SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Kvapavka, Gonorea

Prehľad Kvapavka je najčastejšou pohlavnou chorobou, čiže sexuálne prenášaným ochorením, v angličtine "sexually transmitted disease" (STD) na celom svete. Je vyvolávaná baktériami. Účinné predchádzanie ochoreniu pozostáva z používania

Prehľad

Kvapavka je najčastejšou pohlavnou chorobou, čiže sexuálne prenášaným ochorením, v angličtine "sexually transmitted disease" (STD) na celom svete. Je vyvolávaná baktériami. Účinné predchádzanie ochoreniu pozostáva z používania prezervatívov.

Infikované matky môžu toto ochorenie počas tehotenstva prenášať na svoje deti, ktoré potom ochorejú na gonoblenoreu, hnisavý zápal očných spojoviek. Na prevenciu dnes novorodenci dostávajú Crédeho profylaxiu. U dospelých spôsobuje gonorea hlavne ťažkosti na pohlavných orgánoch. Ale zmenenými sexuálnymi praktikami sa s rastúcou tendenciou objavujú aj infekcie v análnej oblasti a v oblasti úst a hltana. Diagnóza sa stanovuje dôkazom pôvodcu. Terapia pozostáva z podávania antibiotík. Na rozdiel od iných infekčných chorôb, ktoré zanechávajú celoživotnú imunitu, možno na gonoreu ochorieť viackrát.

 

Definícia / všeobecné informácie

Gonorea je baktériami spôsobovaná pohlavná choroba. Okrem označenia gonorea, ktoré pochádza z gréčtiny a znamená „semenotok, polúcia“, je bežným označením kvapavka (nem. Tripper, pozn. preklad.), ktoré je odvodené z dolnonemeckého drippen = kvapkať. Obe označenia poukazujú na charakteristické symptómy.

Gonorea je známa už celé storočia, ak nie dokonca tisícročia. Pred vývojom antibiotík, čiže pred rokom 1929, predstavovala zdravotné riziko, a síce hlavne pre ženy, ktoré bolo treba brať veľmi vážne. Mnoho mužov sa infikovalo gonoreou u prostitútiek a roznášali infekciu ďalej na svoje manželky, často dosť nepozorovane. To sa stávalo mimoriadne často počas medových týždňov, odkiaľ pochádza aj označenie Honey-Moon-Disease. Pre ženy to znamenalo dvojnásobné riziko. Jednak tu existovalo nebezpečenstvo trvalej neplodnosti, jednak nebezpečenstvo, že pri pôrode prenesú infekciu na dieťa, čo potom vedie k obrazu choroby gonoblenorea, hnisavému zápalu očných spojoviek novorodenca.

Táto problematika sa v krajinách s nedostatočným medicínskym zaopatrením ani dnes podstatne nezmenila. Gonorea však opäť získava na význame aj v priemyselných krajinách, pretože sa čoraz viac objavujú rezistencie pôvodcov na určité antibiotiká.

 

Príčiny

Pôvodcom gonorey je neisseria gonorrhoeae. Označenie pochádza od nemeckého dermatológa Alberta Neissera (1855-1916), ktorý baktériu objavil v roku 1879. Avšak aj dnes sa často krátko hovorí o gonokokoch. Ide o gramnegatívne baktérie, ktoré ležia prevažne vedľa seba v pároch. Vtedy sa označujú ako diplokoky. Pod mikroskopom ponúkajú obraz v tvare kávových zŕn resp. žemle. Pôvodcovia osídľujú sliznice, hlavne urogenitálneho traktu a u novorodencov infikovaných matiek aj spojovku oka. Mimo ľudského tela nie sú pôvodcovia schopní prežiť, lebo sú mimoriadne citliví na chlad a kyslík. Preto je nakazenie sa napr. na verejných toaletách veľmi nepravdepodobné.

Prenos nastáva nechráneným pohlavným stykom a inými sexuálnymi praktikami, ako je análny alebo orálny styk, a aj počas pôrodu dieťaťa infikovanej matky.

 

Inkubačná doba

Inkubačná doba činí 2 až 5 dní.

 

Častosť

Gonorea je rozšírená na celom svete a je najčastejšou pohlavnou chorobou. Vychádza sa z až 25 miliónov nových ochorení ročne. Obe pohlavia ochorievajú s rovnakou častosťou a síce prevažne v mladom dospelom veku. Osoby, ktoré často menia sexuálnych partnerov, majú zvýšené riziko ochorenia.

 

Ťažkosti

Vzhľadom na symptómy sa musí rozlišovať medzi oboma pohlaviami. Rovnako je možné rozdelenie na akútne a chronické infekcie, chronické infekcie sa však objavujú prevažne u žien. Gonoblenorea, čiže zápal očných spojoviek novorodenca, predstavuje samostatných obraz choroby a bude rovnako krátko vysvetlená. Obidve pohlavia však majú spoločné infekcie v oblasti úst a hltana, a tiež, aj keď častejšie u mužov, v análnej oblasti. Takéto miesta sú infekciou postihované čoraz častejšie kvôli zmeneným sexuálnym praktikám. Symptómy na týchto miestach infekcie sú často veľmi nešpecifické a málo nápadné, väčšinou existuje len ľahký zápal a sčervenanie, takže sú často diagnostikované až veľmi neskoro. Preto je tu nebezpečenstvo ďalšieho šírenia relatívne vysoké.

 

Kvapavka u muža

Už 1 až 3 dni po nakazení dochádza k sčervenaniu a opuchnutiu ústia močovej rúry spojeným s pálením pri močení a spočiatku aj s vodnatým, neskôr s hlienovohnisovým výtokom. Ak sa infekcia nelieči, môže sa rozšíriť ďalej. Po 2 – 3 týždňoch pacient potom pozoruje tupé bolesti na hrádzi a aj v oblasti močového mechúra, čo je znakom účasti prostaty. Ak zápal prejde na nadsemenník, dôjde k sčervenaniu, opuchnutiu a aj k bolestivosti pri stlačení nadsemenníka resp. semenníka za všeobecného chorobného pocitu a horúčky. Existuje nebezpečenstvo neskoršej neplodnosti.

 

Kavapavka u ženy

U ženy prebieha gonorea často značne miernejšie než u muža, a preto sa často vôbec nespozoruje a teda sa ani nelieči. Následkom toho je potom chronická gonorea. Keď sa vyskytnú ťažkosti, sú to väčšinou bolesti pri močení a časté nutkanie na močenie, čo je znakom zápalu močovej rúry a močového mechúra a aj vodnatý výtok v dôsledku zápalu krčka maternice. Počas menštruácie existuje nebezpečenstvo presiahnutia infekcie na maternicu, vajíčkovody a vaječníky, čo môže viesť k trvalej sterilite.

Infekcia môže prejsť aj na sliznicu rekta, čiže konečníka, a aj na Bartholiniho žľazy s nebezpečenstvom tvorby abscesov.

U obidvoch pohlaví existuje možnosť šírenia pôvodcov krvou, ktorá je však veľmi zriedkavá. Následkami toho môžu byť:

 • zápal kĺbov s napadnutím šľachovej pošvy
 • zápal spojovky a dúhovky oka
 • zápaly endokardu a perikardu
 • zápal kože s tvorbou bolestivých pustúl.

 

Gonoblenorea

Pod gonoblenoreou rozumieme zápal očných spojoviek u novorodencov následkom infekcie dieťaťa pri jeho chorej matke počas pôrodu. Inkubačná doba činí 2 – 4 dni. Následkom zápalu očných spojoviek môže dochádzať k tvorbe vredov a k ich presiahnutiu na rohovku s nebezpečenstvom oslepnutia. Pred zavedením Crédeho profylaxie bola gonoblenorea najčastejšou príčinou oslepnutia v detskom veku. Crédeho profylaxia pochádza od nemeckého gynekológa K. Crédeho (1819-1892) a v súčasnosti je zákonne predpísaná. Pozostáva z nakvapkania 1%-ného roztoku dusičnanu strieborného do každého oka. Modifikácia tejto metódy pozostáva z použitia olejnatých roztokov penicilínu. Pri nesúhlase rodičov a pri negatívnom vaginálnom výteri matky možno profylaxiu vynechať.

 

Diagnóza

Diagnóza sa stanovuje dôkazom pôvodcu. Pod mikroskopom možno pritom hneď po farbení podľa Grama pozorovať výtery postihnutých regiónov, napr. močovej rúry alebo krčka maternice. Istota pri tomto diagnostikovaní však žiaľ leží len pri cca. 50 %. Okrem toho existujú pseudogonokoky, sú to určité myxobaktérie, ktoré sa pod mikroskopom nedajú odlíšiť od gonokokov. Najistejšou dokazovacou metódou je kultivácia pôvodcov špeciálnymi transportnými a selektívnymi médiami s dôkazom špecifických bakteriálnych enzýmov.

Na účinnú terapiu by sa kvôli narastajúcim rezistenciám pôvodcov na rôzne antibiotiká mali vždy robiť aj testy na citlivosť.

 

Terapia

Liečba gonorey nastáva antibiotikami. Kedysi bol možným liekom na liečbu penicilín. V súčasnosti existujú, hlavne v Afrike a Ázii, na penicilín rezistentné gonokoky. Možným prípravkom je jednorazové podanie tabletky 500 mg účinnej látky ciprofloxacinu, ktorú firma Bayer predáva pod obchodným názvom Ciprobay®. Inak je možná jednorazová injekcia cefalosporínov, ako napr. ceftriaxonu alebo cefotaximu. Ako ďalší prípravok sa môže použiť spektinomycin ako rovnako jednorázová dávka. Pretože je gonorea často spojená s chlamídiovou infekciou, často sa bez ďalšieho objasnenia podáva doxycyklin. Pri komplikovanej gonoree s účasťou vnútorných pohlavných orgánov, sa podávajú hore uvedené cefalosporíny denne, celkovo po dobu cca. 10 dní. V každom prípade by sa mal previesť test na citlivosť pôvodcov odolných na antibiotiká. Spravidla sú pôvodcovia zničení a nie sú dokázateľní už po jednorazovom podaní antibiotík. Napriek tomu sa však musí dbať na to, aby sa podľa možnosti zabránilo príliš skorému prerušeniu terapie, nielen kvôli nebezpečenstvu vzniku rezistencií.

 

Komplikácie

Najvážnejšia komplikácia, trvalá sterilita, čiže neplodnosť, vzniká pri chronickej gonoree a síce u obidvoch pohlaví.

U novorodencov môže bez Crédeho profylaxie dôjsť k oslepnutiu dieťaťa.

 

Úmrtnosť

Gonorea vo všeobecnosti neprebieha smrteľne.

 

Preventívne opatrenia

Preventívne opatrenia pozostávajú z vyhýbaniu sa infekcii. Pretože ide o sexuálne prenášané ochorenie, v angličtine „sexually transmitted disease" (STD), existuje účinná prevencia pri používaní kondómov. Na rozdiel od niektorých iných infekčných ochorení, ktoré zanechávajú celoživotnú imunitu, možno napriek už raz prekonanej gonoree ochorieť na gonoreu vždy znovu.

Na prevenciu pred gonoblenoreou novorodencov, Crédeho profylaxiu, už bolo poukázané.

 

Prognóza

Pri včasnej diagnóze a účinnej terapii je prognóza pri tomto ochorení veľmi dobrá.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 24 250
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 14 362
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 201
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 058
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 548
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 683
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 583
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 572
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 332
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 214
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý sa opäť zatajuje. Buď porušil pravidlá, alebo Britov zavádzal

Na Slovensku pravidlá neporušil, v Anglicku to isté nie je.

Štefan Holý.

Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 1 909 nakazených, pribudlo 111 úmrtí (minúta po minúte)

Od začiatku pandémie zomrelo v súvislosti s covidom 3 637 osôb, vyliečilo sa 173 761 ľudí.

Plošné testovanie na Covid-19:Zdravotník odoberá vzorku.

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.
Píše iniciatíva Veda pomáha

Za zlepšenie môžeme my. Vytrvajme (vyhlásenie vedcov)

Otvorenie škôl okamžite, ako to situácia umožní, považujeme za najvyššiu dlhodobú prioritu po záchrane životov.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.