Príznaky Bolesť, zápal, zdurenie prsníka (väčšinou v blízkosti bradavky), niekedy z bradavky vyteká hnisavá tekutina Na dotyk teplá, tuhá hrča alebo uzol v prsníku Zvýšená teplota, únava, celková slabosť Rizikové skupiny
Príznaky Bolesť, zápal, zdurenie prsníka (väčšinou v blízkosti bradavky), niekedy z bradavky vyteká hnisavá tekutina Na dotyk teplá, tuhá hrča alebo uzol v prsníku Zvýšená teplota, únava, celková slabosť
Rizikové skupiny Mastitída, čiže infekčný zápal prsníka, sa najčastejšie vyskytuje u dojčiacich žien, najmä v prvých týždňoch dojčenia. Riziko zvyšuje nesprávna technika dojčenia alebo používanie odsávačiek mlieka. Zriedkavejšie vzniká infekcia poranením prsníka.
Priebeh Mastitída vznikne, keď do prsníka preniknú baktérie, najčastejšie cez drobné trhlinky (fisúry) v bradavke a okolo nej. Boľavé bradavky s trhlinkami sú bežné u mamičiek počas prvých týždňov dojčenia. Pôvodcom sú zvyčajne baktérie rodu Staphylococcus, ktoré niekedy neškodne prežívajú na koži matky i dieťaťa. Ak však preniknú do mliekovodov alebo do mliečnych žliazok, nachádzajú ideálne prostredie na rozmnožovanie. Žena môže omylom mastitídu pokladať za prekrvenie prsníka, ktoré je bežné v prvých dňoch dojčenia, keď stúpa tvorba mlieka. Horúčka a hnisavý výtok však upozornia na mastitídu.
Vďaka oddeleným žliazkam a množstvu tukového tkaniva v prsníku vzniká sôrk ohraničená infekcia ako jej rozšírenie do celého prsníka. K miestu zápalu putujú biele krvinky a obklopujú infekčné ložisko, čím vzniká absces. V tejto fáze býva prsník veľmi bolestivý, napuchnutý a na dotyk horúci.
Väčšina žien dostáva pri mastitíde horúčku nad 38 °C, pociťuje celkové bolesti svalov a príznaky podobné chrípke.
Čo robiť Pri miernych formách mastitídy si poradíte aj sama, na ak problémy trvajú dlhšie ako 3-4 dni, ak máte vysokú teplotu (nad 38 °C), pozorujete príznaky zápalu a silný žltý alebo zelenkastý výtok z bradavky, vyhľadajte lekára. Na zmiernenie bolesti a uľahčenie výtoku mlieka si prikladajte teplé obklady, prípadne postihnuté miesto sprchujte teplou vodou s jemnou masážou prsníka.
Dojčiť začnikte vždy z postihnutého prsníka, aby sa čo najviac vyprázdnil. Niekedy sa zdá, že deti odmietajú mlieko z chorého prsníka, zrejme pre jeho slankastú chuť spôsobenú infekciou. Výživná hodnota mlieka sa tým však nemení, a keby aj obsahovalo nejaké baktérie, tráviace šťavy dieťaťa ich zahubia.
Na zmiernenile bolestia a zníženie teploty sa používa paracetamol. Čo najviac oddychujte a usilujte sa predchádzať poraneniam prsníkov.
Liečba Lieky
Pri závažnej alebo dlhšie trvajúcej mastitíde lekár predpíše antibiotiká. Liek čiastočne prestupuje do mlieka, no dieťaťu neškodí, hoci niekedy mu môže spôsobovať hnačku.
Veľa stafylokokov, najmä druhy, ktoré sa vyskytujú v nemocniciach, odolávajú účinkom bežných antibiotík, a keď sa neliečia špeciálnymi liekmi, môžu spôsobiť životunebezpečné infekcie.
Operácia
Abscesy prsníka vyžadujú chirurgickú drenáž, ktorá sa vykonáva zväčša ambulantne. Kým sa prsník nezahojí, treba prerušiť dojčenie, no je nutné niekoľkokrát denne ho vyprázdňovať odstrekovaním mlieka alebo odsávačkou, aby sa predišlo bolestivým opuchom.
Prevencia Základom prevencie mastitídy je správna technika dojčenia a predchádzanie vzniku trhliniek v bradavke. Dieťa si treba prikladať k prsníku tak, aby malo v ústach celú bradavku. Pred dojčením aj po ňom si umyte prsníky teplou vodou a osušte.
UPOZORNENIE
Ak žena nedojčí a vyskytnú sa u nej príznaky mastitídy, mala by okamžite navštíviť lekára. Každé trvalejšie zapálenie, hrčka či strvdnuté miesto si vyžaduje vyšetrenie, aby sa vylúčila rakovina prsníka.