximu. Ako ďalší prípravok sa môže použiť spektinomycin ako rovnako jednorázová dávka. Pretože je gonorea často spojená s chlamídiovou infekciou, často sa bez ďalšieho objasnenia podáva doxycyklin. Pri komplikovanej gonoree s účasťou vnútorných pohlavných orgánov, sa podávajú hore uvedené cefalosporíny denne, celkovo po dobu cca. 10 dní. V každom prípade by sa mal previesť test na citlivosť pôvodcov odolných na antibiotiká. Spravidla sú pôvodcovia zničení a nie sú dokázateľní už po jednorazovom podaní antibiotík. Napriek tomu sa však musí dbať na to, aby sa podľa možnosti zabránilo príliš skorému prerušeniu terapie, nielen kvôli nebezpečenstvu vzniku rezistencií.

 

Komplikácie

Najvážnejšia komplikácia, trvalá sterilita, čiže neplodnosť, vzniká pri chronickej gonoree a síce u obidvoch pohlaví.

U novorodencov môže bez Crédeho profylaxie dôjsť k oslepnutiu dieťaťa.

 

Úmrtnosť

Gonorea vo všeobecnosti neprebieha smrteľne.

 

Preventívne opatrenia

Preventívne opatrenia pozostávajú z vyhýbaniu sa infekcii. Pretože ide o sexuálne prenášané ochorenie, v angličtine „sexually transmitted disease" (STD), existuje účinná prevencia pri používaní kondómov. Na rozdiel od niektorých iných infekčných ochorení, ktoré zanechávajú celoživotnú imunitu, možno napriek už raz prekonanej gonoree ochorieť na gonoreu vždy znovu.

Na prevenciu pred gonoblenoreou novorodencov, Crédeho profylaxiu, už bolo poukázané.

 

Prognóza

Pri včasnej diagnóze a účinnej terapii je prognóza pri tomto ochorení veľmi dobrá.

Najčítanejšie na SME Primár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 3. Už aj seniori presadajú do SUV
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 5. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 6. Bratislava gets a new public space and park
 7. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 8. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 9. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 10. Stavebný úrad neoprávnene predĺžil americkej ambasáde lehotu
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 28 382
 2. Ako sme jazdili v socializme 3 794
 3. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 2 124
 4. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 2 015
 5. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 818
 6. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 562
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 501
 8. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me 1 467
 9. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 1 414
 10. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 263

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

ŠPORT

Číňanom už len hráči nestačia. Doplatil na to aj Kucka

Čínske spoločnosti míňajú stovky miliónov.

Neprehliadnite tiež

Ako dlho si telo lieči zlomené kosti?

Kosť nie je nečinná, alebo prečo sa zlomenina bez zápalu nezahojí.

Fajčiarsky kašeľ. Prečo vzniká a ako sa ho zbaviť

Pri fajčiarskom vykašliavaní môžu pomôcť aj domáce recepty.

Život vo dvojici. Ako vplýva partner na vaše zdravie?

Od cukrovky a priberanie, až po zmenu životného štýlu. Partner dokáže zmeniť život.

Kmeňové bunky by mohli vyriešiť aj plešatosť

Kmeňové bunky dokážu vytvárať vlasy, nové vypestovali zatiaľ na myšiach.