Príznaky Stupňujúca sa bolesť v oblasti hrudníka, najmä pri dýchaní zhlboka a kašli Dýchavičnosť Vykašliavanie zakrvavenej tekutiny, zrýchlený pulz, úzkosť a potenie V najťažších prípadoch dychová tieseň a smrť následkom zlyhania srdca a
Príznaky Stupňujúca sa bolesť v oblasti hrudníka, najmä pri dýchaní zhlboka a kašli Dýchavičnosť Vykašliavanie zakrvavenej tekutiny, zrýchlený pulz, úzkosť a potenie V najťažších prípadoch dychová tieseň a smrť následkom zlyhania srdca a dýchania Rizikové skupiny Vysoké riziko hrozí po operácii. Ďalšiu skupiny predstavujú fajčiarky a ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, pasažieri na dlhých letoch a obézni ľudia. Hlavnými vyvolávacími faktormi sú zápal a trombóza hlbokých žíl dolných končatín, fibrilácia srdcových predsiení, endokarditída a zlomeniny dlhých kostí.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Priebeh Pľúcna embólia vzniká, keď sa niekde utvorí krvná zrazenina, jej časť sa odtrhne a cievnych riečiskom doputuje až do srdca a odtiaľ do pľúcnych tepien. Uvoľnený trombus v cievnom riečissu sa nazýva embolus. Zriedkavejšie je príčinou embólie tuková častica pri zlomenine kostí. Prvým príznakom je dýchavičnosť sprevádzaná bolesťou hrudníka, ktorá sa stupňuje pri kašli a hlbokom dýchaní.
Závažnosť stavu závisí od toho, kde trombus uviazne. Pri upchaní malej teplni na okraji pľú sú príznaky slabé, no ak v hlavných vetvách pľúcnice uviazne veľký embolus, môže nastať smrť.
Čo robiť Okrem toho, že bezodkladne vyhľadáte lekársku pomo, pri uvedených príznakoch sami nemôžete urobiť nič.
Liečba Lieky
Väčšina pľúcnych zrazenín sa rozpúšťa trombolytickými látkami, ako je streptokináza a urokináza. Ďalšej tvorbe trombov sa zabraňuje látkami na zníženie zrážanlivosti krvi, najčastejši heparínom. Po vyliečení akútneho stavu sa podáva Warfarin, Pelentan alebo Anopyrin, pri silnej bolesti morfín. Ak následne vznikne infekcia, podávajú sa antibiotiká. Najčastejším doplnkom liečby je vdychovanie kyslíka prostredníctvom kyslíkovej masky alebo nosovej sondy.
Operácia
Niekedy je odstránenie krvnej zrazeniny a prípadne aj poškodeného pľúcneho tkaniva možné výlučne operačným zákrokom.
Prevencia Usilujte sa nezostávať dlho nehybne na lôžku. Ak je to však nevyhnutné, lekár vám predpíše lieky na potlačenie zrážanlivosti krvi a elastické pančuchy. Okrem toho treba precvičovať svalstvo nôh. Ak máte kŕčové žily, vyhýbajte sa dlhému nehybnému státiu alebo sedeniu, pravidelne cvičte a z času na čas si oddýchnite s vyloženými nohami. Pri dlhom lete lietadlomsa aspoň raz za hodinu poprechádzajte. Ženy, ktoré berú antikoncepciu alebo estrogény, by nemali fajčiť, a ak majú zvýšené riziko vzniku trombózy, vôbec by nemali hormonálnu antikoncepciu užívať. Preventívne pôsobí aj zníženie hmotnosti.
UPOZORNENIE
Veľkej časti pľúcnych embólii možno predísť, keď človek po operácii, pôrode či porážke čo najskôr vstane z lôžka a začne chodiť, len čo to lekár dovolí. Ak predsa len musí zostať na lôžku, mla by si sám alebo s dopomocou predvičouvať dolné končatiny, aby sa v nich nehromadila krv a nezvyšovalo sa riziko embólie.