dní. Sú nevyhnutné pre niekoľko telesných funkcií:
transport dôležitých živín a kyslíka (krv) vylúčenie odpadov z tela (moč a stolica) mazanie (kĺby a oči) regulácia telesnej teploty
Vzhľadom na to je dodržiavanie optimálneho vyváženia tekutín dôležité pre celkové zdravie a zdravý pocit.
Telesné tekutiny Približne 50-70% našej telesnej váhy tvorí voda. Závisí to od veku (u detí je to viac ako u dospelých) a pohlavia (u žien je to menej ako u mužov, vzhľadom na vyšší obsah tuku bez obsahu vody). Tekutiny sú rozložené medzi medzibunkové (krv a iné tekutiny) a vnútrobunkové (vnútri buniek) časti tela.
Rovnováha tekutín Rozdelenie tekutín je založené na:
množstve vody, ktorá sa vylúči močom, stolicou, pokožkou a pľúcami množstve vody, ktorá sa príjme jedlom, pitím a metabolizmom
Nasledujúci prehľad zobrazuje množstvo tekutín u sedavých jedincov s telesnou váhou 70-75kg žijúcich v miernom podnebí.
Množstvo prijatých tekutín = 2550 ml (za deň), z toho:
1000 ml – v jedle 1200 ml – v nápojoch 350 ml – metabolizmom
Množstvo vylúčených tekutín = 2550 ml (za deň), z toho:
1250 ml – močom 100 ml – stolicou 850 ml – kožou 350 ml – pľúcami
Regulácia rovnováhy tekutín je veľmi prísne kontrolovaná rôznymi homeostatickými mechanizmami. Napr. nedostatok vody zapríčiňuje pokles objemu krvi a zvýšenie osmolality všetkých telových tekutín. Zmena osmolality stimuluje centrum smädu a jeho osmoreceptory v mozgu. To spôsobí smäd (vedúci k vedomému pitiu) a uvoľnenie antidiuretického hormónu vazopresínu (ten pôsobí na receptory v obličkách a zvyšuje reabsorpciu vody, čím znižuje objem moču). Ak sa v tele nachádza nadbytok vody, deje sa presný opak.
Nedostatok tekutín Presná regulácia vyváženia telesných tekutín zväčša vedie k zmene celkového objemu telesných tekutín o menej ako 1%. Napriek tomu i zmeny menšie ako 1 – 2% môžu viesť k dehydratácii. Chronická dehydratácia sa môže objaviť v situáciách, keď dochádza k dlhodobo nízkemu príjmu tekutín a príslušná časť populácie sa dostáva do nebezpečenstva:
deti – tie si menej uvedomujú potrebu zvýšiť príjem tekutín a majú relatívne necitlivý mechanizmus smädu starší ľudia – je to spôsobené zníženou reakciou na smäd, v niektorých prípadoch horšími fyzickými a/alebo mentálnymi schopnosťami
Chronická dehydratácia spôsobuje zápchu, letargiu, bolesti hlavy, znížené rozumové schopnosti (v starobe), zvýšené nebezpečenstvo zápalu močových ciest a obličkové kamene. Navyše sa objavili dôkazy spájajúce nízky príjem tekutín s istými druhmi rakoviny ako napr. hrubého čreva či prsníka.
Akútna dehydratácia môže byť následkom zvýšenej straty tekutín, ktorú môže spôsobiť:
hnačka a dávenie teplota úpal nediagnostikovaná cukrovka dlhodobé užívanie močopudných liekov fyzická aktivita
Ťažká dehydratácia je spojená s oslabenými kardiovaskulárnymi funkciami, slabosťou a letargiou, bolesťou hlavy a nevoľnosťou.
Požiadavky na tekutiny Individuálne požiadavky na tekutiny sa značne menia. Podľa straty tekutín závisia od rôznych faktorov ako okolitá teplota, vlhkosť, individuálny metabolizmus, stupeň aktivity, celkový stav individuálneho zdravia a diét.
Všeobecné pravidlo hovorí, že väčšina zdravých dospelých by malo denne prijať 35ml tekutín na kilogram telesnej váhy a Britská stravovacia asociácia odporúča väčšine zdravých dospelých vypiť aspoň 1.5-2 litre tekutín každý deň (i viac počas horúcich dní a fyzickej aktivity).
Nanešťastie mechanizmus smädu je u ľudí v celku necitlivý, a preto sa na smäd nedá spoliehať ako na hlavný podnet či pripomienku pitia. Práve preto je dôležité dodržiavať príjem tekutín počas dňa.
Čaj a príjem tekutín V minulosti sa všeobecne verilo, že čaj by mal slúžiť ako náhrada tekutín vylúčených močom diuretickým pôsobením kofeínu. Rozsiahly prehľad lekárskej a vedeckej literatúry, vykonaný prof. Ronom Maughanom a Jane Griffenovou ukázal, že neexistujú dôkazy pre predpoklad, že ľudia s porušenou rovnováhou tekutín by nemali piť žiadne kofeín obsahujúce nápoje. Zistilo sa, že čaj nemá diuretický efekt, aj keď obsahuje kofeín, pokiaľ množstvo čaju vypitého na jedno posedenie neobsahuje viac ako 250-300mg kofeínu, čo je približne 5 až 6 šálok čaju.
Britská stravovacia asociácia radí, že pitie čaju môže prispieť k dennej doporučenej dávke tekutín 1.5 – 2 litre.
Na záver Približne 70% obyvateľov Veľkej Británie pije pravidelne v priemere tri až štyri šálky čaju denne. Pri tomto príjme môže čaj pozitívne prispieť k hydratácii tela a dopomôcť k zdraviu a dobrému pocitu.